Аналітика

Новий ринок електроенергії від Слуг народу. Що буде з платіжками

Електрика

Українські генеруючі компанії можуть залишитися без мільярдних прибутків. Їх витіснить білоруський ресурс.

У партії “Слуга народу” підготували зміни для ринку електроенергії. Відповідний законопроект № 2236-2 зареєстрували у Верховній Раді вісім народних депутатів, серед яких глава комітету з енергетики Андрій Герус.

Основний посил документа – заборонити імпорт електроенергії з Росії і надати преференції імпорту з Білорусі. За словами експертів, це дозволить здешевити електроенергію для підприємств. Оскільки вони зможуть закуповувати дешевший білоруський ресурс за прямими договорами. А ось на вартості тарифів для населення законопроект ніяк не відіб’ється. Українцям постачатимуть, як і раніше, електроенергію вітчизняних виробників.

«За великим рахунком, ресурс буде російський, а не білоруський – у них системи взаємопов’язані, тому різниці немає. На звичайному споживачі це ніяк не позначиться. В основному, це торкнеться промислових споживачів, які зможуть контрактувати більш дешевою електроенергією», — розповів голова комітету ЖКГ, благоустрою, екології та охорони довкілля Громадської ради при КМДА Олег Попенко.

Зміни несуть і певні політичні ризики, так як суперечать Угоді про асоціацію України з ЄС в частині енергетики.

Читайте також:  15 великих бізнес-відкриттів, які назавжди змінили підприємництво

«Потрібно зрозуміти, як це позначиться для енергосистеми України в цілому, для нашої роботи по об’єднанню з енергосистемою ЄС. Країни Балтії вже практично закінчили відділення від системи з РФ, а ми тільки почали», – продовжує Попенко.

Зазначимо, що імпорт електроенергії з Росії в Україну не здійснюється вже 4 роки. Останній договір між українською компанією “Укрінтеренерго” і російською “Інтер РАО” закінчився в 2015 році.

Проте 18 вересня 2019 року Верховна рада прийняла поправку все того ж народного депутата Андрія Геруса до Закону України «Про ринок електроенергії», яка дозволила купувати за двосторонніми договорами електроенергію в країнах, що не є членами європейського Енергетичного Співтовариства.

Ініціатор поправки пояснював це поліпшенням конкуренції на ринку електроенергії України, що призведе до зниження її ціни для промислових споживачів. Дана міра, на думку Геруса, повинна була похитнути монопольне положення компанії ДТЕК Ріната Ахметова в сегменті двосторонніх договорів.

Після прийняття зазначеної правки, вже 1 жовтня компанія «Юнайтед Енерджі» імпортувала електроенергію з РФ потужністю 100 МВт. Це підприємство пов’язують з Ігорем Коломойським, оскільки в поточному році вона уклала кілька контрактів на поставку газу підприємству «Дніпроазот» з групи «Приват». Паралельно з «Юнайтед Енерджі» електроенергію з Росії закупили підприємства Максима Єфімова, Сергія Тігіпка і Ріната Ахметова.

Читайте також:  Как рассчитать эффективность и выработку солнечной электростанции

Але сам факт поставки електроенергії з Росії в Україну викликав хвилю критики з боку ряду політичних сил і невеликі протестні акції громадян з вимогою відставки Геруса.

«Справа тут не стільки в самому імпорті електроенергії, адже Україна імпортує багато товарів з Росії, а в компанії, що займається експортом електроенергії з боку РФ. Експорт виконується російським монополістом “Інтер РАО ЄЕС”, голова ради директорів якого Ігор Сєчін, перебуває під персональними санкціями США і Канади через активну участь в анексії Криму. Тому факт співпраці з цією компанією з боку України, може стати приводом для скасування санкцій», — зазначив провідний експерт «Публічного аудиту» Тарас Галайда.

Ряд європейських ЗМІ відзначали, що імпортом електроенергії з РФ Україна спантеличила своїх західних союзників. Піднімалося питання, чого насправді хоче олігарх Ігор Коломойський: отримати додатковий прибуток завдяки недорогій електроенергії з Росії або допомогти Путіну зняти санкції за Крим і Донбас?

Відновлення імпорту електроенергії з РФ загрожує також енергетичній та вугільній галузям України, оскільки потік відносно дешевої електроенергії з Росії зменшить попит на українську і, відповідно, на вугілля, з якого вона генерується. Прямий збиток від прийняття законопроекту № 2236-2 відчує на собі Рінат Ахметов, чия компанія ДТЕК займає лідируюче положення у виробництві електроенергії за рахунок наявності вугледобувних та електрогенеруючих виробництв.

Читайте також:  15 великих бізнес-відкриттів, які назавжди змінили підприємництво

Прийняття поправок до закону, за словами експертів, відіб’ється на десятках тисяч українських шахтарях, які можуть опинитися на вулиці через недоотримані прибутки материнських компаній.

«Запропонований законопроект знімає питання санкцій, але залишає відкритим питання українських генеруючих підприємств та шахтарів, які можуть постраждати із-за преференції на імпорт електричної енергії з Білорусі», — каже Галайда.

До “Революції Гідності” Білорусь щорічно закуповувала в України 3,5-4 млрд. кВт-год. електроенергії на суму понад $230 млн.

За підрахунками експертів, за період з 2015 по 2019 роки Україна недоотримала близько $ 1,15 млрд. валютних надходжень, через припинення експорту електроенергії в Білорусь. Тепер Україна може стати найбільшим імпортером російської електроенергії, яка йтиме транзитом через Білорусь. Таким чином, Мінськ в черговий раз отримає економічну вигоду від політичного протистояння України і РФ.