Робота

«У мене так в резюме написано?» Що можна говорити на співбесіді

Резюме

Відвертість і недалекоглядність можуть стати перешкодою на шляху по кар’єрних сходах.

При розповіді про попередню роботу

1. У нас не склалися стосунки з начальником, але справа не в мені

Прямо зараз дізнатися, хто правий, а хто винен, роботодавець не може. Але у нього з’явиться відразу кілька сумнівів. Можливо, ви конфліктна людина і це призведе до купи проблем. Не виключено, що ви про кожну компанію розповідаєте неприємні речі, і ніхто не хоче ризикувати репутацією. Словом, простіше вас не брати.

Якщо треба обґрунтувати зміну роботи, краще зосередьтеся на власних прагненнях і можливостях, а не на негативі.

2. Все це є в моєму резюме

Неважливо, чому інтерв’юер задає питання: не читав резюме або хоче почути розгорнуту версію подій — така відповідь йому не сподобається. Співбесіда розрахована на те, щоб дізнатися вас з нового боку. Так що не лінуйтеся розповідати про свій досвід.

3. У мене так в резюме написано?

Перед співбесідою краще освіжити в пам’яті, які формулювання ви використовували. Інакше подібні питання змусять інтерв’юера засумніватися, чи не видумуєте ви.

4. Я збільшив прибуток коворкінгу, після того як на пітчингу запропонував здавати зал для мітапів, воркшопів та воркаутів…

У деяких сферах мова наповнена запозиченнями або професіоналізмами, і з цим нічого не поробиш. Але на співбесідах краще не тестувати інтерв’юера на знання сленгу – користуйтеся класичною українською мовою.

При розповіді про себе

5. Мені все одно, що робити / готовий робити все

Ця фраза свідчить про відчай або байдужість, а це не те, що роботодавець хоче бачити в кандидаті. Краще показати, що Ви знаєте, чого хочете і в якому напрямку вам варто розвиватися.

6. Мої головні недоліки — перфекціонізм і трудоголізм

Нудно і передбачувано, навіть якщо це чиста правда. Придумайте щось пооригінальніше, щоб не дослівно слідувати методичкам з інтернету.

7. Люблю все робити самостійно

Не завжди доречна характеристика. Якщо ви претендуєте на керівну посаду, ви не зможете делегувати справи. При взаємодії в команді також доведеться домовлятися. Та й начальники напевно захочуть внести свою лепту в вашу роботу. Якщо бажаєте звернути увагу на те, як багато ви вмієте, краще докладніше розкажіть про досвід.

При обговоренні зарплати

8. Зараз я отримую…

Зі зміною роботи ви, швидше за все, розраховували на збільшення доходу. Якщо ви озвучите поточну зарплату, саме вона буде відправною точкою. З позиції роботодавця все, що вище, вас влаштує. Тому спочатку варто розвідати, скільки вам готові запропонувати, і відштовхуватися від цієї суми при веденні переговорів.

9. Скільки ви збираєтеся платити мені?

Інтерв’юер розуміє, що ви працюєте не з благодійних міркувань і фінансове питання важливе. Але спочатку варто познайомитися і зрозуміти, наскільки ви підходите один до одного. І тільки тоді можна перейти до обговорення зарплати. Якщо почати розмову з неї, можна все зіпсувати.

При реченні поставити запитання

10. А чим займається ваша компанія?

Якщо обійтися без лукавства, головний стимул при пошуку роботи — не померти від голоду. Але є правила гри, які треба дотримуватися, якщо хочете отримати місце. Вони припускають, що ви зацікавлені працювати саме в цій компанії, тому повинні про неї дещо знати.

Зазвичай невеликого дослідження сайту фірми достатньо, щоб отримати потрібну інформацію. Більш детально вивчити компанію потрібно вже не для співбесіди, а щоб зрозуміти, як там працювати.

11. Як швидко я зможу розраховувати на підвищення?

Не будь-яка посада передбачає кар’єрне зростання. Підвищення зарплати при цьому не виключається. Але співрозмовник може вважати, що ви не затримаєтеся в компанії, так як націлені на іншу посаду.

12. У мене немає ніяких питань

Навіть якщо вам дійсно все зрозуміло, придумайте пару чергових питань про специфіку роботи. Інакше може здатися, що вам все одно, де працювати і чи візьмуть вас.

У будь-який час

13. Мені дуже потрібна ця робота

Як би вам не було важко, роботодавець не зобов’язаний входити в ваше становище, а ви ставите його в незручну ситуацію. Ніхто не любить відчувати себе ніяково.

14. Я тільки відповім на дзвінок

Якщо у вас випадково немає з собою ядерної валізки, навряд чи питання вимагає такої швидкої реакції. Вимкніть звук телефону і приберіть апарат в сумку. Це потрібно робити не тільки на співбесіді, так як мова йде про базові правила ввічливості.

15. Вибачте, що запізнився

Це не означає, що можна вбігати в кімнату для співбесід без вибачень. Ви просто не повинні спізнюватися.