Робота

8 міфів про публічні виступи

public speech

Багато порад щодо підготовки і проведення публічних виступів насправді здатні вам нашкодити. Дізнайтеся про них і ніколи не допускайте подібних помилок.

У публічних виступах, здається, розбираються всі, кожен другий може дати рекомендацію спікеру. Але фахівців у цій галузі набагато менше. Саме тому ще зі школи склалася практика непотрібних порад про те, як потрібно поводитися на сцені. А іноді ці рекомендації доброзичливців завдають істотної шкоди доповідачу, і виступи стають все гірше.

Міф № 1. Використовуйте жести

Ця порада часто зустрічається у напівпрофесійних тренерів або доброзичливців. Насправді під час виступу не потрібно думати про жести — важливо зосередитися на меті. А в залежності від того, яка у вас мета, жести будуть народжуватися самі. Неможливо надихати, приміром, із зімкнутими ззаду руками. Або доводити, переконувати з сутулою спиною.

Як тільки людина зосереджується на цілі і перестає думати про руки і інші частини тіла, саме в цей момент народжуються органічні жести, саме тоді і з’являється та сама переконливість, якої прагнуть всі ті, хто говорить про жестах. Тільки справа зовсім не в них.

Міф № 2. Репетируйте перед дзеркалом

Кожен другий учитель у школі рекомендує учням репетирувати перед дзеркалом. А ось артистам на першому курсі це категорично забороняють робити. А все чому? Коли ви думаєте про те, як стояти і як говорити, ви зовсім забуваєте, що хотіли сказати, і навпаки. Беручи красиву позу перед дзеркалом, намагаючись повторити її на сцені, ви переносите об’єкт уваги на себе, а саме в цей момент і народжується максимальне хвилювання.

Репетирувати перед глядачем. Будь-яким, але краще доброзичливо налаштованим, щоб саме він, а не дзеркало давало вам зворотний зв’язок.

Міф № 3. Вивчіть текст

Заучувати текст шкідливо: як тільки наздоганяє хвилювання, ви його одразу ж забуваєте. А оскільки найчастіше ми пишемо собі тексти розумними красивими словами, боїмося виглядати нерозумно, то вже складно перейти на звичну мову. Від цього народжуються затягнуті паузи «еее», «як би», сідає темпоритм виступу і виникає незручність.

Багато беруть текст з собою, дивляться на нього, коли розгубилися, і губляться ще більше, оскільки не можуть відразу знайти потрібну фразу. Загалом, від тексту більше проблем, ніж користі.

Найкращим варіантом буде говорити своїми словами, адже ви набагато розумніші, ніж плоский текст, і можете спокійно це висловити. Рекомендую виділити тези, сформулювати їх одним реченням, зробити собі підказки-тези великим шрифтом і розповідати своїми словами.

Міф № 4. Оцініть відеозапис виступу

Часто можна зустріти рекомендацію дивитися своє відео і оцінювати виступ. Ось тільки після перегляду запису оцінити нічого не можна. І виступати більше не хочеться. Навіть професіоналам.

На відео пропадає найцінніше — взаємодія з глядачем. Знаєте, все одно що рок-концерт оцінювати по запису: драйву немає, а всі хрипи і зітхання чути. Чи спектакль: чого вони там плачуть у глядацькому залі або сміються — по ТБ абсолютно незрозуміло. І, погодьтеся, по відеозапису ми не зможемо дати оцінку концерту або спектаклю. Хороший він був чи поганий, ми можемо оцінити, тільки якщо були присутні, або за відгуками. Так само і з виступом.

Ми побачимо всі шорсткості і купу власних недоліків, але зрозуміти, хорошим виступ був чи ні, без глядацької реакції не зможемо.

Набагато важливіше оцінювати по лицям і очам глядачів (зараз вони не церемоняться, якщо нудно, відразу засипають або дістають гаджети), а також за кількома основними критеріями виступів, в яких вам можуть допомогти друзі.

Міф № 5. Не виступайте на чужу тему

«Добре, якщо тема подобається, а якщо тобі просто потрібно виступити з доповіддю?» — часто чую запитання від менеджерів великих корпорацій. В такому випадку вам необхідно, як кажуть артисти, «приміряти» тему доповіді, зрозуміти, де саме, в якій частині вона знаходить відгук у вашій душі, і саме так розгорнути питання, щоб було цікаво перш за все вам.

В артистичному середовищі є такий секрет: що відчуває артист на сцені, що він бачить своїм внутрішнім зором, то побачить глядач. І якщо вам не подобається ваша доповідь, то і публіка її не сприйме. Тому шукайте точки дотику, такий поворот цієї теми, щоб було цікаво перш за все вам. Адже автор вашого виступу саме ви.

Міф № 6. «Що» важливіше, ніж «як»

Часто в нашій практиці виступів, що склалася в радянський час, де немає місця своїй думці і всі звикли читати розумний текст з папірця, можна побачити основний упор на утримання презентацій. Від цього страждає візуальна частина: доповідь переповнена графіками і таблицями. Це і вважається певним еталоном гарного виступу. А звертати увагу на те, як буде представлена ця інформація, не прийнято.

Спори про важливість форми і зміст завершені ще при Аристотелю: одне не має сенсу без іншого.

Якщо ви не потурбуєтеся про форму виступу, зміст все одно не дійде до слухачів. Важливо поєднувати складні графіки з більш легким і образним візуальним рядом, тоді глядачеві буде легше сприймати інформацію і ваша доповідь буде мати успіх.

Міф № 7. Паузи — це погано

Дуже важко буває переконати доповідачів, що пауза перед початком виступу необхідна. Вона допомагає зосередитися спікеру і переключити увагу залу.

«Тридцять секунд — це багато!» — кажуть експериментатори. А от Гітлер тримав паузу перед початком промови в середньому 1 хвилину 15 секунд. Таким чином він домагався того, щоб його слухали всі без винятку, і додавали ваги своїм словам після паузи.

Чим довша пауза перед важливою інформацією, тим значніша подія, кажуть режисери. Хороші доповідачі не соромляться на сцені замислитися, згадати і трохи помовчати, а потім знову почати говорити. Це виглядає органічніше, ніж коли людина бездумно тараторить текст і тікає зі сцени. Тому продовжуйте тримати паузу, це дуже корисно.

Міф № 8. Використовуйте перевірені прийоми

Багато дивних порад дають люди один одному, кажучи, що цей прийом точно спрацює. «Скільки б я не уявляв глядачів сидять на горщиках — не виходить», — скаржиться чоловік. Виявляється, доброзичливець порадив такий прийом як спосіб позбавлення від хвилювання.

Насправді позбутися хвилювання допоможе постановка мети, або надзавдання за Станіславським, і перенесення об’єкта уваги з себе на глядачів. Озброївшись дієвим дієсловом, можна зробити набагато більше, ніж хворою уявою.

Ставте мету. Вона має бути бажаною, гріючою, емоційною. І вперед. Хвилювання залишиться лише фоном.

Також мені зустрічалися поради зробити, наприклад, 10 присідань. Або віджимань. Шкоди вони не приносять, але і очевидної користі теж.