Наука

Знайдено новий спосіб передбачати цунамі

Цунамі

Про те, що скоро відбудеться підводний землетрус і на берег обрушиться цунамі, вченим підкаже радіація.

Недавні виверження вулканів на Сент-Вінсенті та в Ісландії не призвели до жертв, оскільки вони були передбачені заздалегідь. Підводну ж сейсмічну і вулканічну активність, здатні викликати цунамі, виявити набагато складніше.

Але дослідники з Афінського університету мають елегантне рішення. Вони розробляють підводні дрони, що відстежують рівень радіації в океані, що допоможе створити систему раннього попередження про цунамі.

Читайте також:  Вчені з'ясували, що трапилося в 0,000001 секунди після Великого вибуху

Відомо, що на суші підвищена сейсмічна активність призводить до викиду в грунт радону — природного радіоактивного газу. Відбувається це за кілька днів до землетрусів.

Таким чином, сплеск радіоактивності на морському дні передбачить швидкі підводні землетруси. Проблема тільки в тому, що ми поки не знаємо, як змінюється рівень радіації на морському дні, і для виявлення сплесків будуть потрібні базові показання.

Проект RAMONES, розрахований на 4 роки, тільки стартував. В даний час дослідники засіли в лабораторіях на суші, де розробляють датчики і штучний інтелект, необхідні для роботи дронів.