Робота

ХТО ТАКІ QA ФАХІВЦІ: ОСНОВНІ СЕКРЕТИ ПРОФЕСІЇ І ПОШУКУ РОБОТИ

Quality assurance

QA-інженер (Quality Assurance) або тестувальник – одна з найбільш затребуваних спеціальностей в сфері інформаційних технологій. Це викликано популярністю IT і досить високим рівнем оплати праці. Ми спробували з’ясувати, як-можна отримати посаду QA-фахівця, які знання для цього потрібні і на які перспективи можна розраховувати.

Знайомтеся, QA

Експерти та фахівці стверджують, що на сьогоднішній день вибір на користь професії QA- інженера роблять, в основному, молоді люди. При цьому багато з них не мають профільної освіти. “В Україні останнім часом багато молоді робить вибір на користь QA або тому що цікавляться IT, але не тягнуть або не хочуть бути програмістами, або через гроші. Рідше можна зустріти людей дуже скрупульозних і уважних до деталей від природи, які сповна можуть реалізувати в цій професії свої здібності. Йдуть не тільки після технічних вузів, а й з абсолютно різних сфер “, – розповідає Олена, QA-Tester компанії EGO-CMS.

Подібна ситуація може бути також обумовлена ​​не тільки привабливими рівнями зарплат, але й невисокими вимогами до претендентів, що, звичайно ж, відбивається на стані галузі. “Ситуація на ринку така, що практично 100% фахівців, що приходять у QA і тестування, це так звані ” світчери ” (від англ. Switch). Тобто люди, які шукають заробітку. Вони не отримували профільну освіту, не захищали дипломи та, найчастіше, не мають практики. Це сформувало чинник великої лояльності до претендентів, і не високі вимоги, які, все ж, підвищуються з кожним роком через розвиток та конкурентоспроможності галузі. На сьогоднішній день, сфера щільно набита людьми, які зробили “світч” в цю галузь з самих різних областей. Як результат – високий рівень некомпетентності, невисокий інтерес до просування і розвитку в своїй сфері. Люди стали отримувати в два-три рази більші за розміром зарплати, ніж отримували раніше, і цього стало достатньо для того, щоб потрапити в якусь комфортну зону, де людина не прагне підвищувати компетентність, встигати за розвитком технологій або ринку в цілому. Безумовно, серед “світчерів” зустрічаються й такі, які знаходять застосування своїм талантам і амбіціям в рамках сфери QA. Такі люди зараз і рухають сферу, встановлюючи планку, до якої потрібно прагнути “, – зазначає Євген Ляшенко, фахівець компанії Trust Sourcing.

Іншими словами, незважаючи на візуальну легкість професії тестувальника, в реальному світі ця спеціальність вимагає наявності цілого ряду якостей, без яких успіх неможливий. Багато починаючих співробітників, намалювали собі золоті гори і все-таки спробували на практиці себе в ролі QA, через деякий час не витримують навантажень і вирішують змінити поле діяльності. “Є кілька ключових характеристик, якими повинен володіти QA-фахівець”, – розповідає Андрій Скоп, керівник Quality Assurance офісу компанії Eleks.- “По-перше, це розуміння IT в широкому сенсі: кандидат повинен орієнтуватися, куди рухається IT-галузь, стежити за новинами і трендами. Крім того, він повинен мати технологічні навички роботи з різними операційними системами і загальними інструментами, які використовуються в проектному циклі. Само собою, без знання англійської мови шлях в IT закритий. Мінімальний рівень володіння англійською для junior-інженера – це intermediate. Якщо є два рівносильних кандидата, то перевага віддається тому, хто краще володіє англійською. Якщо ми говори вже про ціннісний рівень, то QA-інженер повинен бути хорошим командним гравцем і розуміти, що потрібно клієнтові. Безумовно, повинен також бути присутнім базовий теоретичний background у тестуванні – для початку потрібно розуміти головні цілі та принципи тестування “.
Якщо ви точно вирішили, що бачите своє застосування в QA, то варто враховувати також, що інженер-тестувальник може виконувати кілька наборів обов’язків у компанії. Залишилося тільки підібрати найкращу позицію саме для вас. За словами Андрія, QA Engineer EGO-CMS, тестувальники в компанії можуть мати такі ролі:

 1. Test Analyst – займається статичним тестуванням вимог: перевіряє, наскільки вони повні, однозначні, несуперечливі etc.
 2. Test Designer – створює набір тестів на базі вимог, планує конфігурації, необхідні для тестування.
 3. Test Executor – виконує заздалегідь підготовлені тести, документує знайдені помилки і кроки їх відтворення.
 4. Test Manager – швидше управлінець, ніж інженер. Планує і контролює роботи, пов’язані з тестуванням: оцінки термінів, роботу над планом-графіком, контроль покриття вимог тестами, постановку завдань членам команди, комунікацію зі стейкхолдерами.

Навчальне питання

Перш ніж ставати претендентом на посаду QA-фахівця, вам належить отримати необхідні знання, щоб, принаймні, мати базові уявлення про те, як працює даної напрямок і IT в цілому. Першим і, мабуть, найскладнішим способом одержати відсутню кваліфікацію, можна вважати вищу освіту. “Технічні вузи – основний показник. При хорошому навчанні на будь-якій комп’ютерній спеціальності людина зможе мати стартовий потенціал і визначитися зі своїм бажанням / небажанням працювати в сфері QA. На додаток до технічної освіти підійдуть статті та книги, яких зараз досить велика кількість в мережі”, – пояснює Денис Семченко, QA Lead компанії ITCraft.

Якщо ж вступ до ВНЗ – не самий підходящий варіант, то, за словами Євгенія Ляшенко, можна підібрати й інші методи навчання:

 • курси IT фахівців: вартість становить близько 3000 – 6000 грн;
 • онлайн семінари та тренінги: вартість і час залежать від джерела отримання знань;
 • самоосвіта: вартість і час залежать від джерел інформації і мотивації здобувача.

Якщо ж говорити про мінімальну кількість часу, який знадобиться на навчання, то в цьому питанні поспіх точно ні до чого. У середньому, отримання потрібного рівня кваліфікації займає від 2-3 місяців і більше.

Здрастуйте, я на співбесіду

Після того, як навчання закінчено, претенденту на посаду QA-фахівця належить пройти ще одне випробування – співбесіда з потенційним роботодавцем. Як правило, завдання можуть бути різними і відрізнятися в залежності від того, на яку позицію претендує людина. “Все залежить від того, про який рівень компетенції ми говоримо”, – коментує це питання Андрій Скоп. – “Якщо це trainee або junior, які не можуть похвалитися великим обсягом знань в IT, тоді співбесіда відбувається в три етапи: тести, розмова з технічним фахівців і розмова з керівником Quality Assurance офісу”.

Тести можуть включати як практичні, так і теоретичні аспекти. “У теоретичній частині потрібно описати процес тестування (життєвий цикл програми та життєвий цикл бага), Розповісти що таке” баг “, що таке” тест-кейс “,” чек-лист “,” тест-план “. У практичній частині потрібно вивчити додаток і підготувати до нього тест-план, чек-лист і тест-кейс, відшукати декілька помилок і скласти по них баг-репорти “, – розповідає Михайло Вдовиченко, фахівець компанії Trust Sourcing.

“Для співбесіди фахівців середнього та високого рівня (Middle і Senior) методи залежать від попереднього досвіду і майбутньої діяльності. Тобто вже більш конкретні питання на застосування практик і знань необхідних технологій”, – доповнює Євген Ляшенко.

Якщо ж говорити загалом, то процес і хід співбесіди зазвичай, за словами Дениса Семченко, визначаються керівником групи (або team lead), і виглядають наступним чином:

 • завдання на логічне мислення;
 • практичне завдання (відразу ж задаються питання по теорії);
 • задача на знання англійської;
 • питання, пов’язані з персональними навичками і якостями.

На питання про те, скільки, в середньому, займає процес отримання роботи, експерти не змогли назвати чітких тимчасових рамок, оскільки все залежить від кожного конкретного кандидата. “Найдовше співбесіда у мене тривала близько 3.5 годин. Якщо говорити про час одержання першої роботи, напевно, це займає від 1 місяця до півроку максимум, хоча зараз, за ​​умови дуже великої конкуренції, зустрічаються випадки, коли випускники курсів протягом року не можуть влаштуватися на роботу “, – розповідає Олена, QA-тестер.

Перспективи росту

Тим не менш, отримавши посаду QA-інженера, не варто вважати, що всі висоти завойовані, і рухатися далі вже нікуди. Навпаки, сфера тестування відкриває непогані кар’єрні перспективи. За твердженням Євгенія Ляшенко, розраховувати можна відразу на кілька професійних горизонтів:

 • Розвиток в технічного керівника відділу тестування.
 • Розвиток в менеджера тестування.
 • Розвиток і перехід в інші галузі (програмування або управління проектами, аналітика і т.д.)

Таким чином, можна зробити висновок, що професія QA-фахівця – це не лише модний тренд на ринку праці, але ще й досить серйозна сфера діяльності, в якій неможливо досягти успіху без хорошої підготовки і постійного саморозвитку та самоосвіти. Якщо ж подібна перспектива вас не лякає, спробувати свої сили ніколи не пізно.