Технології

Китайський смітник успішно прибрав з орбіти старий супутник

Супутник

Проблема космічного сміття на навколоземній орбіті стає все серйознішою, оскільки він може потенційно зіткнутися з космічними кораблями і завдати великої шкоди. В кінці січня китайський супутник зумів схопити інший давно відслужив зонд і транспортувати його на безпечну відстань від Землі.

Йдеться про космічний апарат Піднебесної під назвою SJ-21. Він покинув своє звичайне місце розташування на навколоземній орбіті і пішов на зближення з «мертвим» супутником Compass-G2. Кілька днів їм знадобилося, щоб зістикуватися. Потім SJ-21 відбуксирував космічне сміття і викинув його на так званому «космічному кладовищі», розташованому в 300 км від Землі. На цій відстані шанс зіткнення об’єктів з космічними кораблями і супутниками набагато менше.

Інформацію про подію опублікував Брайан Флюеллінг, що займається відстеженням положення супутників за допомогою глобальної мережі оптичних телескопів. Китайська влада поки не підтвердила факт використання космічного буксира. Після закінчення своєї місії SJ-21 успішно повернувся на геостаціонарну орбіту прямо над басейном річки Конго. Розташування на такій орбіті означає, що супутник обертається навколо Землі над екватором з тією ж швидкістю, що і вся планета, тому з землі він здається нерухомим.

Читайте також:  Майже всі характеристики iPhone 14 Max названі до анонсу

Свої технології з прибирання космічного сміття розробляють аерокосмічні компанії відразу декількох держав. Так, в 2021 році свою місію ELSA-d запустила Японія, а до 2025-го черговий проект представить Європейське космічне агентство.

Джеймс Дікінсон, представник космічного командування США, ще навесні минулого року заявляв, що технології, що застосовуються в SJ-21, потенційно небезпечні, оскільки в майбутньому можуть бути використані для захоплення супутників інших країн.