Аналітика

Легалізація криптовалюти. Чи зможуть українці розрахуватися біткоїном в магазині

Біткоїн

Дохід від операцій з криптовалютою потрібно буде декларувати.

В Україні зібралися легалізувати криптовалюту. На початку листопада відповідні законопроекти внесуть до Верховної Ради як невідкладні. Якщо їх приймуть, запрацюють вони вже з 1 квітня 2020 року. Про це повідомили в міжфракційному депутатському об’єднанні Blockchain4Ukraine. Документи вже погодили з Міністерством цифрової трансформації.

Ключове нововведення – буде узаконена криптовалюта, як об’єкт правовідносин з відповідним правовим статусом, а також буде визначено статус криптоактивів і майнінгу.

Податок на біткоїни

Важливим є і визначення податкових агентів в таких операціях і встановлення порядку оподаткування в операціях з криптовалютою:

  • Для юросіб ставку податку на прибуток за операціями з криптоактивами пропонують встановити на рівні 18%;
  • Для фізосіб дохід від продажу криптоактивів пропонують встановити на рівні 5%;
  • ПДВ – 0%.

На сьогоднішній день в Україні криптовалюта ніяк не легалізована, але і не заборонена.

Термін «віртуальний актив» закріплений у ряді законодавчих актів (податковий кодекс, цивільний кодекс, закон про фінмоніторинг та ін) і означає специфічний вид майна, що є цінністю в цифровій формі, операції з якою здійснюються електронно.

З точки зору законодавства, криптоактив є товаром, але не платіжним засобом, а відповідно, допускається тільки купівля-продаж самого криптоактиву. Тим не менш, в Україні вже є прецеденти покупки тієї ж нерухомості за допомогою віртуальних грошей. Все залежить від того, чи домовляться сторони на таку угоду.

«Після врегулювання статусу криптовалют її використання буде можливе в усіх сферах діяльності, де обидві сторони будуть готові використовувати криптовалюти як засіб платежу. Якщо одна зі сторін не готова на цю операцію – ніхто її змусити не зможе», – зауважив нам старший аналітик Forex Club Андрій Шевчишин.

Крипто-СПД

Криптовалюта стане легальною формою зберігання активів (як скажімо дорогоцінні метали), яка буде легко обмінюватися на гривню в межах України.

«Ми отримаємо законодавче врегулювання операцій з криптою, можливість судового захисту у випадку порушення прав, можливість легально купувати і продавати крипту (особливо це важливо для юросіб) і новий напрям підприємницької діяльності – постачальник віртуальних послуг», — зазначив старший юрист Legal House Денис Грищенко.

Поправки до закону про фінмоне передбачають створення нової категорії СПД – постачальник віртуальних активів, який зможе легально торгувати криптою, проводити обмінні операції між криптоактивами, здійснювати переклад крипти на користь третіх осіб і послуги по захисту криптографічних ключів.

На цього ж постачальника і покладається верифікація клієнтів (обробка та зберігання даних про сторони угоди) при операціях понад 30 000 грн.

«Це безсумнівно буде знижувати привабливість таких операцій. Адже не секрет, що часто у клієнтів відсутні документи, що підтверджують походження таких коштів», — зазначив керуючий партнер ЮК «Альянс Правових Сил» Віталій Собкович.

Зараз крипту купують в основному в онлайн-криптообмінниках за гривні або долари. Були спроби створити офлайн-обмінники, але в силу відсутності регулювання, ці ідеї не увінчалися успіхом.

Онлайн-обмінники бувають двох типів:

  • напівлегальні онлайн платформи, на яких від імені клієнта торговець купує крипту і переводить її на гаманець клієнта. Таким чином, обмінний пункт являє собою агента, який отримує від клієнта гроші і механічно купує для нього крипту, яка в подальшому переводиться на гаманець клієнта;
  • Другий тип – це платформи з обміну крипти, які базуються на компаніях, зареєстрованих та отримавших ліцензії в країнах, де ці операції врегульовані (Естонія, Мальта, Гібралтар і т. д.). Клієнт може онлайн обміняти фіат (звичайна паперова валюта) на крипту і навпаки за певну комісію.

Найчастіше комісія за обмін крипти становить від 0,5% до 2%.

“Крипту купують і продають в криптообмінниках, на біржах, при прямих домовленостях, в криптоматах. Ще є група майнерів, які, грубо кажучи, емітують криптовалюти в незначних обсягах. Комісія може бути різна і залежить від стану ринку і активності попиту. Були періоди, коли купівлю можна було здійснити, заплативши 4-6%, але в період обвалу ринку і спаду продавали і з негативною комісією 0.5-1%. Розширення ринку і велика кількість учасників сприяє конкуренції і вирівнюванню комісій”, – вважає Шевчишин.

Дохід задекларуємо

Сьогодні існує багато варіантів виведення криптовалюти у готівку: є не менш 40 сервісів обміну валюти, частина яких працює, і через Приват24. Ще є більше 20 пунктів обміну валюти, які готові конвертувати віртуальну валюту в готівкову.

«Найімовірніше, громадяни зможуть торгувати і конвертувати криптовалюти через банки або платіжні системи. З’явиться можливість більш вигідного й безпечного обміну криптовалюти на «реальні» гроші, включаючи гривню. З іншого боку, будь-яке оподаткування крипти та ліцензування діяльності з купівлі/продажу таких активів може звести нанівець всі починання за її легалізації, спровокувати відтік бізнесу, який цим займається, за кордон», — говорить юрист Stron Тарас Швець.

Поточна редакція законопроектів не передбачає обов’язкового декларування криптовалюти. Але відзвітувати про доходи, отримані від операцій з криптовалютами все доведеться.

Для підприємств буде передбачено окреме ведення обліку за операціями з криптоактивами.

«Важко прогнозувати потенційний вплив цих законів на ринок. Зараз його учасників в цілому влаштовує анонімність і відсутність оподаткування для таких операцій. Закон швидше за все будуть виконувати тільки ті, хто працюють «в білу», але обсяги таких операцій не будуть більшими», — говорить Собкович.

Не можна відстежити

Анонімність криптовалюти робить можливим її використання для корупційних цілей і для розрахунків у тіньовому секторі економіки, але прийняття законопроектів однозначно не вплине на цю ситуацію, кажуть юристи. Поки не існує технічної можливості відстежувати криптокошельки і транзакції між ними.

Криптовалюти можна переказати на рахунок будь-якої особи під будь-які цілі. Приміром, за крипту без проблем продають наркотики, зберігаючи повну конфіденційність. В принципі, не складно купити будь-який заборонений товар або дати хабар чиновнику.

Єдине питання – сума, так як завантажити дуже велику суму грошей на криптокошельок проблематично. Якщо мова йде про кілька тисяч або навіть десятки тисяч євро, таку нелегальну угоду провести нескладно, на відміну від фінансування тероризму або хабара в мільйон євро.

«Давати хабарі віртуальною валютою поки не поширене, так як це нелогічно, і на практиці такі випадки не зафіксовані, тому що вивести велику суму криптовалюти буде складно і проблематично. Головним результатом легалізації криптовалюти повинен стати вихід власників з “сірого бізнесу” і сплата податків за їх існування», — говорить керуючий партнер ЮФ «Горецький і Партнери», адвокат Олег Горецький.