Економіка

Нацбанк підвищив облікову ставку через інфляцію

НБУ

Пік інфляційного сплеску пройдено, але інфляція знижується повільніше, ніж очікувалося на тлі посилення геополітичної напруги, зазначили у НБУ.

Національний банк підвищив облікову ставку на 50 базисних пунктів – до 9% річних із нинішніх 8,5%. Про це повідомляється на сайті регулятора у четвер, 9 грудня.

“Правління Національного банку ухвалило рішення підвищити облікову ставку до 9% річних. Це рішення спрямоване на нівелювання впливу додаткових проінфляційних ризиків, покращення інфляційних очікувань та забезпечення сталого зниження інфляції до 5%”, – пояснюється у повідомленні.

Читайте також:  Зростання боргів із зарплат становить 50%

У Нацбанку додали, що пік інфляційного сплеску пройдено, проте інфляція знижується повільніше, ніж очікувалося. Зокрема, у жовтні зростання споживчих цін пригальмувало до 10,9% у річному обчисленні, і в листопаді інфляція продовжила уповільнюватися за рахунок вичерпання низької торішньої бази порівняння, найкращих урожаїв, адміністративних рішень щодо тарифів ЖКГ та впливу попередніх рішень щодо посилення монетарної політики.

Водночас траєкторія інфляції залишається вищою, ніж передбачалося жовтневим макропрогнозом Нацбанку за рахунок посилення тиску на ціни дедалі ширшого переліку товарів та послуг споживчого набору через вторинні ефекти подорожчання продовольчих товарів та енергоносіїв, а також зростання витрат бізнесу на логістику та оплату праці.

Читайте також:  Нацбанк назвав причини падіння курсу гривні

З іншого боку, реалізуються і додаткові проінфляційні ризики.

“Посилення геополітичної напруги негативно позначається на вартості українських активів і стані валютного ринку. З урахуванням поточної ситуації світові ціни на газ і продовольство, ймовірно, перевищуватимуть очікувані рівні в майбутньому. Глобальна інфляція продовжує прискорюватися, що спонукає провідні центральні банки до більш швидкого посилення монетарної політики. Це, у свою чергу, призводить до зниження інтересу інвесторів до активів країн з ринками, що розвиваються”, – констатували в НБУ.

У разі подальшої реалізації проінфляційних ризиків, регулятор готовий підвищувати ключову ставку на найближчих засіданнях правління з монетарної політики.