Фінанси

Як перестати витрачати гроші: 4 поради від економістів

Гроші

Всі знають, що потрібно відкладати гроші, але мало кому це вдається. І справа не в проблемах з мотивацією і волею. Кількість відкладених коштів сильно залежить від зовнішніх стимулів. Ось як обернути їх собі на користь.

1. Плануйте бюджет на тиждень, а не на місяць

У 2017 році Економіст де ла Роса провела дослідження серед людей, які отримують дотації на харчування. Учасників розділили на дві групи: одним показували суму допомоги на місяць, іншим — на тиждень. Виявилося, що другі краще планують витрати. Хоча сума дотації не змінювалася, грошей їм вистачало на довший термін.

Людям допомогла проста зміна контексту. Зазвичай продовольчі допомоги нараховуються раз на місяць. Виникає помилкове почуття безпеки: здається, що грошей багато. Через це дуже легко витратити їх нерозумно, а до кінця місяця обмежувати себе у всьому.

Ми всі схильні до такої помилки мислення в день зарплати. Щоб уникнути її, спробуйте розділити місячний дохід на тижні. Так простіше планувати витрати.

2. Скорочуйте невеликі, але регулярні витрати

Дослідники з Common Cents Labs провели кілька опитувань, щоб зрозуміти, про які витрати люди шкодують найчастіше. На першому місці опинилося харчування поза домом. Кава і перекушування на ходу за місяць складаються в пристойну суму, яку можна було б відкласти або витратити на щось більш важливе.

Можливо, ви зовсім не п’єте каву, але і у вас напевно є витрати, про які ви шкодуєте. Визначте їх. Потім змініть щось у своєму оточенні, щоб робити ці покупки було складніше. Наприклад, приберіть дані банківської карти з тих сайтів, де витрачаєте зайве. Якщо в додатку можна зробити замовлення без карти, видаліть його з телефону.

Також можна встановити для себе ліміт. Наприклад, в місяць тільки п’ять разів проїхати на таксі і відвідати два-три фільми, не більше.

3. Залучіть до економії майбутнього себе

Зазвичай ми сприймаємо себе в сьогоденні і себе в майбутньому як двох різних людей. Причому у нас більш оптимістичні прогнози з приводу своєї майбутньої версії. Ми віримо, що саме вона почне займатися спортом і відкладати на пенсію, а нам поки можна не турбуватися. Але ви в майбутньому — це все той же ви, а відкладати потрібно вже зараз.

Дослідники дійшли висновку, що це дається простіше, якщо ми приймаємо рішення заздалегідь. Вони опитали дві групи людей: одних — до того, як ті отримали податкове вирахування, а інших — після. Всім поставили питання, який відсоток від суми вони готові відкласти. В обох випадках учасники брали на себе зобов’язання, від яких не можна відмовитися. Вони знали, що обіцяна сума надійде на їх накопичувальний рахунок.

Виявилося, ті, хто тільки очікує відрахування, готові відкласти приблизно 27% від загальної суми. А ті, хто вже отримав гроші, – всього 17%. Досить велика різниця. Справа в тому, що перша група відповідала, думаючи про майбутню версію себе. Природно, їм здавалося, що коли-небудь потім вони будуть відповідальніше і економніше.

Використовуйте цей принцип собі на користь. Вирішіть, скільки ви відкладіть, не після отримання зарплати, а заздалегідь. Наприклад, встановіть в банківському додатку відсоток, який автоматично буде переводитися на ваш накопичувальний рахунок. І ставтеся до цього як до зобов’язання, від якого не можна відмовитися. Тому що від цього багато в чому залежить ваше майбутнє.

4. Приймайте фінансові рішення в “переломні” моменти

Дослідники довели їх користь, провівши експеримент з рекламою. Вони розмістили в соцмережах два рекламні банери для сайту, який допомагає літнім людям здавати і знімати житло. Обидва були націлені на людей у віці 64 років, але використовували трохи різний підхід.

На одному було написано: “роки не стоять на місці. Ви готові вийти на пенсію? Це легше, якщо ділити житло з кимось”. А на іншому: “вам зараз 64, скоро буде 65. Ви готові вийти на пенсію? Це легше, якщо ділити житло з кимось”. На другий банер кликали в два рази частіше, і число зареєстрованих на сайті теж виросло.

Справа в тому, що він робить упор на переломний момент в житті — вихід на пенсію і пов’язані з ним зміни. У психології це називається ефектом “чистого аркуша”. На початку року, в понеділок або день народження мотивація зазвичай зростає, нам хочеться діяти. Використовуйте цей ефект, щоб досягти своїх фінансових цілей.

Створіть в календарі подію на наступний день після Вашого дня народження. Виберіть ту мету, яка в даний момент найважливіше. Наприклад, відкрити пенсійний вклад або виплатити борг по кредиту. Нагадування про цю мету в “переломний” момент допоможе почати діяти.

Наукові джерела:
Using Mental Models to Manage Food Stamps Efficiently, source
Common Cents Lab Unveils Millennial Financial Regret Spending Report, source
How Pre-commitment Leads to Better Tax-time Savings, source
Using Age Milestones to Motivate Behavior, source