Технології

Спекотніше за Сонце: китайський реактор термоядерного синтезу встановив новий світовий рекорд

East tokamak

Китайські державні ЗМІ повідомили, що токамак EAST встановив новий світовий рекорд, утримуючи плазму в 120 мільйонів градусів Цельсія протягом 101 секунди.

Реактор EAST зміг розігріти плазму до колосальних 120 мільйонів градусів Цельсія і підтримував цю температуру протягом 101 секунди!

Китайський експериментальний вдосконалений надпровідний токамак (EAST) – один з ряду багатообіцяючих пристроїв ядерного синтезу, який за останні роки вже встигло не раз приємно здивувати громадськість своїми видатними досягненнями.

Ідея досліджень ядерного синтезу полягає в тому, щоб відтворити процес, який Сонце використовує для виробництва величезної кількості енергії. Інтенсивне тепло і тиск об’єднуються, щоб виробити плазму, в якій атомні ядра зливаються один одним на неймовірній швидкості. Вчені працюють з низкою експериментальних пристроїв, щоб викликати і вивчити ці реакції тут, на Землі, але експерти вважають токамакі у формі пончиків, такі як EAST в китайському інституті фізичних наук, найбільш багатообіцяючими з усіх.

Читайте також:  Нові Tesla Model S і Model X отримали відеокарти AMD

ITER

Цей металевий тор має серію магнітних котушок, призначених для утримання перегрітих потоків водневої плазми на місці досить довгий час, щоб здійснити реакції синтезу. У 2016 році ми стали свідками того, як ученим з EAST вдалося нагріти водневу плазму приблизно до 50 мільйонів ° C і утримати її протягом 102 секунд. Потім, у 2018 році, команда підвищила ставку до 100 мільйонів ° C, що більш ніж у шість разів гаряче ядра Сонця – утримати її вдалося всього 10 секунд.

Останній етап експериментів знаменує собою нову віху на шляху розвитку термоядерної енергетики. За повідомленням Державного інформаційного агентства Сіньхуа, вчені встановили новий рекорд в 120 мільйонів ° C, утримуючи розпечену плазму протягом 101 секунди. В окремих експериментах “штучне сонце”, як прозвали реактор, змогло нагріти плазму до 160 мільйонів ° C за 20 секунд. Кінцева заявлена мета EAST-підтримувати температуру плазми близько 100 мільйонів ° C протягом більше 1000 секунд (або близько 17 хвилин).

Читайте також:  Розмір інтернету в порівнянні з реальними об'єктами [ВІДЕО]

Подібні експерименти призначені не для вироблення електрики, яке можна використовувати в практичних цілях, а для розвитку фізики ядерного синтезу для пристроїв наступного покоління. Одне з них — ITER, який стане найбільшим у світі термоядерним реактором після закінчення будівництва в 2025 році. Реактор KSTAR, який також встановив світовий рекорд, підтримуючи температуру плазми на рівні понад 100 мільйонів ° C протягом 20 секунд в минулому році, послужить основою для розробки ще більш потужного пристрою. Очікується, що ITER почне працювати на повну силу до 2035 року.