Технології

Створено найменший у світі квантовий комп’ютер

Квантовий комп'ютер

Фізики створили квантовий комп’ютер на захоплених іони розміром з дві душові кабіни. Він здатний створювати заплутаний стан з 24 кубітів – на сьогоднішній день це рекорд.

Квантові комп’ютери здатні виконувати обчислення у багато разів швидше класичних. Принаймні, в теорії. На практиці ж реалізація таких обчислювальних пристроїв впирається в складність утримання квантового стану і високу сприйнятливість системи до перешкод з навколишнього середовища. Так, для генерації квантового стану потрібно опустити температуру системи до декількох кельвінів і захистити її від перешкод ззовні. Як правило, для цього потрібно досить об’ємна апаратура.

Читайте також:  Інженери HUAWEI зробили велосипед, який ніколи не падає

Фізикам з Інсбрукського університету вдалося створити квантовий комп’ютер, який поміщається всередині двох стандартних серверних стійок, кожна об’ємом 1,7 м3. У своєму пристрої автори використовували оптичні кубіти, які кодували квантову інформацію в двох електронних станах іонів кальцію. Інформація передається між іонами, а лазерні імпульси можуть змінювати стани частинок і створювати заплутаність.

Дослідникам вдалося зв’язати в єдину систему 24 частинки, але фізики повідомляють про можливість збільшення цієї кількості мінімум в два рази. Сама система являє собою кілька алюмінієвих модулів, які поміщаються один на одного в стандартних серверних стійках. Така реалізація приваблює тим, що її можна втілити на вже існуючому обладнанні, без необхідності придумувати нові конструкції для установки на них елементів квантового комп’ютера.

Читайте також:  Google «полагодить» спливаючі повідомлення в Chrome

Обчислювальна система в повному зборі складається з двох стійок, в одній з яких знаходяться пристрої для генерації і управління лазерним світлом, а також для маршрутизації і його перемикання. Друга стійка містять основну іонну пастку, електричні компоненти для маніпулювання квантовими станами іонів і компоненти для зв’язку і дистанційного керування системою.

Дослідження опубліковано в журналі PRX Quantum.