Аналітика

Тарифи будуть рости на 20% на місяць: до зими платіжки поважчають вдвічі

Платіжка

Прогнози уряду щодо зростання тарифів на комунальні послуги протягом наступних кількох років викликали різку критику експертів.

Зокрема, Кабмін оприлюднив “Прогноз економічного і соціального розвитку України на 2022-2024 роки”. У ньому закладені наступні очікування влади за підсумками поточного року і на період наступних трьох років (в дужках – величина відхилення прогнозного показника як у бік збільшення, так і зменшення).

Прогноз зміни тарифів на послуги населенню2021 р.2022 р.2023 р.2024 р.
Центральне водопостачання20% (5%)11% (5%)5% (5%)5% (5%)
Центральний водовідвід20% (5%)11% (5%)5% (5%)5% (5%)
Утримання будинків та прибудинкових територій10%10%5%5%
Гаряча вода, опалення (теплопостачання)33% (3%)6% (5%)5% (3%)5% (3%)

Як насправді виростуть платіжки

Голова Комітету з питань житлово-комунального господарства Громадської ради при КМДА Олег Попенко вважає безпідставним такий прогноз уряду.

“Я не бачу жодних підстав саме для таких розрахунків”, – заявив він у коментарі для UBR.ua.

Експерт зазначив, що в Україні не змінилася система формування собівартості комунальних послуг. Більше того, “не зайшли мільярди доларів для модернізації житлово-комунального господарства”.

“Так звідки тоді монополісти візьмуть гроші на модернізацію обладнання, на заміну мереж, навіть на зростання зарплати, який планує Кабмін”, – задається він риторичним питанням.

Попенко впевнений, що тарифи на комунальні послуги і далі будуть збільшуватися в середньому до 20% на місяць “і будь-яких підстав у бік зменшення немає”.

Як приклад експерт навів вартість обслуговування багатоквартирних будинків.

В урядовому документі зазначено, що зростання тарифів на обслуговування багатоквартирних будинків буде рости на 5-6%.

“Але при цьому 85% багатоквартирних будинків потребують негайного капітального ремонту, а це 146 тис. будинків. Орієнтовна сума близько $110 млрд”, – оцінив він витрати на капремонт житла.

За словами експерта, зараз більшість керуючих компаній не включають вартість капітального ремонту в свої платіжки.

“Тобто за фактом чим далі, тим більше управителів і ЖЕКів будуть щорічно збільшувати свої платіжки і включати в них капітальний ремонт, і це точно не 5%, а швидше 15-20% щорічно”, – припустив Олег Попенко.

При цьому він зазначив, що ситуація “з теплом і гарячою водою ще плачевніша”. Не виключено, каже Попенко, що через місяць газ подорожчає до 17-20 грн/кубометр. Теплокомуненерго (ТКЕ) змушені будуть його купувати.

Як наслідок, вони підвищать вартість своїх послуг на найближчий опалювальний сезон не на 30-40%, як це планується зараз, а на всі 100%, підкреслив експерт.

Все залежить від ціни газу

Співголова Фонду економічних стратегій (Фес) Дмитро Марунич назвав об’єктивні передумови до зростання тарифів “на тепло”.

“Чому? Тому що газ дорожчає”, – заявив він. Зазначивши, що українські ціни “прив’язані” до європейських бірж – “така реальність”.

За його словами, причиною ситуації, що склалася є бездіяльність влади, адже в лютому цього року був підписаний меморандум з ТКЕ, “але чомусь він не виконується”.

Марунич нагадав, що ТКЕ пообіцяли компенсувати різницю в ціні газу – вона перевищує 30% – між 6,99 грн/куб.м і фактичної вхідної “Нафтогазу”.

“Наскільки мені відомо, ніхто нікому нічого не компенсує … борги ростуть. Це факти, які не вимагають якихось додаткових коментарів”,-констатував він.

На думку експерта, одне з пояснень такого стану справ – “відсутність осудної і розумної політики влади в цілому”. Тому вже в найближчий опалювальний сезон тарифи на тепло можуть зрости.

“По теплу – якщо уряд і НКРЕКП нічого не зроблять, тариф може підвищитися на 30%. “Це божевільний сценарій, але він реальний, якщо нічого не зробити”, – спрогнозував співголова Фес.

Він нагадав, що у Верховній Раді вже є пропозиція врегулювати – в тому числі і списати – борги за комуналку, які вже перевищили 100 млрд грн.

Тарифи на тепло затверджуватиме місцева влада: українців попередили про зростання платіжок і комунальний колапс

На думку Дмитра Марунича, їх причина – не зовсім раціональна регуляторна політика держави в 2016-2017 рр. В тому числі і занижені тарифи на розподіл газу – боргів перед розподільчими компаніями близько 13 млрд грн.

“Є законопроект №3508, він зараз лежить в парламенті. Це теж дуже важливий елемент цієї всієї історії”, – зазначив Марунич. Але, здивувався він, з якихось невідомих причин парламент не дає хід вказаному документу, який надійшов до парламенту ще навесні минулого року.

У пояснювальній записці зазначено, що на 1 січня 2020 року загальний борг теплопостачальних і теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ становив 38,6 млрд грн. З них 9,8 млрд грн-пеня і штрафні санкції.