Технології

Названа жахлива доля Сонця

Сонце

Світло вмираючої зірки настільки інтенсивне, що може перетворити астероїди в пил.

Нове дослідження показує, що це станеться з більшістю зірок, які в даний час горять у Всесвіті, включаючи сонце, яке зруйнує його пояс астероїдів приблизно через 5-6 мільярдів років.

Згідно з моделюванням, єдиною причиною такого масового руйнування буде електромагнітне випромінювання, і воно пов’язане з ефектом Ярковського-О’кіф-Радзієвського-Паддака (YORP), названого на честь чотирьох вчених, які внесли свій внесок у його розуміння.

Ефект YORP виникає, коли висока температура зірки змінює обертання невеликого об’єкта Сонячної системи — наприклад, астероїда.

Світлова енергія Сонця поглинається астероїдом, нагріваючи його. Тепло проникає крізь скелю до тих пір, поки знову не буде випромінюватися в різних напрямках у вигляді теплового випромінювання.

Цей викид генерує невелику кількість тяги; за короткі проміжки часу це не на що не вплине, але через більш тривалі періоди ефект призведе до зміни швидкості обертання або відхилення астероїда від осі.

Читайте також:  Ілон Маск розповів про тонкощі розробки «дружнього» штучного інтелекту

Явище падаючих астероїдів – один із способів, за допомогою якого ми можемо спостерігати цей процес вже сьогодні. Але в міру розвитку Сонця ефект стане більш вираженим.

Коли зірки головної послідовності, такі як сонце, переходять у стадію червоних гігантів, вони розширюються, стаючи дуже великими і дуже яскравими. Ця стадія триває всього кілька мільйонів років, після зовнішні шари скидаються, і залишається щільна мертва зірка, звана білим карликом.

Для Сонця цей процес розпочнеться приблизно через 5 або 6 мільярдів років (позначте це у своєму календарі).

«Коли типова зірка досягає стадії гіганта, її світність зростає від 1000 до 10 000 разів більше світності нашого Сонця», — пояснив астрофізик Дмитро Верас з Університету Уоріка.

«Потім зірка дуже швидко стискається, перетворюючись на білого карлика розміром з Землю, її сяйво падає». Отже, ефект YORP дуже важливий під час фази гіганта, але майже не виникає після того, як зірка перетворилася на білого карлика».

Читайте також:  З сайту Intel зникли драйвера для сотень пристроїв

Через спочатку збільшеної яскравості ефект YORP також буде збільшуватися. І більшість астероїдів – це не щільні шматки порід; це пухкі, низької щільності конгломерати, порізані повітряними кишенями.

Згідно з комп’ютерним моделюванням команди, ефект YORP перетворить більшість астероїдів на пил.

Це не відбудеться з об’єктами з більш високою структурною цілісністю, такими як карликові планети (так що Плутон в безпеці!). Але у пояса астероїдів інша доля.

«Ефект YORP в зоряних системах дуже сильний і діє швидко, близько мільйона років. Буде не тільки знищений наш власний астероїдний пояс, але і планети. І тільки завдяки світлу нашого Сонця”»

Доказом цього є не тільки комп’ютерне моделювання. Наші спостереження за білими карликами показують нам це на практиці.

Дослідження було опубліковано в щомісячних повідомленнях Королівського астрономічного товариства.

Залишити коментар