Економіка

У НБУ озвучили причини падіння економіки

НБУ

Карантин, запроваджений на тлі пандемії коронавірусу, спричинив втрату близько 0,8 п.п. зростання ВВП у 2021 році, зазначили в центробанку.

Ризик вторгнення Росії в Україну, стрибок цін на енергоносії, поширення нових штамів коронавірусу та карантин призвели до погіршення очікування розвитку економіки України. Про це заявив заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук на брифінгу у вівторок, 21 грудня.

“Зовнішнє середовище стало для української економіки більш загрозливим. Насамперед це пов’язано з ескалацією конфлікту з Російською Федерацією. З наслідків цієї ескалації ми бачимо суттєве зростання цін на газ у Європі, що ставить певні загрози для української економіки”, – уточнив він.

Читайте також:  У 2021 році держбюджет зведений із дефіцитом 198 млрд

Щодо нового варіанту COVID-19, то, за словами фінансиста, він може негативно вплинути на темпи відновлення світової економіки, що, у свою чергу, позначиться і на Україні.

Так, згідно зі звітом НБУ про фінансову стабільність, карантин, запроваджений на тлі пандемії коронавірусу, спричинив втрату близько 0,8 п.п. зростання ВВП у 2021 році.

Як зазначено в документі, реальний ВВП у III кварталі зріс лише на 2,7% р/р. Стримують зростання економіки обмежені виробничі потужності, низький рівень приватних інвестицій, подорожчання енергоносіїв, слабке відновлення послуг та інші фактори.

Водночас підтримують економічне відновлення стійкий споживчий попит, пожвавлення інвестиційної активності, зокрема в державному секторі, рекордний урожай.

Читайте також:  В ОП визнали можливість зростання тарифів

“Згідно із жовтневим прогнозом НБУ зростання економіки цього року становитиме 3,1%. <...> У 2022 році економіка зросте на 3,8%”, – йдеться у звіті.

Зазначається, що ключовими факторами зростання ВВП наступного року стануть прискорення темпів вакцинації та подальше пристосування бізнесу та населення до роботи в умовах карантину, а до уповільнення призведе висока вартість енергоносіїв.