Статті

«Головне у цьому світі – ділитися». Бізнесмен Сергій Токарєв про власну філософію інвестування

Сергій Токарєв

Він фінансує стартапи спільно з Sequoia Capital, Аndreessen Horowitz та Twitter. У його портфелі сотні інвестицій, десятки запущених проектів та кілька благодійних ініціатив. Глава IT-компанії Roosh Сергій Токарєв розповів, як він захопився сферою IT, назвав якості, які допомогли йому стати успішним підприємцем, та поділився власними поглядами на те, яким має бути ефективне інвестування.

Про бажання пізнавати світ

Захоплення Токарєва світом інформаційних технологій розпочалося наприкінці 90-х. У друкованому виданні одного журналу про комп’ютерні ігри він натрапив на статтю, присвячену створенню сайтів через HTM-розмітку (трьохлітерний варіант HTML). Як приклад у ній наведено код для написання Home Page, і майбутній інвестор символ за символом передрукував його в текстовий документ, а потім змінив розширення на «.htm». Так він зміг створити першу справжню веб-сторінку, яку можна було відкрити через браузер.

На цьому Сергій не зупинився. Він продовжив вивчати коди інших сайтів та проводити з ними експерименти:

«Я комбінував блоки, щось прибирав, перезапускав і дивився: ось табличка з’їхала — отже, цей код відповідає за таблички, розбиратимемося далі. Проста цікавість спричинила розвиток такого мислення», — ділиться спогадами бізнесмен.

Прагнення пізнавати світ та вивчати щось нове завжди були головними особистісними якостями Сергія. Він переконаний, що ці риси характеру неодноразово приносили йому користь і значною мірою допомогли визначити вектор його подальшого розвитку.

З того часу минули десятиліття. За цей час Токарєв встиг спробувати себе у різних IT-напрямках та розширити свою експертизу. В результаті він зумів вирости з допитливого айтішника у не менш допитливого бізнесмена, стати засновником кількох десятків інноваційних проектів і, нарешті, почати спрямовувати кошти в ідеї та розробки інших людей.

Про філософію інвестування

За роки інвестиційної діяльності у Сергія Токарєва сформувалися власні погляди на те, що можна називати грамотним та ефективним капіталовкладенням, особливо якщо йдеться про ангельське фінансування.

На думку глави Roosh, у молодої компанії набагато більше шансів на успіх, якщо інвестор у ній виконує роль союзника та наставника для фаундерів: наставляє їх на потрібний шлях, допомагає знайти вирішення проблем, забезпечує їх потрібними ресурсами, зокрема контактами. Таким чином, вкладник стає джерелом не лише фінансів, а й експертної підтримки.

До такого світогляду підприємця спричинило знайомство з інженером-будівельником ракет Ігорем Григоровичем Ханіним. Одного разу під час їхньої розмови професор промовив дві дуже важливі фрази: «Клітина живе, доки ділиться» і «Що залишиться в історії після тебе, коли ти помреш? Гроші? Та кому вони потрібні!». Це були слова, які назавжди змінили погляд Сергія на світ і змусили його задуматися про власне призначення — як людину, і як бізнесмена.

Зрештою, він усвідомив, що головне — розвивати себе та інших, ділитися з оточуючими не лише грошима, а й своїми досягненнями, невдачами, внутрішнім світом, досвідом та знаннями. Зрештою, надихати людей на те, щоб вони продовжували цю місію та поширювали ідею самостійно.

Про реалізовані проекти

Свою філософію Сергій Токарєв втілює у життя через підприємницьку та інвестиційну діяльність. За роки у бізнесі він взяв участь у основі кількох десятків компаній. Серед них Roosh і венчурна студія Pawa, яка займається просуванням стартапів, що спеціалізуються на технології Machine Learning.

Також інвестор активно вкладає гроші в розвиток молодих IT-бізнесів, і їхня загальна кількість вже давно перескочила за сотню. Найбільш яскраві кейси — додаток для зміни облич Reface, розробник фітнес-трекерів Oura, сервіс для створення віртуальних аватарів Facemoji та ін.

Якщо говорити про соціальні ініціативи, то на рахунку глави Roosh кілька освітніх та благодійних проектів, спрямованих на вивчення IT та різних сегментів цієї сфери. Наприклад, створена цього року екосистема AI House повністю присвячена технологіям машинного інтелекту. За словами Сергія Токарєва, ця спільнота побудована для людей, які хочуть розвиватися в AI/ML-напрямку, обмінюватися досвідом із однодумцями та реалізовувати власні інноваційні ідеї.

*На правах реклами