Фінанси

Мистецтво накопичувати гроші: 5 найпоширеніших помилок

Планування

Є різні стратегії накопичення, і ніколи не пізно змінити свою, щоб накопичити швидше, більше і без шкоди для якості життя.

Якщо ви вже почали збирати гроші, прийміть вітання — це розумний крок до безпечного майбутнього. В ідеалі вашої грошової «подушки безпеки» повинно вистачити на шість місяців життя без фінансових надходжень. Але навіть якщо кожен місяць ви отримуєте прибуток і збільшуєте свої накопичення, це не означає, що ваша стратегія ідеальна.

Девід Блэйлок, спеціаліст з фінансового планування, проаналізував поширені стратегії по накопиченню коштів і дав кілька порад для їх поліпшення.

Стратегія № 1. Відкладаю те, що залишається

Отже, ви оплачуєте щомісячні рахунки, може бути, витрачаєте трохи на розваги, а потім все, що залишається, відправляється на рахунок в банку. Знаючи, що у вас, в принципі, є гроші, ви можете витрачати більше, ніж варто було б, і потім витрачати кошти, призначені для накопичення. Крім того, важко поставити собі конкретну мету по накопиченню, адже ви ніколи не можете сказати напевно, скільки залишиться після всіх витрат. Замість цього можна спробувати інший спосіб.

Читайте також:  9 товарів для будинку, на яких точно варто заощадити

А як треба?

Самий перший рахунок, який треба оплатити після зарплати, — це ваш накопичувальний рахунок.

Зробіть це своїм правилом і сприймайте як обов’язкову і найважливішу частину виплат (звичайно, якщо у вас вистачить грошей на оплату всіх інших рахунків).

Створіть автоматичне перерахування грошей зі своєї банківської картки на накопичувальний рахунок на початку місяця або з кожного грошового надходження. Якщо ви просто поставите такий автоматичний трансфер грошей і забудете про нього, через якийсь час кількість накопичених коштів сильно вас здивує.

Стратегія № 2. Я переводжу гроші на накопичувальний рахунок

Отже, ви постійно відкладаєте гроші — це чудово. Та й накопичувальний рахунок з пластиковою карткою — це дуже зручно. Але і тут є свої мінуси.

Якщо у вас закінчаться гроші, ви ризикуєте зняти свої накопичення або навіть витратити їх на несподівану, але дуже бажану покупку. І, швидше за все, ви це зробите, тому що зняти гроші дуже легко: вони завжди в межах доступності, вам навіть не треба йти в банк, досить скористатися банкоматом.

Читайте також:  Як жити безбідно і щасливо: 7 порад від фінансових експертів

А як треба?

Відкрийте в банку депозит на 6 місяців або на рік. Так ви точно не витратите гроші, призначені для зберігання. Тільки не вкладайте всі. Якусь кількість залиште на звичайному накопичувальному рахунку для надзвичайних ситуацій.

Стратегія № 3. Всі мої накопичення знаходяться на одному рахунку

Коли у вас тільки один накопичувальний рахунок, здається, що гроші на ньому накопичуються швидко і їх вистачить на все. Якщо ви збираєте тільки на одну річ, наприклад на квартиру чи на відпустку, то все в порядку. Але якщо у вас кілька цілей, один банківський рахунок ускладнює розрахунки та ви не бачите конкретний прогрес. Вам складніше зрозуміти, на що вистачить грошей, а з чим доведеться почекати.

У підсумку виявляється, що, витративши накопичення, наприклад, на відпустку, ви нічого не залишаєте на нову машину.

А як треба?

Краще мати кілька рахунків, кожен з яких буде присвячений певній меті, наприклад: «на дім», «відпустка», «освіта дитини». Так буде набагато простіше розраховувати свої фінанси і бачити реальний прогрес.

Стратегія № 4. Я відкладаю відразу великі суми, коли можу

Деякі люди не відкладають гроші на постійній основі, а зберігають відразу великі суми, коли випадає щасливий випадок. При такому способі нагромадження чергуються почуття достатку і провини. Останнє — коли вам доводиться брати гроші зі своїх накопичень. Розчарування від цього навіть може відбити бажання коли-небудь знову збирати гроші.

Читайте також:  9 товарів для будинку, на яких точно варто заощадити

А як треба?

Краще всього поставити собі цілі по накопиченню і прагнути до них. Визначте конкретну суму грошей, яку треба відкладати кожен місяць. Якщо вам здається, що її можна збільшити без шкоди для якості життя, робіть це. Але! Вклади повинні залишатися послідовними і однаковими.

Стратегія № 5. Я відкладаю все, що можу

Незважаючи на необхідність мати заощадження, не варто надто зациклюватися на цьому і відмовляти собі в задоволеннях. Саме вони допомагають нам залишатися щасливими і зберігати психічне здоров’я.

А як треба?

Якщо у вас не було місяця, в який ви могли б внести гроші в «надзвичайний фонд», відкладіть всі інші платежі і задоволення, поки не зможете цього зробити.

Коли ваш шестимісячний «надзвичайний фонд» буде поповнений, Блейлок радить міняти стратегію. Оскільки невеликі готівкові заощадження приносять мало грошей, варто задуматися про більш довгострокових вкладеннях під хороші відсотки.