Bitcoin

Темний бік біткоіна: Чим небезпечна криптовалюта?

Ось уже кілька років весь прогресивний світ захлеснула нова електронна епідемія – криптовалюта під назвою біткоіни. Головна “фішка” біткоінів – їх можна виробляти на власних же комп’ютерних потужностях. Про це ми писали рік тому. Сьогодні MIT Technology Review розповість нам про недоліки криптовалюти.

Проте недоліки мають властивість проявлятися через певний час. Продукти криптографії – біткоіни, смарт-контракти,  які значно спростять роботу юристів, мають свою зворотну сторону – вони можуть спровокувати зростання інтернет-злочинності.

Примітно, що одними з перших “дегустаторів” криптовалюти якраз і стали злочинці, для яких біткоіни виявилися зручною альтернативою традиційним грошам для шахрайства на інтернет-майданчиках. З цим треба боротися, адже очевидно, що нові технології, які пов’язані з криптовалютою, і надихнули підприємців з усього світу своєю простотою і зручністю, а не повинні створювати нову хвилю злочинів.

Можливості та загрози

Вище ми вже згадували смарт-контракти. Це – одна з технологій, породжених, як і біткоіни, криптографією. Вони являють собою невеликі програми, заточені під виконання нескладних операцій: фінансові торги, візування документів. В цілому, призначення смарт-контрактів – звільнити юристів, зайнятих більш відповідальною роботою, від простої і монотонної праці. У деяких компаніях впевнені, що, спростивши виконання багатьох операцій, смарт-контракти зроблять фінансовий ринок більш ефективним.

Поговоримо про загрози. Арі Джуелс, криптограф і професор університету Корнелл-Тек впевнений, що смарт-контракти також будуть використовуватися незаконно. “У деякому роді, біткоіни – ідеальна зброя для злочину, – говорить Джуелс, – оскільки він дозволяє створити довірчу ситуацію, в той час як в інших випадках цього складно досягти”.

Криптограф наводить кілька прикладів. Серед них – винагорода за злом сайту у вигляді біткоінів. Завдяки коду, написаному на мові програмування Ethereum, хакер отримає гроші тільки тоді, коли система побачить, що сайт зламаний.
Найбільш зухвалий випадок – організація замаху на публічну персону. Особа, яка хоче винагороди за вчинений злочин, заздалегідь відправляє замовнику інформацію про плановане місце і час вбивства. Гроші, в свою чергу, будуть виплачені після того, як вбивство підтвердиться в декількох довірчих джерелах, таких як новинні сайти. За словами експертів, подібний спосіб може бути використаний і в інших злочинах, наприклад, в особливо цинічному вандалізмі.

“Те, що в злочини в реальному світі включається цифрова схема, стало для мене несподіванкою”, – ділиться Арі Джуелс. Він і його колеги стверджують, що вони намагаються донести суспільству весь потенціал сучасних технологій, і те, що позитивні сторони смарт-контрактів все ж переважують негативні.

“Якщо задум дає позитивний результат, то з його негативним наслідком у вигляді злочинів треба розбиратися в першу чергу”, – говорить Елейн Ши, професор Корнельського університету.

“Злочинці, як правило, першими пробують на смак нові технології, тому що їм просто нема чого втрачати”, – пояснює Ніколас Крістін, професор університету Карнегі Меллон, який вивчав кримінальне застосування біткоінів.

По правді кажучи, багато злочинців добилися значних успіхів у власному збагаченні завдяки криптовалюті. Приміром, сумно відомий сайт Silk Road, закритий правоохоронними органами США в 2013 році, мав дохід близько 400000 доларів на день.

Проте, як зазначив Крістін, масштаби злочинної діяльності, пов’язаної з біткоінами зараз і, можливо, зі смарт-контрактами в майбутньому, незначні в порівнянні з “традиційною” фінансовою злочинністю, заснованою на готівці. До того ж, поводження зі смарт-контрактами вимагає відмінних програмістських навичок.

Гевін Вуд, директор за технологіями Ethereum, зазначає, що легальний бізнес також планує використовувати криптографічні технології, наприклад, для забезпечення цифрової передачі доказів володіння золотом, а також у сфері лотерей.

Вуд вважає, що й інша криптовалюта – Ethereum, також на застрахована від використання злочинцями. Більше того, він стверджує, що цей факт робить технологію більш цікавою.

Вуд проводив аналогію з файлообмінниками – по суті, їх нелегальне використання вкупі з піратським контентом змінило галузь розваг; аналогічно і можливе нелегальне використання Ethereum може змінити світ.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *