Економіка

У Раді взялися за тіньовий ринок палива

бензин

Парламентський комітет провів засідання з правоохоронцями і відповідальними чиновниками з проблеми нелегальної торгівлі паливом.

Комітет Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики провів засідання щодо тіньового ринку палива за участю правоохоронних і контролюючих органів, повідомляє enkorr.

Голова комітету Данило Гетманцев заявив, що нелегальна торгівля паливом в Україні набула критичних масштабів. Зокрема, він продемонстрував чек однієї відомої мережі АЗС і розповів про “скрутки” й оптимізацію ПДВ під час реалізації палива.

За його словами, в Податковій службу є дві системи, СЕА ПДВ і СЕАРТ, за допомогою яких можна ефективно виявляти махінації з паливом, застосовувати санкції, визнавати нездійсненими операції, донарахувати ПДВ і податок на прибуток.

Читайте також:  Кабмін очікує продажу 1,5 млн га землі в рік

Заступник голови ДПС Наталя Рубан розповіла, що з початку року Служба вилучила з обігу 600 тис. л контрафакту на 15,5 млн грн. “Якщо говорити про “скрутки”, то це не фактичні, а документальні перевірки, які на сьогоднішній день ще тривають і охоплюють лише 2019-2020 рр.”, – відзначила вона.

За словами Рубан, її відомство контролює тільки легальних виробників і продавців палива, а всі факти нелегального сегмента документуються та передаються в Нацполіцію та ДФС, які в подальшому їх розслідують.

У свою чергу, глава ДФС Вадим Мельник відзначив, що на сьогоднішній день Фіскальна служба веде розслідування кримінальних справ проти восьми великих брендових мереж АЗС і низки інших станцій. Мельник заявив, що вже через місяць деякі кримінальні справи передадуть в суд.

На це Гетманцев поцікавився про долю списку з 24 міні-НПЗ, який податковий комітет раніше передав в ДФС, зокрема – чи працює НПЗ компанії Стандарт Ойл-2000 в м. Гадяч (Полтавська область).

Читайте також:  Укрзалізниця зазнала рекордних збитків

У свою чергу, заступник голови комітету Андрій Холодов заявив, що “ДФС займається “рішаловом”, і їй набагато вигідніше “тягнути” ці справи (проти мереж АЗС. – Ред.), ніж захищати інтереси держави”.

Гетманцев також наголосив на проблемі розчинників, які використовують у виробництві палива. За його словами, втрати державного бюджету (акцизного податку) від виробництва фальсифікату з розчинників досягають 1 млдр грн. Тільки в січні-березні 2021 року в Україну імпортували 27 тис. т розчинників, що на 85% більше, ніж в 2019 році.

Мельник відповів на питання Гетманцева і заявив, що міні-НПЗ компанії Стандарт Ойл-2000 в Гадячі працює на мережу станцій БРСМ і має ліцензії на виробництво, торгівлю і зберігання палива.

Читайте також:  Україна втратила $1,5 млрд резервів за місяць

“Компанія вела оптову реалізацію нафтопродуктів, які виготовлялися з використанням розчинників. І на сьогодні завдяки слідчим діям, які ми провели, зупинено виробництво бензину марки А-95. Воно припинено в рамках досудового розслідування”, – відзначив він і додав, що через місяць-півтора брендовій мережі станцій винесуть підозру в заподіянні збитків державі в 50 млн грн.

Ключовим питанням, яке піднімалося на комітеті, було питання конкретного терміну, який потрібен для вирішення цієї проблеми, адже, за словами голови парламентського податкового комітету, важливим є швидкий результат, а не тривалий процес і видимість активної роботи.

“Я переконаний, що ті проблеми, які ми сьогодні піднімали, будуть вирішені в короткостроковій перспективі”, – підкреслив Гетманцев.

Він заявив, що за підсумками наради силовики отримають відповідний протокол з чіткими дедлайнами, а обговорення ходу боротьби з нелегальним паливним ринком пообіцяв зробити постійними.