Наука

Фізики перевищили швидкість світла

Фотони світла

У світла є деякі особливості, які дозволяють порушувати правила. Це не прискорить подорожі до зірок, але допоможе створити абсолютно новий клас лазерів.

Фізики давно експериментують з обмеженням швидкості світлових імпульсів, прискорюючи їх і навіть сповільнюючи до повного, але віртуального, віртуального зупинки. При цьому використовувалися різні матеріали, такі як холодні атомні гази, заломлюючі кристали і оптичні волокна.

Цього разу дослідники з Ліверморської національної лабораторії Лоуренса в Каліфорнії і Університету Рочестера в Нью-Йорку вибрали в якості середовища Хмари гарячих заряджених частинок. І у них вийшло змінювати швидкість світлових хвиль в плазмі від приблизно однієї десятої від звичайної швидкості світла у вакуумі до швидкості, що перевищує швидкість світла більш ніж на 30%.

Імпульси фотонів можуть стикатися таким чином, щоб створювати хвилі. Світлові хвилі проходять через речовину зі швидкістю, описуваною дослідниками як групова швидкість, і саме цією «хвилею хвиль» вчені і управляли, змінюючи електромагнітні умови.

Вириваючи електрони з потоку іонів водню і гелію за допомогою лазера, дослідники змогли змінити групову швидкість світлових імпульсів, що посилаються через плазму другим джерелом світла.

З практичної точки зору експеримент має значення не для міжзоряних перельотів, а для лазерів і дозволить створити нове неймовірно потужне покоління цих приладів. Сьогодні в лазерах використовуються твердотільні оптичні матеріали, які, як правило, пошкоджуються при високих енергіях. Використання потоків плазми для зміни світлових характеристик дозволило б вирішити цю проблему.