Створення ігор

Мобільні і комп’ютерні ігри: хто, як і за скільки розробляє їх в Україні

Розробка ігор для десктопів і гаджетів на сьогоднішній день є досить затребуваним видом діяльності, який, до того ж, ще й високо оплачується. Ми опитали представників розробників і тестувальників ігор в Україні і розібралися, як виглядає процес створення продукту, які ресурси для цього знадобляться і скільки замовники готові платити за повноцінний проект.

Тренди ринку

На сьогоднішній день в Україні досить добре розвинена індустрія розробки ігор. На ринку, за словами Олександра Дзюби, СЕО компанії-тестувальника ігор для ПК і мобільних пристроїв Playtestix, присутні як представники іноземних ігрових компаній (Ubisoft, Wargaming і т.д.), так і досить сильні локальні гравці, а також ряд незалежних розробників.

Що ж стосується питання вигідності й перспективності розробки ігор для настільних ПК і мобільних гаджетів, то звичайні комп’ютери на сьогоднішній день програють телефонами і смартфонам, які користувачі вибирають охочіше. “В Україні як і в усьому світі спостерігається тренд більш активного створення мобільних ігор, ніж ігор для ПК. Крім того, що для гаджетів створюються абсолютно нові ігри, творці ігор, які були успішні на ПК, зараз активно працюють над версіями для мобільних пристроїв. Більше того, розробка якісної гри для ПК вимагає набагато більшого бюджету, команди і часу, ніж розробка мобільної версії гри “, – розповідає Роман Дзіговскій, PR-директор розробника мобільних ігор Nravo. В середньому, на сьогоднішній день 70% ринку займають мобільні ігри, решта 30% – ПК.

Ще одним важливим питанням є визначення найпопулярніших жанрів ігор, які затребувані у користувачів і мають вражаючу кількість скачувань. Необхідно відзначити, що у кожної конкретної цільової аудиторії, залежно від вікової категорії та інтересів, є свої переваги в іграх. Тим не менше, серед основоположних трендів, за словами Романа Дзіговского, можна виділити:

 1. Пазли.
 2. Освітні ігри.
 3. Сімейні ігри.
 4. Адвенчури.
 5. Аркади.
 6. Ігри в жанрі action.
 7. Карткові Баттлери.
 8. Стратегії.
 9. Симулятори.
 10. Ігри в слова.

Також для визначення переваг публіки і потенційних юзерів можна використовувати ряд платформ, наприклад – App Annie, що надає релевантну інформацію по ринку. “Я можу припустити, що для граючих на ПК найпривабливішими зараз є ігри жанру MMORPG (масова багатокористувальницька рольова гра); шутери; гри від третьої особи, MOBA. Серед ігор для мобільних пристроїв найбільшою популярністю користуються пазли (” головоломки “), матч 3 , і RPG “- доповнює Олександр Дзюба.

Технічний аспект

Розробка ігор – це досить перспективна сфера, яка користується популярністю як серед гравців ринку, так і серед користувачів. Тим не менше, питання створення ігрового ПЗ увазі кілька ключових технічних аспектів, які обов’язково необхідно враховувати.

Фактор часу і грошей. Розробка ігор – процес досить тривалий і займає, за найоптимістичнішими прогнозами, від декількох місяців до року або навіть півтора. “У середньому, розробка мобільної гри займає від двох місяців роботи і вимагає інвестицій мінімум в $ 20-30,000. Вартість розробки якісної гри для ПК, зазвичай, стартує від $ 1000000 доларів. Середній час створення такої гри 1,5-2 роки”, – розповідає Роман Дзіговскій. Олександр Дзюба, у свою чергу, також зазначає, що велика частина бюджету, як правило, витрачається на доопрацювання і поліпшення гри після релізу.

Фактор команди. Багато в чому, результат розробки гри залежить не тільки від того, скільки часу витрачено на проект і який бюджет виділений. Вирішальну роль в успішності або в провалі розробки грає команда. “Оптимальна проектна команда складається з 7-10 чоловік. Зазвичай це продюсер, геймдизайнер, два програміста, два художника-дизайнера і тестувальник”, – говорить Роман Дзіговскій. Складність полягає в тому, що підходящих для команди фахівців знайти не так просто, як може здатися. Для залучення кадрів до проекту необхідно відвідувати профільні заходи, шукати в Facebook-спільнотах і, звичайно ж, не скидати з рахунків “сарафанне радіо”.

Фактор платформи. Перед розробниками мобільних ігор часто виникає питання вибору підходящої операційної системи, на базі якої буде функціонувати ігровий додаток. Щоб збільшити кількість завантажень, до початку процесу створення гри необхідно визначити цільову аудиторію майбутнього продукту, а також ОС, з якою вона воліє працювати. “Важливо організувати великий потік трафіку на додаток, відповідно, треба моніторити яку оперативну систему воліють локальні користувачі. З просуванням самої гри можуть допомагати компанії-видавці, які вже мають велику базу лояльних користувачів”, – пояснює Роман Дзіговскій.

Якщо говорити більш конкретно, то, вибираючи ОС для створення гри, за словами Олександра Дзюби, необхідно враховувати наступний ряд нюансів:

 • Якщо ви розробляєте гру, переважно, для себе, то використовувати можна абсолютно будь-яку ОС;
 • Android лідирує на ринку за рахунок великої кількості виробників, що роблять як супердорогі, так і дуже дешеві апарати, що є не тільки гідністю, але і недоліком для розробника через необхідність адаптації гри під різні розміри екрану;
 • Є думка, що власники Android не дуже полюбляють платити за ігри та програми, але це, найчастіше, не відповідає дійсності;
 • Вартість реєстрації розробника на Google Play відносно низька – $ 25;
 • Розробку Android-додатку можна вести на будь-якому ПК, гру можна скачати з Google Market, встановити з комп’ютера або купити її в сторонньому магазині.
 • Аудиторія iOS більш платоспроможна, пристрої важче зламати, при розробці необхідно враховувати тільки кілька форматів дисплеїв;
 • Вартість реєстрації в App Store становить $ 99;
 • Розробка ігрової програми для App Store повинна вестися на Mac, а перед публікацією гра, найімовірніше, пройде строгу предмодерацію;
 • Створення програми для Windows Phone Store обійдеться дешевше, ніж Android або iOS;
 • Конкуренція в Windows Phone Store досить невисока;
 • Популярність Windows Phone Store нижча, ніж у конкуруючих ОС.

Фактор просування. Коли гра вже готова, справа залишається за малим – просуванням її в маси. Це питання багато команд можуть вважати незначним, вважаючи, що хороша гра сама себе розкрутить, але це не зовсім так. Для того щоб про розробку дізналися, Олександр Дзюба рекомендує, як мінімум, заручитися підтримкою профільних журналістів і попросити їх написати про гру в день її виходу або кількома днями пізніше.

Ігри для ПК і гаджетів сьогодні займають значну частку ринку і привертають увагу самої різної аудиторії – від дітей і підлітків до дорослих споживачів. Цю нішу можна з упевненістю назвати перспективною, а, значить, і розвиток компанії в ній неодмінно принесе свої плоди.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *