Економіка

У НБУ назвали головні ризики для економіки України

НБУ

Серед основних загроз – наслідки пандемії і локдауну, посилення інфляції, зниження врожаїв й ескалація на Донбасі.

У Нацбанку вважають, що головними ризиками для липневого макропрогнозу НБУ є посилення карантину в Україні й у світі, а також більш тривалий і істотний, ніж передбачалося, інфляційний сплеск у світі. Про це йдеться в інфляційному звіті Національного банку України за липень 2021 року.

Зазначається, що реалізація цих ризиків може призвести до економічних втрат.

Читайте також:  Зеленський повернув 20% ПДВ для аграріїв

Також в НБУ наголошують, що з боку зовнішнього середовища вагомим є ризик більш тривалої і сильної інфляції з розбалансуванням очікувань у розвинених країнах під впливом значних фіскальних і монетарних стимулів.

“Це створює ризики посилення імпорту інфляції в Україну і прискорення переходу провідних центральних банків до більш жорсткої монетарної політики. Останнє може істотно погіршити інтерес інвесторів до країн ЕМ і спричинити відтік капіталу”, – йдеться у звіті.

Також, за даними НБУ, значним ризиком є ​​більш істотне або стрімке погіршення умов торгівлі. Різке зниження світових цін на основні товари українського експорту з нинішніх досить високих рівнів або ж подорожчання енергоносіїв посилить девальваційний тиск на обмінний курс гривні.

Читайте також:  Мінекономіки: Експорт в ЄС зріс на 45%

На всьому прогнозному горизонті ризиком вважається можливе зниження врожаїв в Україні через несприятливі погодні умови. Це прискорить продовольчу інфляцію і призведе до додаткових втрат ВВП. Зменшення валютної виручки від аграрного експорту також посилить тиск на обмінний курс гривні і відповідно – на ціни непродовольчих товарів і послуг.

Є також ризик зростання волатильності світових цін на продовольство в умовах кліматичних змін. Через істотну частку продуктів харчування в структурі ІСЦ чутливість очікувань інфляції до таких тимчасових шоків є досить значною, зазначають у НБУ.

У Нацбанку також наголосили, що зберігаються ризики ескалації військового конфлікту на сході країни, які можуть істотно погіршити інвестиційну привабливість України й очікування всіх економічних агентів.