Аналітика

Товариство викривачів корупції. Як українців винагородять за доноси

Викривач корупції

Інформатори не будуть нести ніякої відповідальності за неправдиві свідчення.

В Україні можуть з’явитися товариства викривачів корупції, які зароблятимуть на виявленні хабарів і відкатів. Такі, хоч і жартівливі, але з побоюванням припущення почали робити юристи після того, як Верховна Рада доповнила закон «Про запобігання корупції» статтею «винагорода викривачеві».

Відповідний законопроект № 1010 парламентарії ухвалили 17 жовтня 2019 року. Документ під купол вніс президент України Володимир Зеленський в якості виконання однієї зі своїх передвиборчих обіцянок.

Основна мета ініціативи – закріплення правового статусу інформаторів, запобігання та боротьба з корупцією на шляху до становлення повноцінної правової держави. Необхідність закону обумовлена тим, що правоохоронні органи просто не справляються з проблемою корупції.

Легалізують інформаторів

Закон вводить нове поняття «інформатора» – особи, що за наявності переконання, що інформація є достовірною, повідомила про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень.

«Інформатори зможуть повідомити усно, письмово, через спеціальні телефонні лінії, офіційні веб-сайти, засоби електронного зв’язку, ЗМІ, журналістів і т. д., при цьому канали повідомлення розділені законом на внутрішні, регулярні і зовнішні. Вибір каналу залишається за інформатором. Повідомлення повинно містити фактичні дані, що підтверджують правопорушення, які можуть бути перевірені», — зазначила керівник громадянської практики ЮФ «Горецький та Партнери», адвокат Дарина Старовойтова.

Читайте також:  Переваги таксі Опті для киян

Повідомлення, які надійшли через регулярні або внутрішні канали підлягають попередній перевірці в термін до 10 робочих днів. За її результатами можуть бути прийняті наступні рішення:

  • призначення внутрішньої (службової) перевірки, розслідування інформації у разі підтвердження або подальше уточнення інформації;
  • при підтвердженні факту корупції, матеріали передадуть органу досудового розслідування;
  • у разі, якщо факти не підтвердилися, виробництво закриють.

«У багатьох країнах давно вже діють подібні інститути, програми по захисту свідків і т. д. Доказами можуть бути свідчення в суді, документи та будь-яка інформація, яка сприяла доведення злочину і не була відома правоохоронним органам», — відзначив партнер ЮК «Наказ» Арсеній Салалайко.

На кого будуть більше скаржитися

Після стадії попередньої перевірки в триденний термін інформатору надається детальна письмова інформація. Строк проведення службової перевірки або розслідування становить до 30 днів, але може бути продовжений з повідомленням інформатора до 60 днів.

«Виходячи з інформації у ЗМІ, реєстру судових рішень, інформації про справи, які розглядаються в судах, найбільше повідомлень про підкупи службових осіб, незаконне нецільове використання державного майна, незаконне збагачення, відмивання доходів, перешкоджання правосуддю», — вважає Дарина Старовойтова.

Право на винагороду має викривач, який повідомив про корупційний злочин, розмір якого в п’ять тисяч і більше разів перевищують розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на момент вчинення злочину. Викривачі можуть претендувати на грошову винагороду за інформацію про хабар або збиток, нанесений державі в розмірі не менше 10,035 млн.грн.

Читайте також:  Достоинства рекламы на общественном транспорте

Рішення про винагороду викривачу прийматиме суд, а сума винагороди становить 10% від предмета корупції, але не може перевищувати розмір 3 000 мінімальних заробітних плати (12,519 млн. грн.).

«Для отримання винагороди потрібно дочекатися судового рішення, а у справах, де збитки становлять від 10 млн. грн. його доведеться чекати не один рік», — розповів адвокат, керівник проектів практики безпеки бізнесу Juscutum Станіслав Борис.

Сам же викривач не буде нести ні юридичної, ні цивільно-правової відповідальності за помилкові доноси або збиток, який він завдав. До того ж, кажуть юристи, практика показує, що притягнути до реальної відповідальності за скоєння такого злочину практично неможливо.

«Цілком логічно, що передбачена законом можливість заохочувати інформаторів створює умови для корупційних ризиків та службових зловживань з боку інформаторів, тому питання про неправдиве свідчення залишається актуальним», — каже Дарина Старовойтова.

Чи захистять викривачів

В цілому, юристи досить скептично сприйняли зміни в законодавстві в частині введення так званих викривачів корупції. Хоча і не заперечують, що навіть зараз правоохоронці не рідко “заохочують” фінансово своїх інформаторів.

«До внесення зазначених змін правоохоронці використовували викривачів у багатьох кримінальних процесах. Їхня робота щедро оплачувалася. Були випадки, коли винагорода з боку правоохоронців, за неофіційними даними, становила $10 000 і більше», — додав Станіслав Борис.

Проблему юристи бачать в можливості перетворення процесу боротьби з корупцією в бізнес. Зі страхом жартують про перспективу створення товариств, наприклад, під назвою “Меч корупції”, які намагатимуться заробляти на цьому, не розбираючись в тому, кого і за що викривати.

Читайте також:  Переваги таксі Опті для киян

Сприяти розвитку викривачів буде і те, що вони та їхні родини перебувають під захистом держави.

Зокрема, їм гарантовано право на безоплатну правову допомогу, застосування заходів безпеки, відновлення на роботі, з якої вони були звільнені у зв’язку з повідомленням ними фактів корупційних правопорушень.

Але при цьому юристи відзначають, що чітких механізмів захисту, крім представництва інтересів в суді, а також створення джерела нової статті видатків держбюджету на ці заходи, законом не передбачається.