Наука

Розроблено універсальний синтетичний замінник крові

Кров

Японські вчені підібралися до вирішення проблеми створення універсальної синтетичної крові, яка б однаково добре підходила людям з різними групами і резусами. Перші випробування пройшли успішно, а результати вселяють оптимізм.

Незважаючи на те що в світі щорічно збирається близько 117,4 мільярда доз донорської крові, цього все одно не завжди вистачає. Особливо складна ситуація у віддалених регіонах, де отримати медичне обслуговування буває непросто.

Крім того, існує проблема сумісності, що викликає додаткові труднощі з швидкою доставкою необхідної кількості рідкісної групи крові. Все це може залишитися в минулому, адже японські дослідники вже протестували універсальну синтетичну кров на живих істотах.

Читайте також:  Вчені довели, що на Венері не зможуть вижити навіть мікроби

Поки у вигляді піддослідних виступали кролики з великою крововтратою. Як виявилося, 6 з 10 особин вижили, що відповідає клінічним очікуванням для подібного типу операцій. Дослідники запевняють, що штучний замінник може імітувати і виконувати функції біологічної крові. В першу чергу це транспортування кисню і повернення вуглекислого газу в легені.

Замість звичайного гемоглобіну, що відповідає за ці функції, були створені так звані везикули гемоглобіну діаметром всього 250 нанометрів. Їх змішують з плазмою разом з гемостатичними наночастинками на основі ліпосом.

Вчені поки не готові перейти до випробувань на людях, оскільки довгострокові наслідки застосування синтетичної крові ще не вивчені. Проте в майбутньому дослідники сподіваються випустити цей продукт на ринок.