Бджільництво

Золоті гори — це про бджільництво

Бджільництво — найдавніше заняття. Незважаючи на таку історичну давність попит на бджолину продукцію залишається незмінно високим. Їжа, здоров’я, молодість і краса — ці найважливіші сторони життєдіяльності людини, так чи інакше мають потребу в натуральній і високоефективній сировині. Вся продукція бджільництва придатна для отримання прибутку: мед, віск, забрус, прополіс, квітковий пилок, перга, маточне молочко, бджолина отрута.

Бджільництво як бізнес принесе вам не тільки пристойний дохід, а й задоволення від роботи з цими невтомними трудівниками. Ознайомтеся з азами і приступайте до справи — винагорода буде гідною.

Зміст

 1. Концепція бізнесу
 2. Оформлення необхідних документів
 3. Вигідний бізнес-план для початківців
 4. Технологія отримання меду
 5. Види меду
 6. Утримання і правильний догляд за бджолами
 7. Реалізація меду і супутніх товарів
 8. Витрати і доходи. Рентабельність бізнесу

Концепція бізнесу

Не секрет, що вся без винятку бджолина продукція користується активним попитом у споживача. Вам не доведеться розробляти хитромудрі маркетингові ходи для реалізації меду та супутнього товару. За вас це зробила багатовікова репутація бджіл.

Основний продукт бджільництва — мед, на його вироблення і ставиться акцент у високорентабельної бджолиному господарстві. Бізнес на бджолах досить простий для початківців бджолярів. Розмах справи ви вибираєте самі: присадибне господарство або бджолина ферма. Все що потрібно для початку — ваша активна позиція та деяка вправність укупі з помірними стартовими вкладеннями. Спробуйте цей бізнес на ділі — результат того вартий.

Плюси бджільництва як бізнес-ідеї:

 • Відсутність на ринку збуту бджолиних магнатів. Цей бізнес малооб’ємний і індивідуальний. Вивчайте спеціальну літературу з правильного вирощування бджіл, але лише особистий досвід і чуття допоможе вам налагодити прибуткове виробництво бджолиної продукції.
 • Бджільництво

  Бджолиний вулик

 • Розмір коштів, вкладених у справу, прямо пропорційний очікуваному прибутку. Ви зможете закупити стільки бджолиних сімей, наскільки розгорнете збут меду та іншої продукції бджільництва.
 • Одна бджолина сім’я здатна приносити в рік до 20 літрів меду. Підрахуйте, скільки таких сімей ви зможете придбати та утримувати, щоб дохід раціонально збільшувався по відношенню до трудових і фінансових витрат.

 • У разі оформлення бізнесу один працівник цілком самостійно може обслуговувати до 50 бджолиних сімей.
 • Рентабельність бізнесу 50-200% (залежить від обсягу пасіки та успішної реалізації продукції). На форумах бджолярі заявляють про інші цифри в 500%.

Можливі ризики:

 • Перед заняттям бджільництвом настійно рекомендується почитати спеціальну літературу по розведенню бджіл, ознайомитися з азами бджільництва у досвідчених пасічників. Упущення важливих моментів у бджолиному господарстві вкрай негативно позначиться на всьому бізнесі.
 • Бізнес цей сезонний. Якщо у вас є наймані працівники, подумайте, чим вони займуться в період бджолиного спокою.
 • Не упускайте з виду екологічний моніторинг місцевості, в якій ви плануєте розводити бджіл. Несприятлива екологічна обстановка негативно позначиться і на здоров’ї самих бджіл, і на якості продукції.
 • Можлива крадіжка продукції.
 • Важливо вивчити рівень попиту і пропозиції меду та іншої бджолиної продукції у вашій місцевості. Реально оцінюйте обстановку і створюйте оптимальну кількість продукції.
 • З іншого боку, мед зберігається тривалий час, не втрачаючи своїх корисних властивостей. Нечасто, але бувають неврожайні роки на бджолину продукцію, ось тут ваші запаси і знадобляться. Головне, підходити до справи раціонально.

 • Наявність «конкуренції» з боку дрібних (2-3 бджолиних сім’ї) пасічників, які можуть знижувати свої розцінки при реалізації. Такі продавці не мають можливості вийти на гідні ринки збуту і збувають бджолину продукцію з малою часткою прибутку.

Оформлення необхідних документів

Розглянемо варіант ведення бізнесу на бджолах.

Оформлення ФОП або ТОВ

При реєстрації бізнесу вказуйте КВЕД:

01.49 «Розведення інших тварин»;
46.38 «Оптова торгівля іншими продуктами харчування, у тому числі рибою, ракоподібними та молюсками».

Необхідні документи для ведення бізнесу — таблиця.

Форма власностіДокументи для відкриття бізнесу
ФОППаспорт.
Заяву, написану підприємцем за формою 10.

Вибір системи оподаткування (спрощена або на загальних підставах).
ТОВЗаяву, написану за формою 1.
Статут (2 примірники).
Рішення засновника про створення ТОВ, або протокол загальних зборів засновників (якщо їх декілька).

Вибір системи оподаткування (спрощена або на загальних підставах).

Після оформлення документів на ведення бізнесу потрібно:

 • Звернутися в органи санстанції для отримання погодження на ведення господарської діяльності;
 • Отримати дозвіл від органів пожежного нагляду. Це особливо актуально, якщо у вас буде працювати найманий персонал;
 • На саму продукцію потрібно оформити сертифікат відповідності. Саме він допоможе вийти на гідний ринок збуту і підвищити рентабельність бізнесу. Сертифікат можна оформити у відділі з сертифікації продукції та послуг, а ще в ННЦ “Інститут бджільництва ім. П.І. Прокоповича”. Плата за аналіз продукції у розмірі 60-350 грн.

Вигідний бізнес-план для початківців

Вибір місця для пасіки

Вдалий вибір місця під основу пасіки — важливий аспект успішного бізнесу. Тому необхідно мінімізувати всі можливі негативні фактори.

Ділянку варто вибирати простору і суху (бажано з невеликим нахилом проти застою вод). Бджоли чутливі до природних катаклізмів (жарке посушливе літо, сильний вітер, аномально морозна зима). Тому бажана наявність щільного ряду дерев навколо пасіки, вони захистять від літньої спеки і сильного вітру. Якщо дерев немає, то як варіант — зведення високого паркану.

Пасіка

Розміщення бджолиних вуликів на пасіці

Враховуйте наявність медоносів в радіусі 1,5–3 км від пасіки. Час цвітіння медоносів повинен відрізнятися.

У безпосередній близькості пасіки бажані ранньоквітучі медоноси. Саме вони допоможуть бджолам швидше вийти із зимового спокою.

При виборі місця для пасіки відбраковувати ділянки, що перебувають поблизу підприємств промисловості, ферм по розведенню тварин і великих водойм.

А от наявність питної води поблизу бджолиного господарства тільки вітається.

Якщо ви розмістите пасіку на території фермерського господарства по вирощуванню різних культур, то орендну плату, швидше за все, ви платити не будете. Така ж історія з великою ймовірністю відбудеться, якщо ви будете домовлятися з лісництвом про розміщення пасіки на їх території. Адже від додаткового запилення рослин ніхто не відмовиться.

Перевірте, щоб в радіусі 6 км від вашої пасіки не розміщувалися інші бджолярі зі своїми пасіками.

Підберіть свій варіант розміщення бджолиних вуликів на вашій пасіці.

Варіанти розміщення вуликів на пасіці

Варіанти розміщення вуликів на пасіці

Придбання вуликів та бджіл. Необхідне обладнання

Спочатку можна пристойно заощадити, якщо взяти вулик, який був у вживанні. На продуктивності вашої пасіки це ніяк не позначиться.

Рої бджіл допускається купувати разом з вуликами у досвідчених бджолярів. В одному вулику уживаються від 20 до 80 тисяч бджіл.

Бджолина сім'я

Представники бджолиної сім’ї

При бажанні купуйте нове обладнання для пасіки. Як варіант, можна придбати популярні вулики Рута, Дадан (новий вулик близько 1 тис. гривень, б/у 200-500 грн.).

Вулик Рута

Вулик Рута

Розбірні вулики з рамками дуже зручні в роботі пасічника.

Вулик Дадан

Вулик Дадан

Найбільш вдалий період для покупки роїв бджіл — з кінця квітня до кінця травня.

В момент покупки бджолиних сімей зверніть увагу на такі моменти:

 • достатня несучість у бджолиної матки;
 • наскільки стійкі до холодного зимового клімату і хвороб;
 • кількість робочих тіл і яка їх працездатність.
Тривалість життя бджолиної матки доходить до 5 років і більше. Але бджолярі не тримають матку більше двох років через зниження її несучість і появи внаслідок цього великої кількості трутнів. Основна функція бджолиної матки — відкладання яєць для продовження бджолиного роду.

Для пасічника важливо, щоб бджолина родина збільшувалася. Чим більше бджіл у сім’ї — тим ефективніше буде працювати пасіка.

Тому варто звертати увагу на безпечну зимівлю бджіл, з якої вони не повинні вийти знесиленими. В іншому випадку приріст сім’ї бджіл піде вкрай повільно, бджоли швидко зношуються і набирають сили тільки до кінця сезону.

Бджоли, що вийшли з слабкою сім’ї, малорозвинені, працюють менш якісно, ніж бджоли із здорової сім’ї.

Для безпечної роботи на бджолиній пасіці варто подбати про спеціальний одяг (переважні світлі і білі тони). Бджоли не повинні мати можливості проникнути під одяг. Незамінним атрибутом є спеціальна маска. Таку маску можна виготовити самостійно. Для кращої видимості використовуйте сітку (тюль) темного кольору.

Амуніція для пасічника

Захисний костюм пасічника

Досвідчені пасічники при контакті з бджолами активно використовують димар. Дим, що виходить з цього приладу, робить бджіл безпечними для працівника.

Димар пасічний

Димар пасічний

Без необхідного інвентарю на пасіці не обійтися.

Медогонка

Це пристосування необхідне для вилучення меду із сот. Відрізняються між собою:

 • За кількістю завантажених рамок. Рамки ставляться під певним кутом. Під впливом відцентрової сили мед витікає з рамок в спеціальну ємність.
 • За типом розміщення рамок (радіальні і хордові).
 • За типом запуску (ручний, механічний або електропривод).
Починаючому пасічнику можна порадити придбати медогонку радіального типу з електроприводом.

Медогонку можна виготовити самостійно або купити (ціна на трьохрамочну медогонку (з нержавіючої сталі) 5 тис. гривень).

Медогонка своїми руками — відео.

Вам обов’язково знадобиться воскотопка (нова коштує в середньому 2 тис. гривень). Вони бувають різних конструкцій.

Інвентар для пасіки

Воскотопка парова

Воскотопку можна виготовити самостійно.

Воскотопка своїми руками — відео.

Стане в нагоді і захват для бджолиних рамок.

При використанні захвату можна одночасно діставати в середньому до п’яти рамок. Це пристосування не потривожить бджолину матку і скоротить час на таку напружену роботу.

Інвентар для пасічника

Захват для бджолиних рамок

У бджолиному будиночку не обійтися без рамок. Їх цілком можна виготовити самостійно. Стандартні розміри рамки: 435х300 мм. Кращий матеріал для виготовлення — липа, вона практично не дає тріщин.

Важливо грамотно зберегти розміри між рамками і стінами вулика. Відстань від нижньої межі до нижньої планки не повинен перевищувати 9 мм. Таку ж відстань зробити між бічними стінками вулика і боковою планкою. Якщо не витримати таку відстань, то більший або менший просвіт бджоли або забудують сотами, або заллють прополісом — все це утруднить витяг рамок.

Розміри для виготовлення рамки Дадан

Розміри для виготовлення рамки Дадан


Технологія отримання меду

Яку технологію для отримання меду би ви не використовували, головна ваша задача — отримання якісного продукту.

Під час робіт по забору меду з вуликів намагайтеся розвивати максимальну швидкість, ваше зволікання допоможе бджолам покарати того, хто зазіхнув на їх добро.

Особливо це актуально ближче до осені, бджоли ближче до періоду спокою стають нервовими. Велика скупченість вуликів на одній пасіці зменшує простір для вильоту бджіл, а також підвищується ризик зараження бджолиних роїв.

Розміщуйте групи вуликів віддалено (від 120 метрів один від одного), це тільки збільшить продуктивність вашої пасіки.

Захоплення бджолиних рамок здійснюється також за правилами:

 • у бджолиних сімей, які вважаються сильними, забір починають з нижнього боку;
 • при задньому завантаженні вуликів — беруть з останньої межі;
 • в багатокорпусних вуликах — беруть з крайніх меж.

Підтримання чистоти у приміщенні, де відбуватиметься відкачування меду — одна з найважливіших умов для пристойної репутації вашої пасіки. Напевно оптовий покупець меду захоче пересвідчитися у вашій доброчесності й охайності, і відвідає вашу пасіку. Ваша постійна готовність до таких візитів — запорука відмінного збуту.

Приміщення для відкачування меду

Приклад охайного приміщення для відкачування меду

Обов’язкова наявність водопроводу і електрики. Щоб мінімізувати трудові затрати при підйомі-узвозі важких сот вручну, можна зробити зручний відкатний спуск біля входу. Наявність зручного під’їзду для транспорту теж важливо.

Якщо на пасіці міститься більше 25 бджолиних сімей, то в приміщенні обов’язково повинен стояти стіл. Крім необхідного інвентарю у вас в приміщенні повинен залишатися простір для вільного пересування.

Підтримуйте у приміщенні температуру 30 градусів. Це допоможе уникнути поломки бджолиних сот і скоротити час відкачування меду з них. Це особливо актуально, якщо ваша мета — отримати мед низької вологості.

Вид меду залежить від того, яка технологія застосовувалася для його відкачування.

Найбільш популярна відкачка — з допомогою центрифуги. Це найпоширеніший вид меду на прилавках магазинів.

Відкачування меду з допомогою центрифуги

Відкачування меду з допомогою центрифуги

Пресовий мед. Для його отримання відбувається пресування сот, при цьому використовується нагрів, або ні. Такий метод підходить, якщо мед дуже в’язкий (наприклад, вересковий). При такому способі мед не очищується, а містить в собі велику кількість воску. Мед такого типу використовують для кондитерського і винного виробництва.

Отримання меду методом пресування

Отримання меду методом пресування

Самопливний мед. Технологія отримання такого меду така: рамки з сотами і медом ставлять під певним кутом, і мед безперешкодно випливає зі сот.

Мед, отриманий таким способом, високо цінується, тому що видобувається природним способом.

Стільники з медом, запечатані забрусом

Стільники з медом, запечатані забрусом

Топлений мед. Такий вид меду ще називають банним (раніше такий мед отримували в російських лазнях). Його добувають під впливом високої температури, через, що страждає його якість.

Взагалі, топлений мед на любителя — він довгий період не кристалізується. Треба зазначити, що це досить непопулярний в даний час спосіб відкачки меду.

Товчений мед. При його виробництві бджоли збирають мед не в рамки, а в окремі решітки. Після того як медозбір закінчується, соти збираються, товчуться і все пропускається через центрифугу. Цей спосіб має масу переваг, і в першу чергу знижує собівартість меду.

В результаті ви економите на рамках, знижується надходження ліків в мед (не секрет, що хворим бджолиним сім’ям дають медичні препарати), мед можна зберігати безпосередньо в сотах. Виходить один з найбільш корисних і якісних продуктів.

Мед, який не витягли зі сотів

Мед, який не витягли зі сотів


Види меду

Натуральний бджолиний мед ділиться на 3 підвиди:

— квітковий (виходить з квітів одного або декількох рослин);

— падевий (видобувається в процесі переробки бджолами медвяної роси і паді з листяних порід (дуб, ясен) і хвойних дерев (сосна, ялиця, ялина));

Цитата: «Падь — це рідина, що виділяється комахами, які живляться соком рослин».

— змішаний (отриманий в процесі природного змішування двох падевого і квіткового).

Види меду — таблиця.

