Економіка

Онлайн-кредити – 2019. Українці стали більше і частіше брати в борг

Онлайн кредит

Кредитні організації підняли ліміти позик

Українці стали частіше оформляти кредити через Інтернет. Як розповіла директор з маркетингу компанії MyCredit Серафима Нехода, попит на мікропозики продовжує зростати, особливо перед святами.

Як правило, в передсвятковий період компанії пропонують різні акції та знижки на процентну ставку.

«Наприклад, у нас в новорічний період можна отримати позику зі знижкою до 60%. Українці цінують свій час, тому вибирають можливість взяти мікрокредит онлайн, без необхідності відвідування відділення компанії і проходження складних бюрократичних процедур», — говорить Нехода.

Зростає і середня сума позики. В першу чергу, кредитори пояснюють це збільшенням доступної суми. Клієнти отримали можливість взяти кредит на велику суму на тих же не складних умовах, і з задоволенням користуються цією можливістю.

«Протягом року середній чек нашого клієнта виріс практично в 2 рази. В першу чергу, це пояснюється збільшенням доступної суми. Наприклад, у нас було 3 000, а стало 5 000 грн. Клієнти отримали можливість взяти кредит на велику суму на тих же простих умовах, і з задоволенням користуються цією можливістю», — додала Нехода.

А ось середні процентні ставки на ринку мікрофінансування (МФО) за рік практично не змінилися. Але при цьому змінилася сума самої позики. Багато організацій збільшили максимальну суму кредиту при першому зверненні. Крім того, деякі гравці ринку розробили послугу довгострокового кредитування.

Читайте також:  НБУ назвав причини падіння ВВП у другому кварталі

Навіщо беруть гроші

Згідно зі статистикою, більшість клієнтів звертаються за кредитом тому, що:

 • «Грошей до зарплати не вистачає. Цей варіант вибирають близько 35% користувачів;
 • на другому місці «сімейні витрати» – відзначають 22% потенційних клієнтів;
 • на третьому місці серед цілей звернення – «гроші на лікування» – 13%.

Не помінялися істотно і умови кредитування. Оформити позику може будь-який повнолітній українець на максимально простих умовах:

 • знадобиться тільки паспорт, іпн і банківська карта, на яку будуть перераховані позикові кошти;
 • Ні заставу, ні поручителя, ні довідку про доходи у клієнта часто не просять;
 • Перший кредит видається за мінімальною ставкою – під 0,01%, а починаючи з другого обігу діють постійні знижки на процентну ставку;

«Названі умови діють для всіх клієнтів сервісу – незалежно від суми і періоду кредитування», — зазначила Нехода.

Кредитні брокери

Ринок мікрокредитування продовжує зростати і протягом року активно поповнювався новими гравцями. Зараз в Україні функціонує близько 1 000 компаній, що надають послуги мікрокредитування.

При цьому, відсоток шахрайських організацій невеликий, близько 1-2%. Але є інший момент, на який варто звернути увагу – брокерство на ринку МФО стає все більш популярним.

Брокерські компанії виступають в якості 3-ї особи-посередника між потенційним клієнтом і кредитором. Брокери часто беруть гроші за заявку, але при цьому гарантувати схвалення кредиту вони не можуть.

Читайте також:  На підвищення зарплат педагогів потрібні 50 мільярдів

Рішення приймається всередині організації-кредитора, і посередник не має до цього ніякого відношення.

«До таких компаній важливо ставитися максимально уважно і обережно: у разі відмови – гроші за заявку не повернуть. Крім того, залишати особисті дані 3-м особам просто небезпечно», — говорить Нехода.

Для того, щоб уберегти себе і свої дані від шахраїв, експерти рекомендують підходити до вибору організації-кредитора з усією серйозністю і відповідальністю.

Підводні камені

Щоб заощадити свій час і нерви, в першу чергу варто прочитати відгуки кредитної компанії, оскільки в самих договорах позичальник ніколи не прочитає про способи роботи компанії, наприклад, про дзвінки родичам, співробітникам і сусідам у випадку прострочення по кредиту.

Але варто врахувати той факт, що компанії можуть перейменовуватися, залишаючи колишні методи роботи.

«Найчастіше у компанії залишається колишній реєстраційний номер, який дозволить знайти минуле цієї компанії», — розповів керуючий партнер ЮК «Альянс Правових Сил» Віталій Собкович.

Згідно з вимогами регулятора, на сайті сервісу онлайн-кредитування повинна повною мірою міститися і бути доступною в 2 кліка наступна інформацію:

 • Свідоцтво про реєстрацію фінансової організації;
 • ліцензія на надання послуг кредитування;
 • актуальний договір позики, який містить всі пункти, що встановлюють відносини сторін;
 • максимальна річна ставка;
 • фінансова звітність, повна правова інформація та реквізити компанії.

Перевірити ліцензію та правову інформацію компанії можна також на сайті Міністерства юстиції в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб.

Крім того, потенційному позичальникові рекомендують уважно вивчити умови договору позики перед підписанням і приділити особливу увагу пунктам про процентну ставку.

Читайте також:  Кабмін змінив умови доступних кредитів

«Однією з вимог регулятора ринку є повнота інформації в договорі, читабельність і відповідність стандартам шрифту документа. Отже, при зверненні до компанії, які ведуть правомірну діяльність, проблем з прихованими або зазначеними дрібним шрифтом комісіями, не виникне», — резюмувала Нехода.

При складанні договору позики, обов’язково потрібно звернути увагу на:

 • суму одержуваного кредиту та його цільове призначення;
 • термін видачі кредиту та дату його повернення;
 • процентну ставку (фіксовану або плаваючу) і умови, при яких вона може бути змінена;
 • комісії, що утримуються при видачі та поверненні кредиту;
 • умови, при яких у вас можуть достроково вимагати кредит;
 • штрафні санкції і пені (в деяких випадках можливі штрафи, якщо ви не повідомили про зміну адреси або номери телефону).

«Укладаючи кредитний договір (заявку на отримання кредиту) варто ознайомитися з умовами кредитної угоди, правилами надання кредитних коштів або загальними умовами кредитування, а також тарифами, які є їх невід’ємною частиною», — зазначив Собкович.

У деяких випадках потенційний позичальник може зіткнутися з дискримінаційними умовами договорів, тому не варто укладати кредитний договір, у якому:

 • передбачені додаткові платежі за ведення справи, облік договору або облік заборгованості;
 • є відповідальність (штраф або комісія) за дострокове погашення кредиту;
 • можливість зміни кредитором розміру щомісячних комісій;
 • зобов’язання купити страховку, провести оцінку у конкретної компанії при оформленні кредиту;
 • непомірно високий розмір штрафних санкцій.

Джерело: UBR

Залишити коментар