Авто

Mercedes-Benz Vision EQXX: 1000 км без підзарядки та бортова електроніка на нейромережах третього покоління

Vision EQXX

Компанія Mercedes-Benz розсекретила концепт Vision EQXX. Чотиримісний електромобіль виступає демонстратором технологічних досягнень в різних областях науки на зразок аеродинаміки, батарей і композитних матеріалів. Наприклад, на одному заряді Vision EQXX здатний проїхати близько тисячі кілометрів, але при цьому його акумулятор на 30 відсотків легше, ніж у EQS, хоч і володіє близькою ємністю. Ще прототип заряджається від сонця, а його бортова електроніка працює під управлінням імпульсних нейронних мереж.

Перше, що кидається в очі: Vision EQXX несхожий ні на один з серійних «Мерседесів». Обтічний кузов з хвостом Камма-явна відсилання до Concept IAA 2015 року, хоча аеродинамічна опрацювання тут вийшла на принципово інший рівень. Виробником заявлений рекордний коефіцієнт опору повітрю-0,17. Досягнутий він завдяки невеликій площі передка, краплеподібній формі кабіни, звуженій на 50 міліметрів задній колії, а також пасивній і активній аеродинаміці.

У передній бампер седана вбудовані заслінки і повітроводи, що знижують турбулентність в колісних арках і направляючі потоки через капот до рухомих жалюзі охолодження. На 20-дюймові ковані магнієві колеса надіті напівпрозорі ковпаки, за якими проглядається малюнок, що нагадує мідну обмотку статора електромотора. Шини Bridgestone Turanza Eco мають наднизький опір коченню. Ззаду встановлений висувний дифузор. Він дуже легкий і автоматично забирається під кузов при загрозі удару.

Читайте також:  Infiniti не стане повністю переходити на електрокари

Vision EQXX

В основі Vision EQXX лежить нова архітектура Mercedes-Benz Modular Architecture (MMA) для компактних і середньорозмірних електромобілів. Легкий алюмінієвий підрамник в задній частині прототипу відлитий із застосуванням алгоритмів топологічної оптимізації, тобто з пустотами в ненавантажених місцях. Ущільнювачі роздруковані на 3D-принтері з пластику UBQ Materials, отриманого шляхом переробки відходів. За такою ж технологією виконані куполи передніх амортизаторів (до них кріпляться компоненти підвіски) і навіть елементи шасі цілком серійного EQS.

Vision EQXX

Кузов концепту вперше в історії Mercedes-Benz зроблений з мартенситної сталі марки MS1500, одного з найміцніших і легких холоднокатаних сплавів у світі. Така сталь відноситься до групи багатофазних і відрізняється низьким вмістом бейніта і фериту. Нержавійки сімейства MS розроблені спеціально для автомобільної промисловості, де потрібні висока міцність при розтягуванні, і використовуються для підсилювачів бамперів, поперечок і каркасів батарей. Плоский прокат для кузова Vision EQXX отриманий з брухту з використанням електродугової печі — при такому процесі виділяється на 70 відсотків менше CO₂. Двері концепту відформовані з гібридного композиту, що складається з пластиків CFRP / GFRP і алюмінію.

Vision EQXX

Силова установка прототипу з напівпровідниками з карбіду кремнію розроблена у співпраці з Mercedes-AMG High Performance Powertrains. Її потужність невисока (електромотор на задній осі розвиває 150 кВт, або 204 к.с.), зате ККД становить близько 95 відсотків. Запас ходу в 1000 кілометрів забезпечує 900-вольтова батарея на 100 кіловат-годин з пасивною системою терморегуляції, заснованої на «інноваційному управлінні повітряним потоком і використанні охолоджуючої пластини». При ємності близької до EQS акумулятор на 50 відсотків менше і десь на 30 легше.

Читайте також:  Стрімер зібрав понад $20 млн на благодійність, отримуючи ляпаси в ефірі

У дах Vision EQXX вбудовані 117 сонячних осередків, розроблених у співпраці з німецьким інститутом сонячних енергетичних систем ім. Фраунгофера. У ясний день вони дадуть додаткові 25 кілометрів ходу, так як будуть заряджати компактну літій-залізо-фосфатну батарею, до якої підключені допоміжні споживачі — від освітлення до кліматичної установки і медіасистеми. Остання являє собою широкоформатний вигнутий 8k-дисплей на всю ширину передньої панелі (довжина — 1,21 метра) з роздільною здатністю 7680×660 пікселів. Його mini-LED підсвічування складається з трьох тисяч локальних «зон затемнення», тобто споживає енергію в міру необхідності і лише в певних частинах екрану.

Турботу про пасажирів Vision EQXX поклали на віртуального асистента, навченого основам невербального спілкування. Цифровим аватаром машини призначено “Зоряна хмара”, що змінює форму в міру надходження даних. До того ж компанія Sonantic допомогла поліпшити голосового помічника hey Mercedes: використовуючи алгоритми машинного навчання, його змусили звучати більш природно і навіть емоційно. Всі ці нововведення тісно взаємодіють з 4D-аудіосистемою. Вона не може похвалитися кількістю колонок — по парі широкосмугових випромінювачів в підголівниках, об’єднаних з вібраційним динаміком, — зате весь салон поділений на кілька звукових зон, і водій отримує персональні рекомендації у вигляді інтуїтивних «сигналів», натхнених підказками, використовуваними у Формулі E.

Читайте також:  Toyota показала нову гоночну машину класу GT3

Голос і жести в Vision EQXX розпізнають системи на базі нейроморфних процесорів Akida і спеціалізованого софта від каліфорнійської компанії BrainChip. Ці пристрої за архітектурою нагадують людський мозок. У них є нейрони і аналоги синапсів, організовані в імпульсні (спайкові) нейронні мережі. Нейроморфні чіпи підтримують ” глибинне навчання» і не вимагають зовнішньої бази даних, так як вся інформація зберігається в штучних нейронах-транзисторах. Швидкість роботи заснованих на них нейронних мереж в сотні разів вище звичайних, а енергоспоживання вимірюється міліваттами. Вже сьогодні нейроморфні обчислення можуть підвищити точність визначення фрази hey Mercedes в 5-10 разів, однак, за визнанням Mercedes-Benz, технологія знаходиться в зародковому стані, і до її комерціалізації ще кілька років.

Ну і останнє: для обробки салону Vision EQXX німці використовували ряд інноваційних матеріалів, розроблених невеликими фірмами по всьому світу. Наприклад, текстиль з Біорозкладаних волокон Biosteel від AMSilk пішов на лямки дверей. Отриманий з міцелію грибів кожзам Mylo (з нього робить кросівки Adidas і шиє сумки lululemon) і штучна шкіра Deserttex на основі волокон кактуса стали оббивкою сидінь і центрального тунелю. Килимки концепту виготовили з волокон бамбука, кермо обтягнули мікрофіброю Dinamica, а декоративні накладки зробили з біопластика UBQ.