Вид медуХарактеристикаЧас збору
ЛиповийКолір: від блідо-жовтого до блідо-бурштинового.
Кристалізується за 1-2 місяці в житловому приміщенні.
Червень-липень (рясне цвітіння липи триває 2 тижні)
ГречанийКолір: від жовтого до коричневого з червонуватим відливом. Кристалізується нерівномірно по висоті, все залежить від якості пилку з різних місцевостей.Цвітіння гречки: кінець червня — серпень. Активний збір триває 3 тижні.
СоняшниковийВід світло-золотистого до золотого (залежно від ступеня попадання сонячних променів).
Кристалізується дуже швидко (3-4 тижні).
Виглядає підозріло (схожий на захаренный), але дуже цілющий.
З моменту зацвітання соняшнику (середина липня).
Кіпрейний (з квіток Іван-чаю)Колір: дуже світлий із зеленим відливом. В свіжому стані прозорий подібно воді. Швидко загусає (4 тижні). Особливий ознака — салоподібна консистенція.Початок осені.
АкацієвийКолір: білий з зеленим відливом. Довго кристалізується (1-3 роки), стаючи золотого кольору.Травень-червень.
БавовниковийБезбарвний (білий) або прозорий. Кристалізується від двох місяців і більше.Липень-вересень.
Біло конюшиновийКолір: білий або прозорий з зеленим відливом.
Загусає за 1-2 місяці з придбанням салоподібного виду.
Травень-липень.
Червоно конюшиновийПомаранчевого кольору. Кристалізується за 1-2 місяці.Травень-липень.
ЕспарцетовийБілого кольору, іноді з зеленим відтінком.
Кристалізація відбувається протягом двох місяців (набуває салоподібний або дрібнозернистий вигляд).
Кінець травня — перші дві декади червня.
ВересовийКолір: від жовтого до буро-коричневого.
Відрізняється високою в'язкістю і важкою відкачуванням.
Повільно гусне, але при збовтуванні знову стає рідким. Особливість: кристали голчастої форми.
Бджолярі його не дуже полюбляють за нанесення шкоди господарству у вигляді швидкого зносу бджіл.
Липень-серпень.
МалиновийКолір світлий. У рідкому вигляді прозорий, в густому — білий з бежевим відтінком.
Одна бджолина сім'я за день приносить до 2,5 кг малинового меду.
Перші місяці літа.
БуркуновийБілий і світло-бурштиновий в рідкому вигляді, в густому (повільний процес) – білий.З ранньої весни до пізньої осені.
КоріандровийКолір: темний. Аромат віддає терпкістю.
Кристалізація 1-2 місяці (грубозерниста або салоподібна суміш).
Середина червня — кінець липня.

Утримання і правильний догляд за бджолами

Якщо ви початківець пасічник, то цілком зрозуміло, що багато моментів спочатку вам будуть незрозумілі. Не варто губитися і засмучуватися! Зверніться до спеціальної літератури, відеороликів, де все доступно і логічно пояснять досвідчені пасічники. В кінці кінців, ви завжди знайдете досвідченого бджоляра, якому можна поскаржитися на незрозумілі моменти. У бджільництві роботи вистачить всім, тому справжній професіонал постарається вам допомогти (просто з почуття власної значущості).

Якщо дозволяють фінанси, запросіть на роботу досвідченого бджоляра. За супровід запросять недорого, а ви тим часом пройдете цінний майстер-клас.

Ще одна порада: самостійно придивляйтеся до бджіл. Робіть це дуже уважно, і ви обов’язково зрозумієте, що саме потрібно вашим вихованцям. Але в той же час не перестарайтеся зі своїми турботами, не лякайте бджіл ґрунтовними оглядами занадто часто. Щоб оглянути перезимовавшу сім’ю постарайтеся витратити не більше 5 хвилин, а для приведення в порядок начинки бджолиного будиночка достатньо 10 хвилин.

На початку весни бджоли завжди стривожені, метушливі. Після зимового спокою їх мучить розлад кишечника, при цьому утворюється велика кількість бджолиного підмору.

Бджолиний підмор

Бджолиний підмор

Зайвий шум бджіл призводить до кристалізації меду — в такому разі бджіл варто добре напоїти.

Один з основних акцентів продуктивного догляду за бджолами — забезпечити правильну зимівлю.

Взимку бджіл потрібно обов’язково підгодовувати! Інакше вся бджолина сім’я може загинути по весні доведеться купувати новий бджолопакет.

Не упускайте з виду бджолину матку. В разі її загибелі треба якомога швидше підсадити нову. В іншому випадку бджоли можуть розлетітися.

Але в той же час бджоли можуть відразу не прийняти нову матку, і тому її спочатку садять в відгороджене місце, або у сітчастий контейнер. На звикання бджіл до нової матки відводиться тиждень.

Слідкуйте за оптимальною температурою у вуликах, при її підвищенні відкривайте вентиляційні отвори.

Якщо бджолина матка запліднилась, то температура у вулику підніметься до 35 градусів. Це нормально.

Якщо температура опуститься до 7 градусів, то робочі бджоли перестануть будувати соти (оптимально підтримувати 10-15 градусів).

За спостереженнями бджолярів ранній обліт стимулює активну появу молодого потомства. Якщо ви плануєте активізувати перший обліт комах, то прогрійте вулик, зметіть з нього залишки снігу, постеліть навколо вулика руберойд, солому або скло.

Після обльоту зробіть наступне:

 • Приберіть підмор;
 • Розмістіть чисті стільники;
 • Поставте рамки з кормом.

Всі ці маніпуляції дозволяється проводити при 10 градусах тепла.

Весняні роботи на пасіці — відеоролик.


Реалізація меду і супутніх товарів

Сумлінному пасічнику відкриті всі двері для успішного збуту пасічного меду і супутньої продукції. Намагайтеся працювати на репутацію, тільки в такому випадку вам гарантована довіра покупців.

Постарайтеся слідувати правилам пасічника:

 • Не намагайтеся штучно збільшити об’єм одержаного меду з допомогою різних добавок. Досвідчений покупець легко помітить підступ, і ви втратите оптового покупця.
 • Для фасування меду майте ємності різного об’єму: від 100 грам і більше. Слідкуйте за своєчасною закупівлею тари для меду. Можливо, покупець захоче ознайомитися з вашим медом у вигляді невеликої партії. Якщо покупець вважає, що мед відповідає всім заявленим вимогам, то додатковий збут вам гарантований.
 • Не буде зайвим просто почастувати потенційного оптового покупця різними сортами вашого меду, природно, маленькими партіями. Подарувавши таку малість, ви будете забезпечені обсягами збуту. Але це тільки у випадку доброякісності продукту з вашої пасіки.
 • Збір і зберігання меду проводіть грамотно.
 • Не забувайте про рекламу продукції з вашої пасіки.

На перших порах роботи з бджолами потрібно поспілкуватися віч-на-віч з покупцем. Тільки при живому спілкуванні ви зрозумієте, який мед користується попитом, безпосередньо зможете вислухати відгуки покупця про продукцію. Ну і, звичайно ж, напрацювати свою психологічну стратегію.

Для цього приймайте участь в профільних виставках-ярмарках, домовляйтеся про зустрічі з оптовими покупцями, великими торговельними мережами.

Ваша відкритість і бажання співпрацювати допоможуть налагодити численні ділові контакти.

Приклад медової продукції на ярмарку

Приклад медової продукції на ярмарку

Розробіть свою індивідуальну колекцію міні-зразків продукції з вашої пасіки з детальним її описом, гідним оформленням — так вам буде простіше розповідати і показувати те, що існує на ділі.

Розробка та розміщення рекламної інформації на власному сайті особливо вітається, так як в сучасному світі без Всесвітньої павутини не обійтися, і оптові покупці навряд чи будуть наполегливо шукати вас в місцевих газетах. Вони швидше почнуть пошук в інтернеті — так швидше і дешевше.

Не дивуйтеся, якщо вам запропонують явно занижену ціну за купівлю оптом — така робота оптовиків. Не варто строго ігнорувати такі пропозиції. Поговоріть, поясніть суть ваших побажань, по можливості зустріньтеся. Оптовий покупець дуже зацікавлений саме в якісному товарі. Ймовірно, ви прийдете до згоди.

Особливу увагу приділяємо «сарафанному радіо». В такому питанні, як придбання якісної продукції, покупці вступають у змову. Вони готові радити всім і кожному того продавця меду, який продає без обману.

Проаналізуйте, хто може виступати потенційним покупцем супутньої продукції з пасіки. Постарайтеся вийти на контакт з фармацевтичними та косметичними компаніями — якісна сировина для них завжди актуальна.

Оголошення в газету, рекламні афіші, листівки з інформацією про вас на ринках — все це приймайте до уваги і активно впроваджуйте. Не соромтеся бути нав’язливим на перших порах — далі репутація вашої пасіки буде працювати на вас.

Різні сорти меду відрізняються за ціною. Ось приблизні розцінки на товар.

Ціни на мед — таблиця.

Вид медуОрієнтовна вартість (у точках реалізації) за 1 літр, грн
Соняшниковий80
Гречаний150
Травневий120
Липовий150
Акацієвий140
Квітковий120

Ціни на супутню продукцію з пасіки — таблиця.

Вид товару, од. виміруОрієнтовна вартість, грн
Бджолосім'ї (матка, 20-30 тисяч робочих бджіл, 2-3 тисячі трутнів), шт1300
Бджолопакет (купується навесні), шт1000
Прополіс нативний, за 1 кг900
Прополіс в таблетках очищений, за 1 кг1600
Гомогенат личинок воскової молі, за 1 кг100
Маточне молочко живе, за 100 грам2000
Віск, за 1 кг170
Бджолиний підмор, в упаковці по 20 гр25

Витрати і доходи. Рентабельність бізнесу

Для початку пояснимо: в одному вулику може проживати тільки одна бджолина сім’я. Таким чином, не намагайтеся заощадити і влаштувати гуртожиток сімейного типу — це марна затія.

На один вулик потрібно 11 рамок для збору меду.

Орендна плата за землю під пасікою умовно дорівнює нулю. Але вам знадобиться невелике приміщення для відкачування і зберігання меду, пасічного інвентарю. На ваш розсуд вам запропонують відповідне приміщення в оренду поблизу пасіки або доведеться щось побудувати.

Судячи з досвіду бувалих пасічників, догляд за 30 вуликами цілком може здійснювати 1 людина.

Якщо плануєте найняти працівника, то економічно доцільніше буде збільшити кількість вуликів.

Підрахуємо першочергові витрати:

Розрахунки витрат при кількості 30 вуликів — таблиця.

Вид витратЦіна за од.Сума, грн
РАЗОМ45000
Оренда приміщення під відкачування меду на один рік, до 100 м. кв.4000
Купівля вуликів б/у (30 шт.)3009000
Купівля бджолиних сімей (які, перезимували)50015000
Купівля інвентарю10000
Медогонка40004000
Ліки для бджіл3000

Щомісячні витрати:

Цитата: Якщо вибрано ФОП, ТОВ — то платиться 18% з прибутку або 5% сумарного доходу (в залежності від обраної системи оподаткування).

Щомісячні витрати — таблиця.

Вид затратСума витрат за 1 місяць, грн.Сума витрат за сезон (9 міс.), грн.
Разом2 24319 290
Транспортні витрати10009000
Купівля тари100900
Податок з загальної виручки за ставкою 5%1 0439 390

Дохід від реалізації — таблиця.

Вид реалізованої продукціїЦіна за 1 кг, грнСума, грн
РАЗОМ1190187 800
Мед (з кожного вулика в середньому 50 кг)120180 000
Віск (1 кг воску з 1 вулика)1705 100
Прополіс (100 грам — 1 сім'я)9002 700

Висновки з економічних розрахунків.

100% окупності всіх вкладень вже в перший рік існування пасіки.

Чистий прибуток за перший сезон з урахуванням окупності витрат становитиме 123 510 гривень.

Рентабельність справи в перший рік становить 150%.

Прості економічні розрахунки вказують на те, що бджільництво — перспективна і багатообіцяюча бізнес-ідея. Ваша працьовитість і кмітливість обов’язково отримають гідну винагороду. Як кажуть досвідчені пасічники, головне — любити своїх бджілок. З досвідом приходить і впевненість у справі.

Автор: Наталія Бадрак

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *