Праця

Як зміниться ситуація на ринку праці восени

Традиційно восени починається новий бізнес-сезон, тому на ринку праці спостерігається пожвавлення. Але цього року, як і в минулому, осінній сплеск не відбудеться, пожвавлення буде стримане. Компанії як і раніше займуть вичікувальну позицію і вживуть заходів зі зниження витрат. А підбирати будуть більш ефективний персонал, і замінювати “вигорілих” співробітників. Про те, як зміниться ситуація на ринку праці цієї осені.

Буму не буде

Незважаючи на складну політичну та соціально-економічну ситуацію, український ринок праці поступово оживає. За результатами опитування HeadHunter Україна, ринок праці дійсно стабілізувався і знайти роботу в порівнянні з початком року стало трохи легше. Як і раніше пошук в середньому триває півроку. Однак число тих, хто шукає роботу 3-6 місяців, трохи знизилося і тепер становить 30%. У лютому 2015 цей показник був на рівні 34%. Зате подвоїлася кількість тих, хто знайшов роботу менше, ніж за місяць (c 4% до 8%). 13-14%, як і колись, працевлаштовуються за 1-2 місяці і стільки ж за 6-12 місяців. Майже для кожного десятого процес пошуку затягнувся більш ніж на рік.

За даними порталу rabota.ua, кількість вакансій за останні 12 місяців тільки збільшувалася.

Рейтинг

Дані rabota.ua

Тому, виходячи з позитивної динаміки, можна зробити висновок, що осінній сезон все-таки відбудеться.

“Якщо претенденти вирішили йти у відпустку і влітку стали менш активні, роботодавці вирішили поставитися до підбору більш відповідально і навіть влітку не знижували ” оборотів ” при підборі персоналу”, – говорить контент-експерт кадрового порталу rabota.ua Тетяна Пашкіна.
У той же час, більш скептичний у своїх прогнозах ведучий консультант з рекрутингу компанії Brain Source International Дмитро Шкурко.

“Очікувати буму на ринку праці цієї осені точно не варто, для цього особливих передумов немає. Розмови про те, що економічне дно пройдено і навіть варто чекати невеликого зросту, носять скоріше психологічний характер. Перед країною як і раніше стоїть колосальна кількість викликів, що не дають в короткостроковій перспективі розраховувати на пожвавлення, як в цілому в економіці, так і, зокрема, на ринку праці “, – вважає він.

Кількість вакансій

Як розповіла Тетяна Пашкіна, у вересні 2014 року, незважаючи на кризу і політичну нестабільність, був підйом, хай і незначний. В умовах цього року, коли протистояння знаходиться в стабільній млявоплинній фазі, багато роботодавців втомилися “бути в кризі” і шукають альтернативні шляхи розвитку компаній. Якщо їх нинішні ринки скоротилися, вони або докладають великих зусиль для відновлення оборотів, або шукають нові сфери, ринки збуту, створюють нові продукти або послуги.

На її думку, кількість вакансій цієї осені може збільшитися.

Торішні дані кадрового порталу rabota.ua:

Рейтинг

Дані rabota.ua

“Компанії в кращому випадку будуть закривати ті вакансії, які будуть у них з’являтися у зв’язку відходом співробітників, та й то, щоразу буде проводитися аналіз, чи можна почекати з пошуком заміни”, – розповів Дмитро Шкурко.

Взагалі, додав експерт, вже третій рік спостерігається, що традиційного осіннього сплеску не відбувається, пожвавлення відбувається дуже стримане, так напевно буде і цього року.

Інвестицій не буде

Цю осінь, як і попередню, не вдасться назвати традиційною. Через складну ситуацію в країні компанії вживають заходів зі зниження витрат, не поспішають запускати нові проекти і розширювати штат. Крім того, інвестувати в країну, в якій проходять бойові дії, ніхто не поспішає.

“Запуск нових проектів, це питання інвестицій, яких найближчим часом особливо не буде. Є кілька важливих моментів: 1. закінчення бойових дій (або хоча б їх стійке заморожування), 2. стабільність фінансової системи (відхід від можливості дефолту і загрози девальвації) 3. реформи (в першу чергу ті, які завдадуть удару по корупції). Вирішення цих питань може змінити ситуацію з нашим інвестиційним кліматом. Але ймовірність суттєвих зрушень по кожному з них у самому найближчому майбутньому – мізерне. Без припливу інвестицій можуть бути тільки поодинокі проекти , які в цілому на ринок праці особливо не вплинуть “, – пояснив Дмитро Шкурко.

У той же час, Тетяна Пашкіна зазначила, швидше за все, буде підбір більш ефективного персоналу, заміна “вигорілих” співробітників, посилення ключових ланок бізнес-процесів.

“Нові проекти, звичайно, будуть запускатися, але не настільки безоглядно, як в ” хороші часи “- відбувається більш ретельний прорахунок інвестицій, віддачі від проекту, ретельніше прогнозується життєвий цикл нового продукту, ймовірність невдачі і ризиків при його виробництві. Або, як альтернативний варіант – запуск невеликих пробних проектів – щоб невдачі не заважали подальшому розвитку компанії “, – говорить експерт.

Хто в ціні?

Цієї осені лідерами по затребуваності залишаться фахівці в галузі торгівлі, менеджери з продажу і айтішники.

Якщо говорити про тенденції літніх місяців:

Професійні сфери, де кількість вакансій у липні 2015 року виросло порівняно з червнем 2015

Професійна сфераВідношення кількості вакансій в липні 2015 до червня 2015
1Виробництво / Інженери105%
2Наука / Освіта / Переклад103%
3HR фахівці / Бізнес-тренери103%
4Будівництво / Архітектура103%
5Закупівлі / Постачання103%
6Автобізнес102%

Регіони, де кількість вакансій у липні 2015 року знизилася порівняно з червнем 2015

Професійна сфераВідношення кількості вакансій в липні 2015 до червня 2015
1Консалтинг / Аналітика / Аудит88%
2Некомерційні організації / НГО90%
3Морські спеціальності93%
4Охорона / Безпека94%
5Студенти / Початок кар’єри95%
6Продажі (клієнт-менеджмент)95%

“Сезонність вплине на зменшення кількості стажувань та інших вакансій на повну зайнятість для студентів – вони йдуть вчитися. Менше стане туристичних вакансій і будівельних робіт. Сезонні підробітки (наприклад, зарубіжні), теж змінять свою специфіку – замість збору лохини і полуниці буде збір грибів та підробіток типу упаковки шоколадних цукерок або косметики, роботи садівником, робочим супермаркету і т.д. “, – зазначила Тетяна Пашкіна.

Зарплати

Підвищення зарплат цієї осені чекати не варто. “Якщо не відбудеться нових стрибків гривні, особливих змін не буде. Все або майже всі, хто хотів знизити витрати на фонд оплати праці, а також ті, хто міг собі дозволити провести індексації, вже виробили зміни”, – підкреслив Дмитро Шкурко.

Також Тетяна Пашкіна додала, що, як правило, заробітну плату переглядають раз на півроку-рік. На її думку, в цьому році найчастіше перегляд буде щорічним і, як правило, в межах 10-20%. Ключовим співробітникам у деяких компаніях пропонують індивідуальні умови для утримання, а програмістам переглядають в рамках внутрішньокорпоративних політик.

Що ж стосується зарплатних очікувань претендентів, то вони не готові знижувати вимоги до зарплати. За даними HeadHunter Україна, 58% респондентів не готові знижувати планку за зарплатою навіть якщо виникнуть складнощі з пошуком нової роботи. Ще півроку тому таких було менше половини. Кожен п’ятий піде на зниження окладу в межах 5-10%, а кожен десятий – 15-20%. Шістьма місяцями раніше позбутися 5-10% від зарплати готові були чверть опитаних, а 15-20% від колишньої суми – кожен шостий. Поступитися роботодавцю понад 20-30%, а тим більше понад 50% готові одиниці. Як і раніше троє зі ста опитаних в ситуації тривалої безробіття погодяться на будь-яку запропоновану зарплату.

Нова робота – шило на мило?

“Якщо є потреба в зміні роботи, то шукати нову звичайно варто. Інше питання, що піти з поточної роботи не маючи пропозицій і сподіватися швидко знайти заміну на ринку, крок швидше за все необачний”, – говорить Дмитро Шкурко.

Якщо фінансова ситуація в нинішній компанії залишає бажати кращого і без перспектив, а сімейний бюджет “тріщить по швах” – можливо, це шанс пошукати “нового життя”, говорить Тетяна Пашкіна. При цьому слід врахувати, що роботодавці стали більш прискіпливими при підборі, сама процедура займає довше часу і традиція платити новачкам більше, ніж ветеранам, вже практично себе вичерпала.

“Крім того, пошук нової роботи – це не обов’язково перехід на нову роботу – іноді це можливість оцінити нинішній ринок праці та своє місце на ньому. І шанс переоцінити те, що маєш зараз – іноді приказка ” до хорошого звикають швидко ” може бути доповнена ” і сприймають як належне “, – говорить вона.

Люди стали більше цінувати стабільність – практично у всіх є приклади, коли хтось із знайомих, спокусившись на відмінні умови, перейшов в компанію і опинився не при справах. Тому й “поглядати” по сторонах кандидати вже стали, а от вирішуються на перехід ще не дуже активно.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *