Фінанси

Як жінці здобути фінансову незалежність

Жінка

Власні гроші – це безпека і можливості.

Чому фінансова незалежність так важлива

Почнемо з головного: фінансова незалежність потрібна всім. Власні гроші дозволяють як мінімум знайти житло і купити їжу, а також задовольняти свої потреби без оглядки на бажання інших. Залежність від чужих грошей не завжди відчувається болісно. Іноді жити за рахунок когось легко і приємно. Але тут занадто багато залежить від того, хто володіє грошима.

Щоб зрозуміти, як це працює, згадайте себе підлітком. У вас вже сформувалися власні смаки і думка, але поки немає джерел заробітку. Якщо ваші батьки — хороші люди, то вони прислухалися до ваших бажань. Але рівно до тих пір, поки вони сильно не суперечили їхній думці. А далі: “поки ти живеш в цьому будинку, дотримуйся наших правил”. Деяким пощастило менше, і в підсумку вони ходили по струнці, одягалися в те, що купували батьки, вступили до ВНЗ, обраний батьками, і так далі.

У підлітка є й інші обмежувачі крім матеріальної залежності, у нього часто просто немає вибору. У дорослої людини вибір є. Дивно, якщо вона ним не користується і сама створює ситуації, в яких може виявитися вразливою.

Чому це особливо важливо для жінок

Тому що тут питання стоїть гостріше, ніж у чоловіків. Жінці просто складніше досягти фінансової незалежності, і ось чому.

  1. Роботодавці охочіше наймають чоловіків. Щоб конкурувати в такій ситуації, жінки змушені погоджуватися на меншу зарплату. В середньому вони отримують на 30% менше на тих же посадах з тими ж обов’язками. Причини цього не тільки в гендерних стереотипах, але і в супутніх статі обставинах, про які нижче. Вони ж роблять жінок матеріально вразливими і самі по собі.
  2. На декрет вирішуються тільки 2% батьків, у відпустку по догляду за дитиною частіше йде жінка. У підсумку саме вона на півтора року втрачає 60% свого заробітку, а потім, до трьох років дитини, залишається без доходу взагалі. Крім того, за час декрету можна серйозно «просісти» у кар’єрі, так як в XXI столітті це величезний термін для розвитку багатьох галузей.
  3. Традиційно вважається, що чоловік-добувач, а дружина — берегиня вогнища. Всупереч очікуванням, це не означає, що другі сидять на шиї у перших. В Україні працює 74,4% жінок працездатного віку і 80,3% чоловіків-різниця невелика. Але від жінок часто чекають, що вони легко пожертвують своєю кар’єрою заради зайнятості чоловіка, якщо йому запропонують переїзд, не будуть затримуватися на роботі, щоб встигнути впоратися з домашніми справами. Саме вони залишаються вдома, якщо захворіла дитина. Все це відображається на розмірі зарплати.
  4. І знову традиції: вважається неприйнятним, якщо жінка в парі заробляє більше чоловіка. Нерідко саме такі установки істотно обмежують кар’єрне зростання. А на різних тренінгах жінок і зовсім вмовляють звільнитися прямо зараз, тому що працювати — не їхнє справжнє призначення і взагалі це погано.

Що дає фінансова незалежність

Власні гроші — це соломка, яку ви розтеляєте в місцях, де можете впасти. В українському менталітеті є безліч факторів, які заважають планувати майбутнє, на зразок «якщо думати про погане, воно неодмінно збудеться» і «навіщо починати відносини з думки, що вони можуть закінчитися, тим більше закінчитися погано». Проблема в тому, що якщо погане трапиться, а ви про нього не подумали, то буде набагато гірше.

Передбачливість і планування-це завжди доречні речі, хоч і розраховані на кризові ситуації. Ніхто не може вам гарантувати, що життя буде розвиватися саме так, а не інакше, як не хотілося б в це вірити.

Ось що дає вам фінансова незалежність.

Можливість припинити небезпечні відносини

Візьміть будь-яку історію, де жінка систематично піддавалася насильству в сім’ї. Обов’язково знайдеться той, хто покладе відповідальність на неї: «Чому вона не пішла? Значить, подобалося?» Тут багато причин, і одна з них — економічна залежність. Вибір між насильством і життям під мостом здається очевидним тільки для теоретиків, які говорять: “Ось Я б на її місці!” Нехай у жінки є навички, щоб швидко почати забезпечувати себе і іноді дитини, але і до цього часу їй треба десь жити і щось їсти.

Заздалегідь обчислити абьюзера, як правило, неможливо. При класичному сценарії, коли справа дійде до побоїв, жінка буде огороджена від сім’ї, друзів та інших людей, здатних допомогти. Але все — знову ж, як правило, починається з економічного насильства, коли жінка позбавляється власних грошей.

Захищеність на випадок смерті або травми чоловіка

У працездатному віці жінок помирає в 3,5 рази менше, ніж чоловіків. Це пов’язано з тим, що останні рідше відвідують лікаря для профілактики, частіше мають шкідливі звички: смертність чоловіків вище жіночої в 3,5 рази через алкоголізм, гинуть в ДТП, стають жертвами вбивств і нещасних випадків.

Відповідно, втрата чоловіка в умовах фінансової залежності – це не тільки велике горе, але і матеріальна криза, яка може мати важкі наслідки. У цій ситуації дуже допомагає, коли і у жінки є постійне джерело доходів. Фінансова незалежність стане в нагоді і якщо чоловік отримає травму.

До речі, не останню роль у високій смертності чоловіків відіграє стрес, і одна з її причин — необхідність забезпечувати всю сім’ю і нести одноосібну відповідальність за її матеріальне благополуччя. Не виключено, що зниження цього навантаження дозволить продовжити його дні.

Більш високий рівень життя

Люди в Україні заробляють мало. Проте дві середні зарплати краще, ніж одна або поєднання середньої і маленької.

Окремо фінансова незалежність підвищує якість життя конкретно жінки. Ви легко можете купити собі щось, тому що хочете, вам не треба обґрунтовувати кожну витрату. Але тут важливо, що і у чоловіка є така можливість. Ситуація, коли «все моє — моє, все твоє — наше», як мінімум дивна. Крім того, коли грошей не вистачає, жінки нерідко економлять саме на собі.

Більш гармонійні відносини

Середньостатистичний український чоловік задоволений усіма якостями своєї дружини, крім розміру її доходів. Її залученість в сімейні справи, турботу, здоров’я і секс він оцінює на чотири бали з п’яти, а ось задоволеність заробітком подружжя отримало тільки 3,71. Через гроші українські пари сваряться найчастіше, фінанси стають причиною розбіжностей в 37% сімей.

Фінансова залежність жінки від чоловіка може зробити відносини нерівноправними і привести до насильства.

Як стати фінансово незалежною

В останні роки відбулися великі зміни з точки зору репрезентації жінок. Якщо раніше таргетована реклама пропонувала тренінги на тему «Як надихати чоловіка на велику зарплату», то зараз вектор інфобізнес змінився. Жінкам пропонують самим почати заробляти. Правда, упаковують це в сльозливі історії про чоловіків, що грають в танки.

І хоча такі коучі пропонують не вертіти маточками, а заробляти гроші, сенс їх тренінгів все той же: паразитування на жіночих неврозах, обіцянки швидкого і легкого заробітку і спроби зрубати на цьому бабла.

На ділі ніяких особливих секретів тут немає. Для здобуття фінансової незалежності представникам обох статей потрібно робити одне й те саме. Процес потребує поправки на гендерну приналежність, тільки якщо ви розподілили ролі традиційно. Це той випадок, коли набагато важливіше розуміти, навіщо це робити. Але про всяк випадок ще раз обговоримо як.

Усвідомте відповідальність за своє життя

До 18 років вас були зобов’язані утримувати батьки, вони ж відповідали за ваше благополуччя в інших аспектах. Після повноліття лавочка закривається. У відносинах можна розділити обов’язки і обсяги фінансових вкладень різним чином. Але це робить не чарівна фея, а ви самі, і відповідати за наслідки теж будете ви.

Тому варто подорослішати і почати думати хоча б на кілька кроків вперед. Так ви зможете захистити від бід в кризових ситуаціях не тільки себе, але і чоловіка.

Створіть подушку безпеки

Як зберігати ці гроші, залежить від атмосфери в сім’ї. Якщо живете душа в душу, просто тримайте їх на картці. В абьюзивних відносинах краще мати потрібну суму готівкою і зберігати так, щоб чоловік не знайшов. В цьому випадку ви зможете швидко евакуюватися.

Мати особисті невеликі накопичення в парі цілком нормально. Відносини не передбачають повного злиття, ви просто дві людини з загальними цілями, які зробили вибір бути разом.

Обговорюйте внесок у сім’ю “на березі”

Нинішній час добре тим, що ви можете вибирати. Ось ви домогосподарка, а чоловік ходить на роботу і приносить зарплату. Або — вжух! — і все навпаки. Обидва варіанти нормальні, от тільки вони повинні бути результатом переговорів, щоб переконатися, що кожен розуміє, який саме внесок робить у сім’ю і що приносить в неї партнер.

«Турботлива дружина і справжня господиня» на початку відносин нерідко трансформується в «та ти взагалі у мене на шиї сиділа і палець об палець не вдарила» до їх кінця. Хоча іноді буває так, що домашні справи забирають набагато більше сил і часу, ніж офісна праця. У робочого дня хоча б є початок і кінець.

Відповідно, хто б не займався господарством і як би не розподілялися справи, потрібно розуміти, хто чим займається і як задовольняються потреби обох. Але тут важливо враховувати, що, коли один партнер вимагає від іншого безальтернативного сексуального обслуговування з будь-якої причини, в тому числі тому, що той на роботу не ходить, це безперечно насильство і до розподілу обов’язків відношення не має.

Краще не залишати домовленості на словах, а закріпити їх шлюбним договором, щоб потім пригадати, що ваші обставини — результат обопільного рішення. Врахуйте, що шлюбний договір в Україні діє не так, як ви звикли бачити в американських фільмах. Ретельно вивчіть питання.

Захищайте дошлюбне майно

В цілому це відмінний порада для обох статей. Нажите в шлюбі майно ділиться навпіл. Поділ спільного майна подружжя, і в цьому є сенс. Обидва так чи інакше вкладалися в зростання добробуту, а це, як ми вже говорили, не тільки гроші. Наприклад, адміністрування сімейного бюджету і менеджмент домашніх справ цілком собі робота.

Але буває так, що ви заробили до шлюбу, скажімо, на однушку в центрі. Після весілля ви її продаєте, купуєте двушку на околиці і докладуєте всього 200-300 тисяч. При розлученні квартиру поділять навпіл (тут бувають нюанси, але це просто історія для ілюстрації, так що опустимо їх).

Неважливо, чоловік ви або жінка, справедливо буде, якщо ви повернете собі вартість дошлюбного майна, і це краще закріпити в шлюбному договорі. Або, принаймні, зберігайте документи, що підтверджують продаж старої квартири і той факт, що гроші пішли на покупку нової.

Шукайте джерела доходу

Навіть якщо ви свідомо вирішили відмовитися від серйозної кар’єри, напевно у вашому житті є справа, яку можна монетизувати. Почніть заробляти за допомогою хобі, знайдіть безкоштовні курси або запишіться на платні.

Вчіться інвестувати

Все, що вам вдасться заробити в шлюбі, за законом ви поділите навпіл. Але корисний навик-то залишиться.

Не відмовляйтеся від кар’єри під тиском стереотипів

Якщо ви любите свою роботу, відчуваєте, що можете згорнути гори, не потрібно вирушати до каструль і швабри тільки тому, що постійно чуєте, що це справжнє жіноче призначення. Ця сакралізація прибирання і готування — пастка для всіх. У жінок немає ніякої гендерної схильності до миття унітазів. Так само як не всі чоловіки хочуть працювати на восьми роботах, керувати і згортати гори. А вони і не повинні — якщо не було попередніх домовленостей.

Так що, перш ніж щось міняти, тричі все зважте і поговоріть з партнером. Можливо, ваші думки йдуть в одному напрямку, і ви будете займатися кожен своєю справою, розподіліть обов’язки і будете щасливі (або хтось із вас візьме на себе домашні справи і ви знову будете щасливі).

Якщо ж у вас в корені різні цілі і партнер вимагає від вас переступити через себе, щоб йому догодити, може, саме час скористатися подушкою безпеки.