Hi-tech в Україні

Hi-tech в Україні: Як стати світовим експортером високотехнологічної продукції

Як часто доводиться чути слова, що от якби в Україні добре фінансували науку, то Україна б продавала за кордон не зерно і метал, а високотехнологічне обладнання та техніку. Тому що люди в Україні розумні, от тільки не дають їм розвернутися, і взагалі, вони можуть все, от тільки не дають їм грошей, щоб вони зробили великі відкриття та ощасливили народ України і весь світ новою української технікою. Що, впізнаєте розмови? Про це люблять говорити і писати багато. Але найчастіше про те, що потрібно більше давати грошей українським ученим, люблять говорити самі вчені або окремі політики, які від науки годуються. Але ось чому ніхто не звертає уваги на реальний світовий досвід? Чому ніхто не хоче подивитися правді в очі, але при цьому говорять дуже пафосно і захоплено про те, чого самі не розуміють?

На сайті Світового банку, є дуже цікава інформація. А саме: Світовий банк зробив рейтинг країн за показником витрат на наукові дослідження і розробки до ВВП і рейтинг високотехнологічного експорту в структурі промислового експорту країни. Ось ці показники, як не можна краще, висвітлюють взаємозв’язок між грошима, які витрачають в тій чи іншій країні на науку, і скільки потім заробляють на цій науці.
Отже, згідно з рейтингом Світового банку, найбільше на науку та наукові розробки, якщо дивитися на показник витрати на наукові дослідження і розробки, витрачає Південна Корея (близько 4% від ВВП), далі йдуть Ізраїль, Фінляндія, Японія, Швеція, Німеччина і США з показником майже 3%. Україна в цьому рейтингу зі своїм показником 0,8% виглядає слабенько, але не настільки, щоб можна було кричати, що в Україні не фінансують науку. За цим показником Україна знаходиться поруч з Хорватією, Польщею, Туреччиною, Білоруссю. У Росії цей показник близько 1%. Але, наприклад, в Казахстані цей показник тільки 0,15%. Біля Філіппін – 0,2%. Добре запам’ятайте ці цифри, вони дуже знадобляться, коли будемо порівнювати показник високотехнологічного експорту.

 

Графік

Динаміка витрат на наукові дослідження і розробки, дані Світового банку

Згідно з даними Світового банку, близько 27% промислового експорту Південної Кореї становить високотехнологічне обладнання. Ось тут все чітко і справедливо. Країна багато інвестує грошей в науку, і тому продає не зерно на експорт, а високотехнологічне обладнання. Але далі починаються відверті дивацтва. А саме, у структурі промислового експорту Казахстану, який дуже мало інвестує грошей в науку, близько 37% займає високотехнологічна продукція. Біля Філіппін цей показник ще вищий – 47%, і вони взагалі світові лідери за цим показником. Україна тут особливо нічим хвалитися, бо її показник тільки 6%.

Графік експорту

Динаміка експорту високотехнологічного обладнання, дані Світового банку

І ось тут виникає питання: куди діваються гроші, які інвестують в науку та наукові розробки в Україні? Чому Казахстан значно менше витрачає грошей на наукові розробки, але отримує більшу віддачу? Все дуже просто. У нашому світі головне не сама розробка нових технологій, потрібно просто купити вже готові розробки та патенти. Саме так чинять Філіппіни, Малайзія і В’єтнам. Ось шлях, який реально дозволяє розвивати експорт високотехнологічної продукції. Як бачите, тут все трохи по-іншому, ніж прийнято у нас розповідати.

Тому якщо Україна справді реально хоче збільшити експорт високотехнологічного обладнання, то потрібно спочатку зменшити порожню витрату грошей на різні псевдонаукові розробки, а реально почати купувати вже готові розробки та патенти і виробляти високотехнологічну продукцію. Хоча зрозуміло, що для покупки таких патентів, а ще для будівництва нових заводів, потрібні інвестиції та інвестиції. Але це вже інша проблема. Тут, як кажуть, однією логарифмічною лінійкою допомогти не можна.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *