Кейси

Чи можна законним способом покарати “відкатчика” у вашій компанії?

Відкати

Якщо взяти середньостатистичну компанію зі щорічним обігом у 50 мільйонів гривень, то закупник робить так, що компанія додатково отримує збитків на суму в середньому 1,2 мільйона гривень внаслідок завищення ціни через відкати.

Звичайно, коли ми розуміємо це, то виникає непереборне бажання посадити голою п’ятою точкою цього закупника на мурашник зі скаженими мурахами. І таке бажання не дивно, адже він вкрав з нашої кишені великі гроші, тим самим поставивши під загрозу наше майбутнє.

Бажання бажанням, але давайте подивимося, чи можемо ми як-небудь покарати відкатчика, використовуючи законні методи.

Першим ділом розглянемо, що таке хабар. По-простому, хабар – це коли посадова особа отримує матеріальну чи іншу вигоду для того, щоб що-небудь зробити або не зробити в інтересах хабародавця. Але сам термін застосовується до держслужбовців, і для нас не цікавий. Для приватних юридичних осіб застосовується поняття “комерційний підкуп”, близьке за значення до хабаря, але з дещо більш м’яким покаранням, передбаченим Кримінальним кодексом України.

Для простоти ми будемо взаємозаміняти ці терміни. Таким чином, хабар – це коли посадова особа отримує незаконну вигоду в силу свого службового становища. Тут ми зустрічаємо першу проблему на шляху до покарання: “посадова особа”.

З досвіду можу сказати, що в більшості компаній росподільчо-організаційна документація ведеться незадовільно, посадові інструкції і положення про відділи формальні, просто викачані з інтернету і роздруковані, без урахування особливостей підприємства, його структури та документообігу. Тому, використовувати статтю КК України 368 частина 3 практично неможливо – дуже складно довести, що закупник – це закупник, і що він посадова особа, в чиї обов’язки входить прийняття рішень з приводу закупівель і цін. Крім того, під усіма договорами та іншими документами свій підпис ставить не хто інший, як директор компанії, а закупник просто подає ці документи на підпис або іншим шляхом вибирає “потрібних” людей, не залишаючи при цьому своїх слідів у документах, ніде не розписуючись. Таким чином, про покарання закупника відповідно до вимог Кримінального кодексу можна забути.

Читайте також:  Вчимося дізнаватися реальну собівартість

Закупівельників кримінальна відповідальність не лякає ще з однієї причини: рідкість покарання. Злочинцю страшна не стільки суворість покарання, а його невідворотність. Якщо за куріння в громадських місцях каратимуть розстрілом, але покарання буде 1 на мільйон, нікого це не зупинить, а якщо в обов’язковому порядку штрафувати на 50 гривень, то обов’язковість покарання буде утримувати від куріння в громадських місцях. Закупівельників ловлять і судять дуже рідко (у нашій практиці немає випадків, коли проти них були зроблені керівництвом компаній процесуальні дії), тому закупівельники не бояться кримінального переслідування.

У вас, звичайно, є варіант прокатати закупника в лісопосадку, провести з ним роз’яснювальну бесіду про шкоду відкатів для здоров’я, але це незаконно і ми вже живемо не в 90-х.

Закупівельники чудово розуміють ситуацію, що створилася і усвідомлюють свою безкарність. Максимум, що їм загрожує – це неприємна розмова зі службою безпеки і звільнення з роботи. Якщо роботодавець докладе зусиль і збере факти, що вказують на протиправні дії закупника, то наш найгуманніший і грошонелюбивий суд присудить максимальне покарання у вигляді штрафу в 12 750 гривень. Арешт, виправні роботи або обмеження волі в місцях не таких віддалених ніхто присуджувати не буде. Звідси і статистика: в 95-98% компаній існують відкати і завищені закупівельні ціни.

Так що ж робити? Як покарати закупника?

Не потрібно карати закупника, в цьому немає сенсу: він вже вас обікрав, а реально покарати його і повернути гроші ви не зможете. Необхідно зробити так, щоб не було відкатів і не було необхідності карати.

Це зробити не просто, але є методика, що дозволяє в 99% випадків впоратися з відкатами. Нижче ми коротко викладемо суть методики щодо виявлення та усунення відкатів.

1. Спочатку необхідно проаналізувати компанію і знайти обставини, які супроводжують появі відкатів. До таких обставин відносяться: концентрація всіх закупівель в одних руках “, священні корови” в закупівлях, відсутність контролю всередині компанії, практика дачі відкатів іншим компаніям при продажі. Якщо хоча б один з перерахованих факторів присутній у вашій компанії, ризик виникнення відкату зростає на 80%.

Читайте також:  Біль ефективності. Як захоплення бойовими мистецтвами допомагає в кар'єрі

2. Аналізуємо самого закупника (ів) і систему закупівель. Аналіз закупника передбачає розгляд стилю життя людини, її відпочинку, автомобілів і житла, сторінок в соціальних мережах, інших сторін його життя. Цей аналіз може дати вам багато цікавої і важливої ​​інформації. Якщо ваш співробітник фотографується на тлі свого авто – не того, на якому він приїжджає на роботу – і це авто коштує як його зарплата за 3 роки, то можуть виникнути питання до джерела доходів.

3. Перевіряємо ціни. Зустрічаємося анонімно від імені інших підприємств з постачальниками і проводимо переговори з приводу цін і умов роботи. Якщо розбіжності з вашими фактичними цінами більше, ніж 1-1,5%, можна говорити про відкати або, як мінімум, про погану роботу і шкідництво.

4. Проводимо процедуру “таємний продавець”. Зустрічаємося з закупником і робимо йому щедру пропозицію. На підставі його реакції робимо висновки.

Сукупність даних дій дозволить вам виявити відкати в закупівлях, а впровадження системи контролю витрат і проведення періодичних аудитів цін не дозволить відкатам повернутися. Ви не зможете використовувати ці дії для того, щоб посадити відкатчика – це досить проблемно, а вигоди мало. Набагато ефективніше не намагатися покарати свого закупника, а зробити так, щоб відкатів не було в принципі. У такому випадку ви не тільки зробите свою компанію сильнішою, але і отримаєте додатковий прибуток, а вона в наш час нікому не заважає.

Крім того, варто перевірити свої закупівельні ціни, умови поставок, оплати, сервісу, гарантій, упаковки, післяпродажний супровід і переконатися, що ваші закупівельники чесні люди або для того, щоб знайти інших закупівельників і постачальників, тим самим значно підвищивши рентабельність свого бізнесу.

Залишити коментар