Наука

Вчені створили рідку сонячну енергію з терміном зберігання 18 років

Сонячна батарея

Команда вчених розробила технологію Molecular Solar Thermal (MOST), яка здатна перетворювати сонячну енергію на рідину і зберігати в ньому до 18 років. Також був створений компактний термоелектричний генератор, який перетворює тепло, що виникає у спеціальній рідині за допомогою каталізатора, на електрику.

«Ми можемо використовувати сонячне світло для виробництва електроенергії незалежно від погоди, часу доби, пори року чи географічного положення. Це закрита система, яка може працювати, не викликаючи викидів вуглекислого газу», – сказав керівник дослідження Каспер Мот-Поулсен, професор кафедри хімії та хімічного машинобудування у Чалмерсі.

Принцип дії технології базується на спеціально розробленій молекулі вуглецю, водню та азоту. Коли вона вступає в контакт із сонячним світлом, атоми змінюють конфігурацію молекули, перетворюючи її на багатий на енергію ізомер, який може зберігатися в рідкій формі. Об’єднавши цю систему з компактним термоелектричним генератором, вчені досягли конвертації отриманої енергії в електрику. Сам генератор є ультратонким чіпом, який можна вбудувати в такі електронні пристрої, як навушники, смарт-годинник і телефони.

Система MOlecular Solar Thermal (MOST)

Система MOlecular Solar Thermal (MOST) може зберігати сонячну енергію у рідкій формі

Шведські вчені бачать велику перспективу у своїй системі MOST, яка призведе до створення електроніки, що самозаряджається, на консервованій сонячній енергії. На даному етапі команда зосередилася на підвищенні продуктивності своєї технології (зараз вихідна потужність струму становить до 0,1 нВт), працюючи над доступним комерційним рішенням для заряджання гаджетів та обігріву будинків.