Фінанси

5 фінансових уроків від лауреата Нобелівської премії Річарда Талера

Річард Талер

На початку 1980-х років він опублікував дослідження, в якому виклав свої, на перший погляд, вельми радикальні ідеї. Більшість колег з університету не приймали їх. Однак згодом ідеї Талера внесли великий внесок у розвиток сучасної поведінкової економіки, яка поєднує в собі елементи економіки і психології. Мета поведінкової економіки-з’ясувати, чому люди приймають ті чи інші рішення.

Багато досліджень і відкриттів Талера мають величезну користь як для науки, так і для суспільства в цілому.

1. Переможці аукціонів часто втрачають свої гроші

Одна з найпопулярніших ранніх робіт Талера називається “прокляття переможця”. Основна представлена в ній ідея полягає в тому, що переможці аукціонів схильні переплачувати за те, що купують.

Прокляття переможця проявляється в двох випадках: коли людина платить за якийсь товар більше його реальної вартості або коли купує те, що в підсумку не виправдовує його очікування. Талер впевнений, що це явище доводить нераціональну поведінку учасників торгів.

За його словами, прокляття переможця обґрунтоване схильністю людей помилятися в спробі запропонувати правильну ціну на аукціоні. Крім цього, через велику кількість учасників торгів люди поводяться агресивніше і змагаються один з одним, попутно підвищуючи ціну товару.

2. Люди перебільшують цінність власних речей

Ще один концепт, популяризований Річардом Талером, називається “ефектом володіння”. Цей феномен полягає в тому, що людина сильно прив’язаний до своїх речей і переоцінює їх вартість.

Професор провів експеримент, в якому взяли участь студенти-економісти. Половині з них він роздав Університетські кавові гуртки і попросив усіх призначити їм ціну. Виявилося, що ті студенти, у яких були гуртки, оцінили їх вище, ніж ті, у яких кухлів не було.

Причина цього явища може бути пов’язана з боязню втрати, коли люди схильні переоцінювати біль від втрати чого-небудь і недооцінювати задоволення від придбання цього. В одній зі своїх робіт Талер стверджує, що феномен ефекту володіння пояснює, чому лише деякі вимагають відшкодування збитку за погано проявлені фотографії.

3. Далекоглядність – це дуже корисна якість

Одна з головних причин, чому Річарду Талеру було вирішено присвоїти Нобелівську премію, – це його робота над темою самоконтролю.

Кожен з нас знає, що необхідно відкладати гроші на пенсію, але порівняно мало людей дійсно це роблять. Все тому, що людям складно поєднувати довгострокову підготовку з повсякденними потребами і спокусами.

Щоб пояснити це явище, Талер запропонував модель під назвою “планувальник / діяч”, яку широко використовують психологи і нейробіологи. Його модель пояснює, наприклад, чому люди витрачаються на сигарети, хоча і розуміють, що відмова від них дозволила б їм накопичити пристойну суму.

Це просте відкриття допомогло виявити спосіб, що дозволяє заощадити більше грошей: автоматизувати перерахування коштів на банківський рахунок.

4. Слід звертати увагу на те, що непомітно впливає на прийняття рішень

Річард Талер і його колега Касс Санстейн розробили “теорію підштовхування”, згідно з якою на прийняття рішення впливають зовнішні чинники, так звані підштовхування. Іншими словами, це спосіб направити людину в потрібну сторону, щоб він зробив правильний вибір.

Талер прагне до того, щоб держава усвідомила, яким чином люди приймають рішення. Наприклад, він пропонує переводити працівників на автоматичну систему пенсійного накопичення, від якої за бажанням можна відмовитися. Мета його досліджень-навчити підштовхувати людей до прийняття найкращих рішень.

5. Люди занадто гостро реагують на погані новини і недооцінюють хороші

Не дивно, що ідеї Талера вплинули і на стратегію інвестування. Наприклад, якщо За останній час інвестиції приносили невеликий прибуток, то інвестор, бурхливо реагуючи на цю новину і панікуючи, лише погіршує ситуацію. Це негативно позначається на біржових курсах. На думку Талера, багатьом інвесторам краще не отримувати щомісячні фінансові звіти.

Наукові джерела:

R. H. Thaler. Anomalies: The Winner’s Curse / The Journal of Economic Perspectives, source
D. Kahneman, J. L. Knetsch, R. H. Thaler. Anomalies: The Endowment Effect, Loss Aversion, and Status Quo Bias / Journal of Economic Perspectives, source
R. H. Thaler. Toward A Positive Theory of Consumer Choice / Journal of Economic Behavior and Organization, source
R. H. Thaler, H. M. Shefrin. An Economic Theory of Self-Control / Journal of Political Economy, source
R. H. Thaler. From Cashews to Nudges: The Evolution of Behavioral Economics / American Economic Review, source
Richard Thaler: 5 crucial money saving and life wisdoms from the 2017 Economic Nobel Prize winner, source