Авто

Етильований бензин знизив IQ жителів США, з’ясували вчені

бензин

Застосування етилованого бензину негативно вплинуло на інтелект приблизно половини населення Сполучених Штатів, повідомляє NBC News з посиланням на провідний науковий журнал країни Proceedings of the National Academy of Sciences. Опубліковане в журналі дослідження присвячене людям, що народилися до 1996 року, коли таке пальне опинилося під забороною. З’ясувалося, що американці сумарно втратили приблизно 824 мільйони балів IQ – у середньому 2,6 бали на людину.

При цьому деякі жителі США постраждали помітно сильніше за інших. Йдеться про людей, що народилися в 1960-1970 роках: за підрахунками вчених, вони втратили приблизно шість балів IQ, а деякі втратили більше семи балів. Справа в тому, що в цей період у країні різко зросла популярність такого палива.

Етильованим називається бензин, до якого додана присадка – тетраетилсвинець, заборонена у США 1996, а Росії та Україні – 2003-му. Автомобіль, який працює на такому бензині, викидає в атмосферу до 3-4 г свинцю на 100 кілометрів шляху. Свинець є нейротоксином, особливо небезпечним для дітей: при великій концентрації він шкодить мозку і центральній нервовій системі, що розвивається, а також може стати причиною хвороб серця і нирок. Збитки можуть проявитися через роки.

Читайте також:  Hyundai застосує квантові обчислення у безпілотниках

У 170 мільйонів американців у дитинстві рівень свинцю в крові перевищував п’ять мікрограмів на децилітр, кажуть дані на 2015 рік. На сьогоднішній день високим вважається рівень 3,5 мікрограма на децилітр. Експерти назвали результати дослідження «приголомшливими»: усунення колективного IQ навіть на кілька балів має серйозні наслідки в довгостроковій перспективі, оскільки все більше людей опиняється на порозі показників, які раніше вважалися вкрай низькими.

Тим часом у США продовжує зростати вартість бензину та дизеля: на тлі геополітичної кризи ціна палива оновлює історичні максимуми. Станом на 8 березня бензин у середньому коштував 4,17 долара за галон (1,1 долара за літр), а дизельне паливо продається за 4,85 долара за галон (1,28 долара за літр).