Економіка

Нацбанк побоюється зростання цін вище за прогноз

НБУ

Через зростання попиту, дефіцит сировини та подорожчання енергоресурсів інфляцію наступного року не зможуть утримати в рамках 5%.
Наступного року інфляційні ризики в Україні можуть зрости через зовнішній ціновий тиск. Про це йдеться у звіті Національного банку України за підсумками жовтня.

Зокрема, світову інфляцію посилить подальше подорожчання енергоресурсів, дефіцит сировини та комплектувальних на тлі зростання попиту, а також порушення глобальних ланцюжків постачання через пандемію. Зазначається, що через ситуацію все більше центробанків країн з ринками, що розвиваються, вдаються до підвищення ключових ставок.

Читайте також:  Зростання ВВП з початку року пришвидшилося - Мінекономіки

Як йдеться у звіті, український бізнес також прогнозує подальше подорожчання власної продукції та послуг. Серед головних причин – зростання закупівельних цін на сировину та матеріали, а також витрат на оплату праці. Підприємства підвищують зарплати, у тому числі через пожвавлення трудової міграції, що призводить до дефіциту кадрів.

Водночас збільшення реальних доходів, насамперед зарплат, підтримує стійкий споживчий попит. У цьому здатність підприємств задовольнити несподіване збільшення попиту за рахунок власних потужностей знижується четвертий квартал поспіль.

“На тлі високої інфляції повільно погіршуються інфляційні очікування всіх груп респондентів – населення, бізнесу, аналітиків. Їхнє подальше розбалансування є суттєвим ризиком для уповільнення інфляції до мети 5% наступного року”, – йдеться у повідомленні.

Читайте також:  Названо види палива, які найчастіше підробляють на АЗС

Водночас НБУ зазначив, що у новий макпропрогноз серед іншого вже були закладені вищі, ніж раніше очікувалося, ціни на енергоносії в найближчі кілька кварталів, а також більші темпи зростання зарплат. Як наслідок, у новому прогнозі передбачені жорсткіші монетарні умови для нівелювання нових проінфляційних факторів – облікова ставка зберігатиметься не нижче поточного рівня щонайменше до третього кварталу у 2022 році.