Аналітика

Переділ тютюнового ринку: чи з’явиться в Україні новий монополіст

Куріння

Спроба ліквідації тютюнової монополії в опті призведе до її встановлення в виробничому сегменті.

Найбільші тютюнові компанії погрожують зупинити випуск своєї продукції в Україні, що може призвести до істотного подорожчання сигарет і чергового збільшення і так стрімко зростаючої частки тіньової тютюнового ринку. Всьому виною внесені в закон про єдиний соціальний податок, і поправки, які не належать до нього безпосередньо, що фіксують чіткий відсоток маржі для всіх учасників торгового сигаретного ланцюжка. При цьому початкової мети – ліквідувати монополію найбільшого дистриб’ютора – законодавці можуть так і не досягти.

Держрегулювання – «радянський» метод

4 жовтня Верховна Рада прийняла в другому читанні законопроект № 1049 про впровадження єдиного рахунку для оплати податків і зборів разом з внесеними до нього цього ж дня поправками від депутатів “Слуги народу” Олександра Юрченка та Олександра Дубинського. Поправки, не відносячись до теми законопроекту безпосередньо, встановили граничний рівень прибутковості для всіх ланок торгівлі тютюном. Згідно з планами депутатів, роздрібний продавець зможе заробити максимум 13% від максимальної вартості пачки, а дистриб’ютор – 7%.

Головною метою внесених змін була заявлена ліквідації монопольного становища компанії «Тедіс» – основного дистриб’ютора тютюнової продукції на українському ринку для 4 найбільших іноземних компаній British American Tobacco, Imperial Tobacco, JTI, Philip Morris.

До роботи «Тедиса» претензії пред’являються регулярно, в тому числі і з боку Антимонопольного комітету, який вже через тиждень після прийняття парламентаріями вищезазначеного законопроекту встиг оштрафувати всі 4 іноземні компанії, а також їх дистриб’ютора. Сума штрафів сягнула 6,5 млрд. грн., а компанії потрапили під звинувачення у формуванні монопольної змови на ринку з 2011-2012 років.

Табачники, у свою чергу, провину не визнають, не обмежуючись цього разу судовими апеляціями та офіційними зверненнями. Всі чотири найбільших платника податків вже заявили на спільній прес-конференції про можливе закриття виробництв в Україні слідом за Прилуцькою тютюновою фабрикою, яка після припинення роботи також відкликала 25 млн. акцизних марок і попросила повернути за них 505 млн. грн.

Ініціатива парламентарів щодо обмеження маржинальності оптової торгівлі наштовхнулася на різку критику не тільки з боку зазначених тютюнових виробників. Так, колишня держуповноважена АМКУ Агія Загребельська, визнаючи привілейоване становище «Тедіса», висловила незгоду з «радянськими» методами щодо обмеження конкуренції на ринку, а також дорікнула законодавцям у неефективності встановлених параметрів. За її словами, закладена в законопроекті маржа дистриб’ютора вище нинішньої на 3%, що призведе лише до посилення монополізму «Тедісу» або будь-якої іншої компанії, яка в майбутньому буде працювати замість нього.

Розкритикували закон і в бізнесі в цілому. Голова Податкового комітету Європейської бізнес асоціації Наталія Артемчук зазначила, що «співтовариство було неприємно вражене тим фактом, що важливі для всієї галузі регуляторні зміни приймаються поспішно, без попереднього детального обговорення з представниками галузі та “маскуються” шляхом включення їх у законодавчі ініціативи, присвячені непов’язаним питань».

«Комплекс згаданих змін, крім того, що разом із збільшенням акцизного збору з січня 2020 року може призвести до подорожчання сигарет в середньому на 13 гривень за пачку, – результатом чого стане зростання обсягу нелегальної торгівлі, – також ставить перед підприємствами питання економічної доцільності продовження виробництва сигарет в Україні», – прокоментувала Артемчук.

ЄБА від імені бізнесу вже звернулася до президента з проханням не підписувати згаданий законопроект, додала вона.

