Бізнес

Як самостійно зареєструвати ФОП

Покрокова інструкція для тих, хто хоче відкрити свою справу без юридичних фірм і зайвих витрат.

Що таке ФОП

Фізична особа-підприємець (ФОП) — це людина, яка займається бізнесом офіційно, але без утворення юридичної особи. Їй не обов’язково вести бухгалтерський облік і відкривати рахунок у банку, але підприємницькі ризики лягають на особисте майно.

ФОП може стати будь-який дієздатний громадянин (крім держслужбовців і військових). Процедура досить проста.

Як зареєструвати ФОП

1. Визначтеся з видами діяльності

Печете торти? Ремонтуєте автомобілі? Загляньте в Загальноукраїнський класифікатор видів економічної діяльності (КВЕД) і знайдіть код, відповідний роду ваших занять.

Коди КВЕД потрібно внести в заяву на реєстрацію ФОП: один основний і кілька додаткових.

Додаткові коди стануть у пригоді, якщо ви вирішите розширити або перепрофілювати бізнес. Заробляти тим, що не підпадає під зазначені при реєстрації коди, незаконно.

Для заняття деякими видами діяльності (медицина, перевезення пасажирів і так далі) необхідна ліцензія, а ряд сфер для ФОП закриті. Наприклад, індивідуальні підприємці не вправі торгувати алкоголем і виробляти ліки.

2. Виберіть систему оподаткування

Від неї залежить розмір податків та кількість звітності. Тому визначитися з нею краще ще до відкриття ФОП.

В даний час в Україні діє 2 податкові режими.

 • Загальна система оподаткування. Передбачає сплату податку (18%), ЄСВ (22%) і податку на майно (якщо воно є). Це одна з найскладніших систем — без бухгалтера не обійтися. Підійде підприємцям, які планують співпрацювати з великими організаціями.
 • Спрощена система оподаткування (Єдиний податок, ССО). Дозволяє вибрати об’єкт оподаткування: доходи для 3-ої групи (тоді ставка податку складе 5% – якщо ПДВ включено до складу єдиного податку або 3% від доходу — для платників ПДВ). Це найбільш проста і зручна для новачків система. Але користуватися нею можуть тільки ФОП, у яких менше ста співробітників, а річний прибуток не перевищує 5 мільйонів гривень.

При реєстрації ФОП автоматично вступає в силу загальна система оподаткування. Перейти з неї на ССО можна протягом 30 днів. Якщо запізнилися, доведеться чекати нового звітного періоду.

3. Підготуйте пакет документів

Для звернення у Державну фіскальну службу (ДФС) потрібно:

 • Заяву за формою 10.
 • Паспорт + копія.
 • Заяву про перехід на ССО (опціонально).
 • Копія РНОКПП (Реєстраційний номер облікової картки платника податків). Якщо реєстраційного номера не отримували — копія сторінки паспорта з відповідною відміткою.

Подати документи до податкової можна особисто або через представника за дорученням, а також надіслати рекомендованим листом з описом вкладення. В останньому випадку копію паспорта та заяву на реєстрацію ФОП необхідно завірити у нотаріуса.

4. Складіть заяву на реєстрацію ФОП

Заява про державну реєстрацію фізичної особи як індивідуального підприємця (форма 10) — найважливіший документ у всьому пакеті. Через помилки в ньому найчастіше відмовляють у відкритті ФОП.

Заяву потрібно заповнювати великими літерами на комп’ютері або чорним чорнилом і друкованими літерами від руки. На першому аркуші вкажіть П. І. Б., стать, дату і місце народження, РНОКПП (якщо є (раніше ІПН)). На другому — адреса реєстрації та паспортні дані.

При заповненні заяви не ставте підпис на аркуші Б. Це робиться в присутності податкового інспектора.
Боїтеся заплутатися у вимогах і наробити помилок? Скористайтеся одним з безкоштовних сервісів підготовки документів. Таких в інтернеті зараз багато.

5. Подайте документи на реєстрацію в податкову

Індивідуальний підприємець може будувати бізнес по всій Україні, але відкривати ФОП доведеться за місцем реєстрації (прописки).

Є декілька способів подати документи держреєстратору, обирайте:

 • Особисто. Окрім пакета документів, при собі необхідно мати оригінал паспорта і РНОКПП.
 • Через уповноважену особу. Довірена особа подає документи майбутнього підприємця, довіреність та оригінал свого паспорта для ідентифікації особи.
 • В електронній формі через портал електронних сервісів. Але незважаючи на те, що законодавство передбачає можливість подання документів на проведення держреєстрації в електронному вигляді, на сьогодні портал електронних сервісів фактично не створений. Зате Мін’юст для подання заяви пропонує скористатися сервісом «Онлайн-будинок юстиції», в цьому разі фізособа повинна мати ключ електронного цифрового підпису.
 • Укрпоштою. Пакет документів ви надсилаєте держреєстратору цінним листом з описом вкладення та повідомленням про вручення. Достовірність підпису на заповненій заяві про реєстрацію повинна бути засвідчена нотаріально. На копії РНОКПП — підпис і напис «копія вірна».

6. Отримайте документ про реєстрацію ФОП

Протягом 24 год вам видадуть листок запису в Єдиному державному реєстрі індивідуальних підприємців. У ньому буде вказано основний державний реєстраційний номер індивідуального підприємця.

Обов’язково перевірте дані в одержаних документах. Якщо знайдете помилку, попросіть інспектора скласти протокол розбіжностей.

7. Зареєструйте книгу обліку доходів

Обов’язково зареєструйте книгу обліку доходів. Для цього подається заява на ім’я начальника ДФС, де перебуваєте на обліку, складена в довільній формі, а також сама книга.

Щоб подавати звітність через інтернет, отримайте ключ електронного цифрового підпису, безкоштовно в АЦСК податкової чи в будь-якому іншому АЦСК за гроші.

8. Зробіть печатку, відкрийте банківський рахунок, купіть касовий апарат

Все це необов’язково і сильно залежить від виду діяльності, але:

 • Документи, скріплені печаткою, мають більшу вагу у свідомості клієнтів і партнерів.
 • Розраховуватися з контрагентами і платити податки набагато зручніше в безготівковій формі через розрахунковий рахунок ФОП.
 • У більшості випадків не можна приймати готівку від клієнтів без видачі чека.

От і все. Вісім нескладних кроків, і ви індивідуальний підприємець!

Прикріпленні файли:

Залишити коментар