Наука

На озері Мічиган вивергається крижаний вулкан

крижаний вулкан

Не всі вулкани вивергають зі своїх надр розпечену магму. У холодну зиму на озері Мічиган метеорологам вдалося сфотографувати і інший тип виверження – сльотаву, вируючу масу, що з’являлася з крижаного кріовулкану.

Відразу відзначимо, що в геологічному сенсі це не зовсім «вулкани». Ці крижані пагорби були створені хвилями, які раз по раз підштовхували знизу товстий крижаний покрив. У міру наростання тиску вода і сльота піднімалися все ближче до поверхні, поки нарешті не стали просочуватися крізь тріщини:

Якщо на вулиці досить холодно, то на повітрі ця грязьова маса швидко замерзає, так що поступово утворюється конус на кшталт справжнім вулканам. На Землі вони можуть досягати 8 метрів у висоту, а на деяких віддалених місяцях і планетоїдах Сонячної системи розмір подібних кріовулканів може бути циклопічним.

Читайте також:  Вчені зможуть знайти ознаки життя на екзопланетах вже через 5-10 років

Для утворення кріовулканів повинен бути дотриманий ряд умов. Лід повинен бути досить товстим, погода – досить холодною, і при цьому підлідні хвилі повинні бути досить інтенсивними, щоб приплив рідини не слабшав. Підходити до них занадто близько, втім, не варто: ці конуси з льоду — порожнисті, до того ж зведені вони над тріщиною в льоду.