Як би там не було, на критику вже встиг відреагувати прем’єр-міністр Олексій Гончарук, заявивши про готовність вести переговори з представниками тютюнових компаній. Однак такої думки дотримуються не всі члени Кабміну. Наприклад, зупинку роботи заводу в Прилуках міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тимофій Милованов назвав «шантажем», і висловив упевненість, що тютюнове виробництво в Україні не закриється.

Мінус доходи в бюджет, плюс один монополіст

Побоювання тютюнових компаній в Україні – обґрунтовані, розповів економічний експерт Олександр Охріменко.

«Начебто подбали про роздріб: так, він справді запрацює, так як нинішня маржа – за деякими даними в 5%, – для нього підніметься до 13%. Але в підсумку закордонні тютюнові компанії будуть поставлені в таку ситуацію, що їм треба або піти, або поміняти систему поставок. Якщо тютюновим компаніям обмежити дистриб’юторську націнку в рамках 7% , їх витрати на виробництво і логістику не будуть покриватися прибутком з кожної пачки. Третій варіант-продавати зі збитком, але робити це теж можливо лише короткий час», – говорить Охріменко.

Більш того, на думку експерта, внесені правки є «чисто рейдерським способом захоплення ринку», які були «просунуті» з подачі і в інтересах Львівської тютюнової фабрики – найбільшого вітчизняного виробника сигарет.

«Львівська фабрика, працюючи без дистриб’ютора, може дозволити собі зайти в ці 7% і заробити, на відміну від іноземних виробників. Звичайно, монопольне становище дистриб’ютора – погано, але замість того, щоб вирішувати проблему з «Тедісом», формується нова монополія», – вважає Охріменко.

Директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин також погоджується, що встановлений поріг маржинальності особливо критично позначиться на роботі Прилуцької тютюнової фабрики, так як у неї найбільш висока собівартість виробництва.

«Прилуцька тютюнова фабрика заплатила за минулий рік 16 млрд. грн. до бюджету-з такими платниками потрібно розмовляти окремо і в кожному конкретному випадку враховувати їхні інтереси, шукати консенсус. Просто взяти і поставити їх перед фактом, що вони будуть жити по-новому – не можна, тому що вони просто підуть, доказом чому стало перенесення регіонального офісу «Брітіш Амерікан Таббако» з Києва в Бухарест. Але Україні не все одно, де вони платитимуть податки. Якщо в уряді цього ще не розуміють, то «мінус» в 16 млрд. змусить їх це зрозуміти пізніше», – висловив думку Пендзин.

«Це буде дуже сильний удар по інвестиційному клімату в Україні, – у свою чергу додав Олександр Охріменко, – тому що у нас табачники працюють давно, побудували шикарні заводи, з новими технологіями і налагодженою системою контролю. Якщо вони закриються, буде складно пояснити закордонним інвесторам, навіщо їм приходити на наш ринок.»

Контрабанда безсмертна

Крім скорочення власних доходів, табачники звертають увагу на такі негативні наслідки від цих змін для всього ринку: збільшення ціни пачки на 40% і зростання нелегального обігу сигаретами з нинішньою частки у 8,4% до 20%.

Тимофій Милованов також поставив у провину тютюновим компаніям відсутність готовності до діалогу з регулятором з приводу ліквідації контрафактного ринку. На думку міністра, тютюнові компанії захищають “Тедіс”, який сам є учасником “тіньового” обороту.

У свою чергу, погодившись з думкою тютюнових виробників про зростання «тіньового» ринку сигарет в разі входу в дію розглянутих поправок, Олександр Охрименко відзначив, що на рівень контрабандного ринку не можуть вплинути легальні компанії, які працюють в Україні.

«Поки існує ОРДЛО – буде контрабанда, саме там проходять основні потоки нелегальної горілки і сигарет. Але виробники в Україні не мають до цього ніякого відношення, вони самі від цього страждають: ніколи ні один виробник, який працює «по-білому» і платить всі акцизи, не зможе конкурувати з контрабандою. Вплинути на ситуацію вони теж не можуть – що їм, ОРДЛО ліквідувати?», – риторично запитує експерт.