Аналітика

Прожитковий мінімум відв’яжуть від 150 видів соціальних виплат. Навіщо це потрібно

Гроші

Доходи громадян, які не перевищують базовий соцстандарт, не будуть обкладатися податками.

У Мінсоцполітики запропонували відв’язати прожитковий мінімум від більш ніж 150 видів соцвиплат і фінансових показників. Орієнтуватися на нього будуть тільки при розрахунку пенсій і допомоги малозабезпеченим сім’ям. Розмір всіх інших виплат чиновники пропонують встановлювати в абсолютних цифрах і переглядати їх щороку при прийнятті бюджету.

Ініціатива була представлена для обговорення на засіданні комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів 11 жовтня 2019 року.

За запевненням міністра соцполітики Юлії Соколовської, така реформа не призведе до зменшення розміру соцдопомоги. А для деяких категорій населення розмір виплат навіть обіцяють збільшити.

«Це дозволить реально допомогти сім’ям, щоб вони жили не нижче рівня бідності. Державна соцдопомога малозабезпеченим сім’ям стане більш ефективною – для сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах, розміри виплат будуть збільшуватися», – каже Соколовська.

Мінімум виросте в 2 рази

У парламентському комітеті соцполітики таке рішення підтримують. За словами його голови Галини Третьякової, це допоможе забезпечити підвищення прожиткового мінімуму до декларованого новою владою рівня 4 251 грн. на одного члена домогосподарства. При цьому переглянуть не тільки його величину, але і наповнення на більш сучасне і реалістичне.

Все це буде частиною глобальної реформи. Найближчим громадські слухання механізму перегляду прожиткового мінімуму заплановано на 19 грудня 2019 року.

«Зараз ми не можемо забезпечити мінімум в 4 251 грн. На це б знадобилося 2-3 держбюджети країни, або близько 3 трлн. грн. Прожитковий мінімум не буде оподатковуватися, як і витрачені на енергозберігаючі заходи кошти. Також плануємо скасувати пільги для тих, кого зараз не можна назвати «ураженим верствами населення». Мова йде про депутатів, прокурорів, суддів та ін. Сюди ж можна зарахувати нібито учасників військових дій, але які не є такими. Наприклад, службовців Нацполіції, ДБНС, генпрокуратури, ГФС – вони просто могли нести службу на сході країни, але у військових діях за фактом участі не брали. За рахунок цього зможемо збільшити виплати іншим групам населення, які в них дійсно потребують», – розповіла Галина Третьякова.

Для чого потрібен прожитковий мінімум

Прожитковий мінімум на сьогоднішній день є одним з найбільш «впливових» індикативних показників, який за важливістю можна порівняти з мінімальною заробітною платою.

Від його розміру залежать не тільки оклади певних топ-чиновників і суддів, а й розміри мінімальних пенсій, податкових пільг, єдиного податку, аліментів, судового збору, штрафів, ставок деяких податків, розмір витрат, граничні суми доходів у вигляді подарунків і багато іншого.

Водночас прожитковий мінімум – це вартісна оцінка споживчого кошика, що містить мінімальні набори продуктів харчування, непродовольчих товарів та послуг, необхідних для збереження здоров’я людини та забезпечення її життєдіяльності протягом місяця.

Плюси розрахунку з прив'язкою до прожиткового мінімумуМінуси розрахунку з прив'язкою до прожиткового мінімуму
Прожитковий мінімум міняється 3 рази в рік і до нього прив'язана індексація заробітної плати, аліменти, виплати по безробіттю, декретні, виплати одиноким матерям, допомога дітям, батьки яких не платять елементи.Встановлений законом про держбюджет прожитковий мінімум ні кількісно, ні якісно не відповідає сучасним потребам, кажуть експерти.
Всі ці виплати не можуть бути меншими, ніж прожитковий мінімум.Він майже в два рази менше фактично розрахованого.
Всі категорії захищені Законом і неможливо, щоб при прийнятті бюджету про когось «забули».Цифра , яка не відповідає реаліям не дає можливість надати адекватну матеріальну допомогу нужденним категоріям населення.

На даний момент прожитковий мінімум становить 1936 грн. А з 1 грудня 2019 року показник буде збільшений до 2027 грн – це прямо зазначено в чинному законі про держбюджет на поточний рік. Однак навіть регулярне збільшення прожиткового мінімуму не робить його ближчим до реальних потреб людини.

«Багато посадових окладів прив’язані до показника прожиткового мінімуму. Це і державні службовці: судді, директори держпідприємств та ін. Суми виплат значні, можуть встановлюватись та затверджуватись на рік за результатами роботи і досягнень. Більш гнучке регулювання виплат дасть можливість у кожному конкретному випадку провести аналіз і відреагувати», – зазначила фінансовий аналітик ЮФ Eterna Law Зоя Кравченко.

Кому це вигідно

Основна логіка прив’язки всіх 150 видів соціальних виплат до ПМ полягає в тому, щоб забезпечити принаймні мінімально необхідний рівень життя людини в Україні. Адже щоб переглянути розмір виплат відразу ряду категорій людей, досить змінити базовий норматив.

«Деякі з таких виплат повинні були забезпечити незалежність певних державних інститутів в Україні та переклад розмірів виплат в ручний режим однозначно може знизити рівень незалежності цих органів та зробити їх «ручними», – зазначив керуючий партнер ЮК «Альянс Правових Сил» Віталій Собкович.

З іншого боку, переведення виплат в абсолютний розмір в деяких випадках дійсно дозволить заощадити на деяких виплатах і провести більш справедливий їх перерозподіл.

«Однак на сьогоднішній день невідомо які з категорій будуть у більш виграшній позиції після нововведень, оскільки прив’язку до прожиткового мінімуму обіцяють лише двом категоріям – пенсіонерам і малозабезпеченим сім’ям, але якщо не змінювати прожитковий мінімум, то і вигоди від такої прив’язки вони не відчують», – резюмував Віталій Собкович.