Storytelling

Навіщо бізнесу сторітеллінг: Все те, про що ви хотіли давно дізнатися

Майстерність розповіді історій або сторітеллінг (storytelling) широко використовується в маркетингу за кордоном, у нас же подібна практика поки в дивину. Про те, як звичайні розповіді можуть стати потужним інструментом продажів, дізнавався BiZUA.org.

Трохи подробиць

Стіва Джобса вважали майстром презентацій, який міг достукатися не тільки до умів своїх слухачів і потенційних клієнтів, але і до їхніх сердець. А все тому, що засновник Apple вмів майстерно розповідати історії з життя та вплітати їх у бізнес. Так, свою розповідь про перший iPhone він почав з оповіді про те, що на ринку вже існує достатня кількість смартфонів, але вони іноді настільки перевантажені функціями і кнопками, що користувач не може з ними впоратися і відчуває себе не досить підкованим. Коли ж аудиторія в залі дізналася в цьому начерку себе, Джобс зазначив, що його компанія змогла впоратися з цією проблемою і перевинайшла новий телефон, що виключає всі незручності. Така подача не могла не викликати інтерес серед публіки.

Саме тому сторітеллінг – майстерність оповіді історій, настільки затребувана в світі бізнесу. Люди охочіше реагують на події, які відбуваються поруч з ними, ніж на постановочні сюжети рекламних роликів, а, значить, і охочіше цікавляться товаром. Цим прийомом, в основному, віддають перевагу користуватися стартапи. Наприклад, проект Monitory, що дозволяє більш ефективно використовувати e-mail-маркетинг, активно застосовує можливості сторітеллінга, розповідаючи про історію своєї компанії. Вся інформація подається стисло і цікаво. Інша компанія – Droplet, випустивши додаток для поповнення мобільного і здійснення платежів, активно застосовує можливості сторітеллінга на практиці за допомогою мультфільму, розповідаючи про те, як в Лондоні можна зручно користуватися послугами Droplet.

Широке розмаїття

Як ви вже, напевно, встигли зрозуміти, сторітеллінг може використовуватися абсолютно по-різному. Кожен бренд має можливість вибрати щось оригінальне і своє.

 1. Подання за допомогою слів. Гарна розповідь про компанію із захоплюючою історією ще нікого не залишила байдужим. Наприклад, засновник стартапу з виробництва рюкзаків Goruck Джейсон МакКарті в блозі розповідає покупцям про власний досвід використання продукції своєї ж компанії і оцінює її переваги. Такий підхід дає користувачам можливість зрозуміти, що над проектом працюють самі звичайні люди, які теж стикаються з проблемами і вирішують їх.
 2. Інтерактивні описи. Найчастіше такий спосіб має на увазі використання як ілюстрацій, так і роз’яснючих підписів до них. Це надає історії зрозумілості та формує у користувача відчуття того, що співробітники компанії завжди поруч і готові допомогти у будь-яку хвилину.
 3. Інфографіки. Найпопулярніший на сьогоднішній день спосіб оповіді, який не дає аудиторії нудьгувати, використовуючи барвисті картинки і цікаві описи. Інфографіки можуть бути як смішні, так і абсолютно серйозні. Головне, щоб вони були цікаві аудиторії. Приклад – стаття порталу Entrepreneur про те, як варто створювати бізнес.
 4. Анімовані історії. Цим інструментом раніше користувався навіть Google, розповідаючи про те, що відбувається з листом, коли він відправляється адресату. Користувач, клікаючи на окремих кнопках, немов сам потрапляє в історію і є її активним героєм. Інший приклад – це розповідь історії про персонажів в комп’ютерній або мобільній грі, дії в якому розгортаються тільки тоді, коли користувач прокручує мишкою вікно або робить певні дії. Хороший приклад – сервіс TEDxGUC, в анімованій формі оповідає історію TED, і що пропонує в кінці послуги реєстрації.
 5. Відео та аудіо. Теж вважаються інструментами сторітеллінга. Їх корисність складно переоцінити, оскільки саме відеоряд і звуковові доріжки допомагають достукатися до користувача за допомогою всіх можливих підходів, включаючи музику, красиву картинку і т.д. До речі, згідно з даними досліджень, в 100% випадків користувачі схильні затриматися на сайті в тому випадку, якщо там є відео. І саме відео допомагає ефективніше продавати – на цілих 85%. Приклад подібного сторітеллінга – відеохостинг Wistia.

На замітку

Тим не менш, незважаючи на всю візуальну простоту, сторітеллінг, як і інші інструменти маркетингу, не можна використовувати без стратегії. До його впровадження варто підходити грунтовно, ретельно зважуючи що, як і кому ви збираєтеся розповідати.
Пам’ятаєте, ще в школі нас вчили правильно будувати свої твори? Ці знання знадобляться і в бізнес-сторітеллінгу. Створюючи історію про ваш бренд або компанії, не забудьте про обов’язкову наявність героя, зав’язки, кульмінації, розв’язки і, звичайно ж, конфлікту. Ідеальний приклад – розповідь про створення стартапу, в якому засновник (він же – головний герой) придумує ідею для свого майбутнього проекту (зав’язка), намагається знайти можливість реалізувати її, але не знаходить відгуку в аудиторії (конфлікт, кульмінація), але, в кінцевому підсумку, доводить свою продукцію до досконалості і випускає на ринок (розв’язка). За таким же принципом можна розповідати про будь-які віхи розвитку компанії.

Чому не працює?

Іноді трапляється й так, що навіть, здавалося б, ідеально побудована і розказана історія так і не знаходить відгуку у користувачів і не виконує свою найголовнішу завдання просування і підвищення продажів. У такому випадку причину потрібно шукати в самому оповіданні і в його подачі. Щоб не допустити провалу, пам’ятайте про те, що:

 • розповідати потрібно так, щоб аудиторія представляла те, про що ви говорите – уникайте простих цифр і фактів, використовуйте розмовний стиль, гумор і т.д;
 • люди не сприймають вставні слова і професійний жаргон – намагайтеся бути простішим у своїх висловлюваннях;
 • безособові послання не приносять належного результату – робіть героя вашої історії максимально схожим на вашого клієнта;
 • починати з початку найкраще – уникайте плутанини в словах і хронології історії;
 • конфлікт повинен бути присутнім обов’язково – без цього ваша розповідь вийде не цікавою і не “зачепить” публіку;
 • історія має бути правдивою – елементи вимислу, звичайно, допускаються, але від цього не повинна страждати достовірність.

Можливості сторітеллінга у вітчизняних компаніях використовуються не на повну потужність. Це цілком може стати непоганою конкурентною перевагою і засобом продажів. Люди люблять слухати історії з самого дитинства, а, значить, полюблять і ваш бренд.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *