Фінанси

7 помилок при веденні сімейного бюджету і як їх уникнути

Сімейний бюджет

Не можна повністю відмовлятися від розваг, не ставити довгострокових цілей і не збирати.

Помилка 1. Здійснювати великі покупки не з накопичень, а в кредит

Лада і Максим щоліта возять доньку на море. Для цього вони беруть кредит або займають у знайомих. Решту 11,5 місяця їм якраз вистачає, щоб розплатитися з боргами і купити наступний тур. В борг. Постійні кредити позбавляють сім’ю можливості фінансово розвиватися, адже на оплату відпустки йдуть і поточні, і майбутні доходи.

Що робити

Відкладати щомісяця 10-20% сімейного доходу на великі покупки. Наприклад, якщо відразу після повернення з відпустки почати відкладати на наступну, то за рік можна накопичити на пристойний тур. І не доведеться переплачувати відсотки за кредитами.

Помилка 2. Думати, що вам не потрібен резервний фонд

Олег і Світлана добре заробляють. Вони їздять у відпустку два рази на рік, готують сина до інституту і тримають породисту собаку. Минулого місяця в сім’ї сталося нещастя: захворіла одна з бабусь. Світлі довелося взяти відпустку за свій рахунок, щоб доглядати за хворою. В результаті сімейний бюджет зменшився майже в два рази, а витрати різко збільшилися.

Що робити

Створювати резервний фонд заздалегідь і щомісяця відкладати не менше 10% доходів на окремий рахунок. Фінансові консультанти рекомендують мати подушку безпеки, що дорівнює сумі витрат сім’ї за 3-6 місяців. Наприклад, якщо ви витрачаєте в місяць 10 тисяч гривень, то резервний фонд повинен бути мінімум 30 тисяч.

Читайте також:  Як жити безбідно і щасливо: 7 порад від фінансових експертів

Гроші з цього рахунку знімайте тільки в разі великих непередбачених витрат і якомога швидше заповнюйте витрачене. Для зручності використовуйте сервіси з накопичення і додатки для переказу грошей між рахунками.

Помилка 3. Планувати витрати на термін менше року

Оля і Міша сумлінно ведуть бюджет вже чотири місяці. Фіксують доходи і витрати, намагаються не робити необдуманих покупок. У серпні настав час збирати сина в школу, а тут, як на зло, страховка на авто закінчилася. Олі довелося пропустити місяць занять в ізостудії, щоб не влазити в борги.

Що робити

 • Проаналізувати бюджет за останні 3-4 місяці. Відповісти на питання:
 • Які статті витрат занадто роздуті? Чому?
 • Чи немає “загублених” сум?
 • На чому можна безболісно заощадити?
 • Чи можна перерозподілити витрати, щоб почати відкладати?
 • Якщо витрати перевищили доходи, то чому це сталося?
 • Підрахувати всі обов’язкові витрати на рік вперед і відкладати щомісяця 1/12 від отриманої суми.
 • Планувати щомісячні та щорічні платежі: оренду житла, страховку, податки, кредити.
 • Помилка 4. Не використовувати майно, яке може приносити дохід

  В сім’ї Слави і Каті дві машини, а водійські права — одні. На одному автомобілі їздить Слава, а другий припадає пилом в знімному гаражі. Сім’я щомісяця витрачає гроші на оренду, а машина щорічно втрачає в ціні.

  Що робити

  Продати зайвий транспорт і позбутися від орендної плати за гараж, а виручені гроші відкласти, інвестувати або витратити на освіту.

  За таким же принципом чиніть і з іншим майном, яке не використовується: продавайте старі велосипеди, коляски, здавайте порожні квартири і дачі. Для цього достатньо зробити фотографію і розмістити оголошення на одному з сервісів.

  Читайте також:  Як жити безбідно і щасливо: 7 порад від фінансових експертів

  Помилка 5. Відмовлятися від електронних помічників

  Людмила веде сімейний бюджет вже п’ять років. Для цього вона збирає чеки на всі покупки, а інші витрати записує на різнокольорових стікерах, які потім приклеює на чільне місце. В кінці тижня всі витрати вона записує різними кольорами власноручно складену таблицю. І все було б добре, якби не губилися чеки, різнокольорові ручки не розтягували діти, а блокнот не зникав в невідповідний момент.

  Що робити

  Встановити на смартфон або комп’ютер додаток для ведення домашньої бухгалтерії. Ось кілька популярних додатків, доступних для пристроїв на Android, iOS і Windows:

  • Monefy. Дозволяє швидко додавати доходи і витрати за категоріями. Статистика за обраний період показана у вигляді кругової діаграми.
  • CoinKeeper. Має масу корисних функцій, включаючи внесення витрат одним рухом, розпізнавання операцій по СМС від банків і нагадування про обов’язкові платежі. Дозволяє встановити обмеження на витрати і збирати на великі покупки.
  • Toshl. Підтримує 200 валют, включаючи криптовалюти, нагадує про необхідність оплатити рахунки і самостійно розраховує чайові в ресторані. Вміє вивантажувати звіти в Google Docs, Excel і PDF. Вести бюджет ви будете в компанії товариських монстрів, які дають поради, хвалять за економію і попереджають про перевитрати.

  Помилка 6. Не ставити довгострокових цілей

  Микита і Марина — молоді батьки. Вони знають про те, як важливо планувати особисті витрати, і навіть час від часу роблять спроби вести бюджет. Але їм весь час щось заважає: то лінь заповнювати табличку, то випадково викинуть чеки, то накопичення за два місяці підуть на покупку телевізора на кухню.

  Що робити

  Сформувати довгострокову мету. Вона повинна бути чіткою і мати пряме відношення до фінансів. Не розпливчасте «довго і щасливо», а «через п’ять років живемо в новому будинку» або «через два роки є свій автосервіс». Важливо, щоб мета була не вигаданою, а справжньою. Така, щоб гріла замість некупленої шуби і кожен день підстьобувала до планування і самоорганізації.
  Скласти план по досягненню цілі: скільки відкладати, які статті витрат урізати і де знайти додаткові джерела доходу.

  Читайте також:  Як жити безбідно і щасливо: 7 порад від фінансових експертів

  Помилка 7. Повністю скасувати статтю «розваги»

  Саша — дуже цілеспрямована дівчина. Твердо вирішивши купити квартиру, вона склала докладний план: що, куди і навіщо витрачати, скільки відкладати. Саша вирішила, що кіно можна подивитися і вдома, їжу корисніше готувати самій, а абонемент у філармонію почекає до кращих часів. А через рік лікар порадив Саші терміново брати відпустку і летіти на море, поки не довелося лікувати невроз медикаментами.

  Що робити

  • У режимі економії варто скорочувати кількість розваг, але не відмовлятися від них зовсім. Наприклад, урізати кількість відвідувань кафе з трьох разів на тиждень до трьох разів на місяць. Або чергувати виходи в світ з домашніми посиденьками.
  • Використовувати сервіси для пошуку безкоштовних або недорогих розваг. Наприклад, на Timepad багато майстер-класів і семінарів.

  Незважаючи на те, що лише 54% сімей ведуть сімейний бюджет, робити це не так вже складно. Ставте цілі, але на шляху до них не впадайте в крайнощі, відмовляючи собі у всьому. Продумуйте бюджет на багато місяців вперед. Накопичте подушку безпеки і відкладайте на великі покупки і поїздки.

  Автор: Катерина Данилова
  Копірайтер і перекладач на фрілансі, мама трьох дітей.