Натхнення

Чому ти бідний, якщо такий розумний?

Афера по-американськи

Отже, ти молодий. Молодий для хлопця і занадто старий для дівчини, яка найвищою метою свого життя ставить створення сім’ї до 25 років (а то ще старою дівою обізвуть). У тебе великі, буквально енциклопедичні пізнання, завдяки чому ти завжди можеш оскаржити будь-яку думку. Саме оскаржити, найчастіше ти займаєшся цим, так адже простіше здатися найрозумнішим в компанії, а тобі більше і не треба. Ступінь твоєї чудовості лякає самого Каньє Веста і його роздуте, як пакет з кислим молоком, его. Кращого кандидата на пост президента, ніж ти, не придумати, але ж ти занадто розумний і начитаний, щоб вплутуватися в цю слизьку і липку, як штани 12-річного хлопчика з ранку після дивних снів, справу під назвою політика. Тобі краще бути «Сірим кардиналом» – там-то влади більше, але поки що-то випадку пробратися за куліси не представилося.

Не важливо, чи є у тебе дівчина, дружина… швидше за все, є, причому у вас щира любов, адже ви обоє розумні, вам є про що поговорити, і вам ніколи страждати приблудами обивательських романчиків ваших знайомих. Мова не про це, хоча згадати все ж варто. Мова про те, що завдяки своїй крайній ерудованості ти знаєш, яким шляхом йти Україні, куди рухатися, за кого голосувати і що робити. Знаєш, що акустичну гітарну партію у пісні Innuendo групи Queen записував чудовий гітарист групи Yes Стів Хау, а академік Фоменко – шахрай і дурило, знаєш, як навести лад в країні… Але поняття не маєш, як навести порядок у своєму житті, адже мозок існує окремо і виконує одну єдину функцію – поглинання інформації. Іноді він включається під час суперечок, але коли справа стосується твого життя, він чомусь починає займатися викриттям громадськості, скаржитися на те, які всі навколо тупі.

А ось твій приятель, умовно Пантелеймон, незважаючи на два класи в коридорі церковно-приходської, вже купив машину, квартиру в новому будинку та щовечора відвисає в компаніях, які тобі неприємні, але до яких все одно тягне. І він грошей не рахує. Вірніше рахує вранці, але він заробить. І знає, що через два роки буде заробляти більше. Він поняття не має, що таке постмодернізм, але знає, як провернути ліві схеми, щоб підзаробити. Вміє битися, тоді як ти кидаєшся на супротивника головою вперед, намагаючись налякати його своєю відвагою (але в підсумку відваги виявляється мало, і ти стандартно отримуєш по шиї). І поки ти вважаєш його бидлом, він ставиться до тебе з повагою, бо заздрив твоїй ерудованості та розсудливості і під час випадкової зустрічі щиро здивувався, чому тебе не видно на телебаченні, твої книги не продаються в книжкових магазинах (підказка: ти їх не написав). Ти кажеш, що все непогано, але це не так, і коли тебе в черговий раз турнуть з знімної квартири (якщо, звичайно, ти не живеш з мамою), ти попросиш перевезти речі свого іншого товариша (умовно Жероламо). Жероламо, на відміну від Пантелеймона, з бідної сім’ї, його не дорікнеш, що блага йому дісталися волею доль. Але Жероламо крутиться, заробляє гроші (на машину накопичив) і поводиться серйозно. Він щиро тебе поважає, а ти вважаєш його приємним, але дурнуватим. Однак іронія долі така, що це ти ідіот.

Ти не розумний, ти начитаний, знаючі розумні люди використовують свої знання собі на благо, на досягнення мети, вони не животіють в панельних потворностях, рахуючи кожну копійку і сподіваючись на благословення з небес. Вони сподіваються тільки на себе. А ти звинувачуєш у всіх бідах суворий світ, який вкрай ворожий до унікумів з тверезим поглядом на життя на кшталт тебе. Світ ублюдський, і люди в ньому свині. Дівчина кинула тебе, тому що профурсетка, в інституті ти не вчився, тому що кругом одні ідіоти і дурні. На роботу не беруть, бо все куплено. Тільки всі гади і сволоти шукають відповіді на питання не в Сартрі, не в Гуглі, не в своїх думках, а в навколишній дійсності. Вони працюють через силу, займаються не тим, що подобається, але тільки тому, що працюють на перспективу, на майбутнє, за гроші. Вони знають, скільки їм потрібно і коли починати збирати. А ти боїшся йти з роботи, не знаходячи для себе нічого гідного. Правда, і на підробіток часу не знаходиться. Скільки завгодно причин знайдеш, але працювати не будеш.

Виходить, що ти просто заздрісне, ледаче мудило, що знаходить відмовки на все. І ти дурніший, ніж здається, адже зібрані звідусіль знання потрібні тобі перш за все для того, щоб кинути пил в очі, заявити про себе в суспільстві, голосно і ясно, хоча твоє розуміння життя часто є фарсом, тому що засноване не на особистому досвіді, а на уривках спогадів з прочитаного і почутого. Краще, ніж нічого, але недостатньо, щоб вважати себе мудрецем. Більшість твоїх знань отримано уривками з неперевірених джерел, що ще раз говорить нам про їх непотрібність. І ще ти все життя думав, що знак долара пишеться з двома смужками, але насправді ось – $. Не звинувачуй себе, це все через “Качині історії”, там малювали з двома.

Це не заклик відмовитися від своєї індивідуальності і змішатися з натовпом, це заклик прогнати свою псевдогеніальність і почати діяти. Всього-то.

Ніхто не може заборонити тобі долю невизнаного генія, але якщо хочеш зрозуміти, чому у «дурнів» все виходить, то спробуй не думати високими категоріями, витрачати час на море марних справ, перестань лінуватися, відкладати все на потім, не бійся ризикувати, і на твоїй вулиці буде свято. Ти ж сам все розумієш, але вважаєш себе досить розумним, щоб вчасно схаменутися. А вже минули часи, коли ти вважався перспективним, все, настав час діяти. Якщо ти дійсно розумний, то знайдеш гідне застосування своєму розуму і почнеш покладатися на себе. В іншому випадку у нас для тебе погані новини. Ти не можеш знайти гідного застосування своїм талантам, ти змушений задовольнятися малим, заздриш більш успішним товаришам, вважаєш їх тупішими, і у всіх бідах у тебе винні інші? Батенька, та Ви типовий невдаха!

І, до речі, будь простіше, не дивись на людей зверхньо, це безглуздо, так як вони вже це роблять з тобою. Тобі, навпаки, потрібно брати з них приклад. Твоя персона симпатична їм більше, ніж їх тобі, тому як вони судять по вчинках, а не по куртуазності бесіди і словниковому запасу. А від мовних заготовок і роздумів про життя є користь тільки в стенд-апі, режисурі та літературі. Ах так, ти тільки збираєшся писати книгу, все часу немає, треба прочитати купу розумних статей, щоб використовувати ці знання і здаватися розумнішим.

Автор: Теодор Седин