Робота

5 ознак, що ви можете працювати віддалено

Віддалена робота

Якщо ви думаєте, що на віддаленій роботі буде більше вільного часу, поспішаємо розчарувати.

Так, можна не витрачати гроші і час на дорогу, але є і недоліки: починаючи від нестачі спілкування і закінчуючи відсутністю межі між особистим і робочим часом. Виділимо п’ять ознак, які вказують на те, що перехід на віддаленку пройде для вас безболісно і комфортно.

1. Вашу роботу можна виконувати віддалено

Все залежить від посади, яку ви займаєте.

По-перше, є обов’язки, які фізично не можна виконати віддалено. Наприклад, якщо ви менеджер по продажам для юридичних осіб, ви навряд чи закриєте угоду без особистої зустрічі з клієнтом. При роботі з обладнанням теж буде вельми складно піти з офісу. Будь-яка посада, що передбачає особистий контакт або спеціальне технічне оснащення, апріорі не може бути віддаленою.

По-друге, роботодавці не завжди готові прийняти співробітника на віддалений режим. Основні причини: недостатня компетенція управління кадрами дистанційно, недовіра або висока ступінь відповідальності для ключових посад. Є два варіанти рішення. Перший – шукати роботодавця, який спочатку пропонує працювати віддалено. Другий варіант припускає, що ви вже працюєте в компанії як мінімум більше року і добре себе зарекомендували. Якщо у вас налагоджені відносини з керівником, поговоріть з ним і підготуйте аргументи, чому на віддаленій роботі ви будете працювати ефективніше.

2. Бачите грань між роботою і домом

Вміти організувати себе – невід’ємна якість для віддаленої роботи. Ви можете бути продуктивним, якщо заздалегідь складете план виконання завдань і розклад. Але слідувати своєму ж плану іноді складніше, ніж здається.

Якщо ви живете не один, варто попередити близьких про ваш розпорядок дня. Важливо пояснити, що ви не зможете збігати в магазин або погуляти з собакою тільки тому, що ви «все одно ж вдома». Постарайтеся не відволікатися на дрібниці. Щоб не було спокуси щогодини перевіряти стрічку Facebook, вимкніть звукові повідомлення в месенджерах або надіньте навушники з ненав’язливою музикою.

Ваша мета – розподілити всі завдання по пріоритету і виконати найважливіші з них. Тому крім календаря, буде корисно завести task-менеджер.

Не намагайтеся виконати все відразу. Вирішуйте завдання по черзі. Якщо справа велика і ви не знаєте, як до неї підступитися, розділіть її на кілька дрібних. Американський консультант з питань продуктивності Девід Аллен розробив «правило двох хвилин». Якщо виконання завдання займає 2-5 хвилин — робіть відразу і тільки потім приступайте до об’ємних. Фіксуйте витрачений час. Так надалі вам буде простіше встановити для себе комфортний ритм роботи.

На жаль, недостатньо тільки усунути відволікаючі фактори і сконцентруватися. Є протилежна проблема-складно вчасно зупинитися. Особливо важко це дається перфекціоністам. Уявіть, що у вас є три термінові завдання. Краще виконати перше на 80% і рухатися далі, ніж убити час на пошуки досконалості і нервувати через те, що навіть ще не приступали до решти. Не забувайте про закон Сиріла Паркінсона: «Робота заповнює час, відпущений на неї». І також намагайтеся не відповідати колегам, які пишуть в пізній час. Якщо завдання не дуже термінове, його можна відкласти на завтра.

3. Вмієте керувати своїм часом

Віддалена — це формат роботи. В одних випадках це економить час, в інших — навпаки. Визначальний фактор — яку роль ви виконуєте в проекті або компанії і наскільки ви залучені.

Від вас залежить, як ви організуєте свій час і яким способом ви виконаєте завдання. Якщо у вас передбачений не тільки оклад, але і бонусна частина або відсотки, то діє правило прямої пропорційності: чим більше ви працюєте, тим більше грошей отримаєте. З одного боку, компанія дає вам гарантії і впевненість у завтрашньому дні, з іншого — є ймовірність, що вас підведуть колеги чи зміниться стратегія діяльності всього відділу. Але дізнаєтеся ви про це не відразу-просто тому, що працюєте поза офісом. Погано побудована комунікація гостріше відчувається саме на віддаленій. Чекаючи відповіді від колеги, ви витрачаєте свій час. І гроші.

Роботу вдома не можна прирівнювати до фрілансу. Фрілансер незалежний і трудиться на себе. А бути штатним працівником — це і йти на компроміси з колегами, і умовні 40 годин на тиждень, і регулярні Skype-конференції.

Гнучкий графік має дві сторони медалі: можна вставати вранці пізніше, але також доведеться відповідати на повідомлення в месенджері пізно ввечері, тому що на віддаленій роботі не існує поняття «я вже не в офісі». Якщо ваша діяльність пов’язана з консультуванням або продажами, то робочі години розписані буквально до хвилини. Ваш графік залежить не тільки від керівництва, але і від клієнтів.

З іншого боку, ніхто не буде стояти за Вашою спиною і контролювати, що ви робите. Компанії з віддаленим штатом часто дають можливість рухати початок робочого дня в межах двох годин. Володіючи хорошою самоорганізацією, можна подорожувати без відриву від роботи.

4. Можете обійтися без спілкування з колегами

Якщо ви ніколи не пробували віддалену роботу, можливо, ви навіть не припускаєте, що вам буде психологічно важко. Спочатку всіх приваблює можливість працювати вдома в тапочках і з теплим котом під боком. Можливо, через кілька тижнів вам буде не вистачати живого спілкування з колегами і ви будете не проти змінити домашній светр на костюм.

Але є багато людей, які без проблем працюють в такому режимі і не потребують щоденного оффлайн-спілкування. Це залежить від психотипу людини і особистісних особливостей. Інтровертам буде простіше сконцентруватися на завданнях на самоті, а екстравертам необхідний взаємозв’язок з оточуючими. Зрозуміти заздалегідь, наскільки вам буде комфортно працювати без колег, складно. Але знаючи свій тип темпераменту, вже можна припустити свою реакцію.

5. Ви звикли самі генерувати завдання

На віддаленій роботі часто доводиться проявляти ініціативу. Іноді це відбувається через розмиті зони відповідальності і відсутність швидкої реакції від колег або керівника.

Не має значення, чи працюєте ви самі на себе, в стартапі або у великій компанії, – від вас чекають результат. Відповідальність та ініціативність — базові якості на віддаленій роботі. Трюк полягає в тому, що ніхто не буде свердлити вас поглядом, нагадуючи про дедлайн. І також немає шансу перетнутися в офісі і особисто обговорити деталі проекту. Тому кожен день необхідно мотивувати себе, боротися з прокрастинацією і думати, як оптимізувати роботу.

У середніх і великих компаніях, які наймають працівників на дистанційні посади, є свої інструменти контролю: системи управління, task-менеджери, лічильники часу. Наймання віддаленого персоналу завжди ризик для компанії. Адже людина може в будь-який момент закрити ноутбук і не вийти на зв’язок. З іншого боку, керівництву психологічно легше приймати рішення про звільнення, так як з співробітником формуються тільки професійні стосунки без емоційної прив’язки. У таких випадках роботодавець керується скоріше цифрами, а не сентиментами.

Ми не намагаємося відмовити від переходу на дистанційну. Швидше, нагадуємо, що онлайн-формат — це не панацея від проблем на роботі. Можливо, Вам потрібно просто відпочити або змінити поле діяльності.