Калькулятор

Кращі бізнес-ідеї сучасності: кишеньковий калькулятор

Його можна зустріти в школах і офісах, в будинку і на ринку. З моменту виходу в світ, калькулятор різко зменшився в розмірах і подешевшав майже на 90% до того, як він став звичайним компактним пристроєм.

Дата виходу: 1970 роки.

Місце: Японія, США і Великобританія.

Що сприяло появі: Прогрес у технологіях, математики та інших сферах.

Наслідки: До цього всі підрахунки велися за допомогою громіздкого комп’ютера. З появою калькулятора стало можливим проводити всі розрахунки на ходу, що істотно підвищило ефективність праці.

Винахідник: Texas Instruments.

Цікавий факт: У проміжку з 1971 по 1976 роки ціна на калькулятори впала більш, ніж на 90%!

Трохи передісторії

Більшість калькуляторів 60-х років мали настільний формат (тобто були занадто важкими і фактично непереносними), вимагали постійного підключення до електричної мережі і найчастіше замість електронного дисплея забезпечувалися спеціальним папером, на якій друкувалися розрахунки.

Протягом 60-х років минулого століття винахідники і виробники інтенсивно працювали над удосконаленням калькулятора. Портативність, потужність, функціональність і точність пристрою значно змінилися в кращу сторону. Завдяки цьому на ринку з’явилися ранні попередники кишенькових калькуляторів. Однак ці прилади, незважаючи на свою новизну, були лише блідою тінню моделей, які заполонили ринок в наступному десятилітті.

Вони були занадто дорогими, щоб поступити в масовий продаж, і зазвичай купувалися для потреб компаній і професійної діяльності. Однак на початку 1970-х вдалося застосувати необхідні розробки і реалізувати поліпшення, які дозволили створити кишеньковий калькулятор для масового користування. Істотну частину цієї роботи проробили в компанії Texas Instruments (TI), а найбільшого успіху домігся Джек Кілбі, що створив інтегровану мікросхему.

1970-ті роки ознаменувалися завзятою боротьбою за першість між виробниками калькуляторів, і ця боротьба велася передусім за допомогою лабораторних досліджень. Намагаючись задовольнити запити і потреби покупців, багато компаній досягли успіху, проте багатьом також довелося зійти з дистанції. Можна провести аналогію між ринком калькуляторів 70-х років і сучасною конкуренцією виробників мобільних телефонів. Розробники телефонів теж прагнуть створити більш дешеві і розумні пристрої, в той же час намагаючись задовольнити вимоги покупців щодо функціональності девайса і потужності його акумулятора.

Боротьба за ринок

Наприкінці 1970 – початку 1971 років перші кишенькові калькулятори з’явилися на ринку. Але те, наскільки портативними були ці пристрої, залежало від розміру кишені покупця як у прямому сенсі (калькулятори були великими і важкими), так і в переносному (кожна модель коштувала кілька сотень доларів).

Одним з лідерів ринку став Pocketronic компанії Canon, в якому використовували чіпи виробництва TI. Також в 1970 році на ринок вийшла компанія Sharp зі своїм QT-8B. Саме його вважають першим у світі електронним калькулятором на батарейках. Компанія TI, яка після створення свого експериментального пристрою Cal Tech проклала шлях для індустрії калькуляторів, не виходила на споживчий ринок аж до 1972 року.

Однак, коли компанія TI з’явилася на ринку, то відразу ж голосно заявила про себе. Спочатку в продаж надійшов калькулятор TI 2500 Datamath, а через деякий час моделі TI 3000 і TI 3500. Ці ранні пристрої були обладнані LED-дисплеєм і змінними батареями, важили менше півкілограма і коштували приблизно 150 доларів – дійсно характеристики приладу для масового ринку. Зрештою, після наполегливої ​​роботи в 1950-1960 роках, компанія TI отримала патент на ручний калькулятор в 1974 році. Однак битва за першість на ринку продовжувалася, що втілилося в нових технологічних досягненнях.

Нові винаходи

Протягом першої половини 1970-х років виробники з усього світу вийшли на ринок кишенькових калькуляторів, що стрімко набирав популярність. Компанії Casio, Commodore, Rapid Data, Lloyds, Digitrex і HP почали створювати конкуренцію TI, Canon і Sharp. Однією з головних британських компаній, що мають вагу на ринку, була Sinclair. Її очолював геніальний інженер Клайв Сінклер. Модель Sinclair Executive стала першим по-справжньому портативним калькулятором (він легко поміщався в кишені), та й до того ж був доступним для масового споживача.

LCD-дисплеї, які почала використовувати японська компанія Sharp, стали наступною інновацією. Вони дозволяли витрачати менше енергії для проведення операцій, і, отже, подовжували час роботи батареї. Це, у свою чергу, дозволяло додати нові функції, крім чотирьох стандартних (додавання, віднімання, множення і ділення). Зростання конкуренції і зниження вартості компонентів привели до того, що вихід на ринок Sharp QT-8B “micro Compet”, одного з перших у світі ручних калькуляторів на батарейках, спричинив за собою падіння цін на інші пристрої.

Наприкінці 1970-х калькулятори можна було купити за 20% їх вартості в 1972 році.

За оцінками New Scientist, в 1975 році ціна ринку калькуляторів становила 2500000000 доларів. Однак робити прогнози з приводу ринкової вартості протягом мінливих 70-років – невдячне заняття. Більше того, зниження цін і жорстка конкуренція значили, що багато компаній пішло з ринку. Наприклад Sinclair, яка пізніше здобула успіх на більш прибутковому ринку персональних комп’ютерів. Виробники також часто переоцінювали потреби ринку, що вело до надлишку нікому не потрібних пристроїв.

Як виглядає ринок кишенькових калькуляторів сьогодні?

Наприкінці 70-х стрімкий розвиток кишенькових калькуляторів майже завершилося. Однією з останніх інновацій того часу стало використання сонячної батареї. Це вирішило проблему з тривалістю життя акумулятора. Ринок пережив стадію застою, яка ознаменувалася консолідацією конкурентів. А починаючи з 80-х років великі компанії продовжили змагання між собою. Головні гравці – TI, Casio, Canon і HP все ще активно працюють на ринку, однак вони переключили свою увагу на розвиток більш прибуткових технологій.

Кишенькові калькулятори досі залишаються в нашому житті тому, що вони дешеві, корисні і настільки прості, що будь-яка людина (включаючи маленьких дітей) може використовувати їх без спеціального навчання. Однак деякі вчителі скаржаться, що застосування калькуляторів на уроках сприяло формуванню покоління, яке вважає базові математичні операції непотрібними. Противники цієї думки стверджують, що насправді калькулятори допомагають гідно оцінити значення математики. Єдине, з чим неможливо сперечатися, – це те, що калькулятори в тому чи іншому вигляді будуть залишатися з нами до того часу, поки ми будемо потребувати математичних підрахунках. І навряд чи це час закінчиться в осяжному майбутньому.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *