Економіка

В Україні знову зріс рівень тіньової економіки

Гроші

За рік рівень тіньової економіки зріс на три відсотки і на початок 2021 року становить щонайменше 30%.

За минулий рік рівень тіньової економіки в Україні зріс до 30% з 27% роком раніше, свідчать дані Міністерства економіки.

“За попередніми підрахунками, рівень тіньової економіки в 2020 році склав 30% від обсягу офіційного ВВП, що на 3 п.п. більше у порівнянні з показником за 2019 рік”, – йдеться в повідомленні.

Читайте також:  Українським полярникам виділили гроші на придбання криголама

Так, два з чотирьох методів розрахунку тіньової економіки зафіксували збільшення рівня “тіні” в порівнянні з 2019 роком: метод збитковості підприємств – на 7 п.п., до 27% офіційного ВВП, а також монетарний метод – на 1 п.п., до 31% ВВП.

Зазначається, що за окремими видами економічної діяльності компанії показали невиправдано високе зростання збитковості підприємств.

При цьому метод “витрати населення – роздрібний товарообіг” показав скорочення рівня тіньової економіки – на 3 п.п., до 22% ВВП, а за електричним методом скорочення склало 2 п.п., до 23% ВВП.

“Усі види економічної діяльності, крім фінансової та страхової, показали тенденцію до збільшення рівня тіньової економіки на тлі зростання обсягів збитку підприємств цих ЗЕД за підсумками 2020 року в умовах вимушеного обмеження їхньої виробничої активності”, – повідомляють в міністерстві.

Читайте також:  У Європі ціна газу встановила черговий рекорд

Найбільше частка тіньового сектора зросла в ЗЕД “Операції з нерухомим майном” (на 17 п.п., до 41% від валової доданої вартості в ЗЕД), в ЗЕД “Транспорт, складське господарство, поштова та кур’єрська діяльність” (на 14 п .п., до 48%), у добувній промисловості і розробці кар’єрів (на 9 п.п., до 41%).

При цьому в секторі фінансової і страхової діяльності зафіксована тенденція до скорочення “тіні” – на 4 п.п., до 23%.