Фінанси

Популярні й дорогі: гід по криптовалютам

Криптовалюта

Топ-10 криптовалют за обсягом ринкової капіталізації.

1. Bitcoin (BTC)

Середньоринковий курс — близько 2 600 доларів.
Ринкова капіталізація (вартість всіх існуючих біткойнів) — 41,8 мільярда доларів.

Це те, з чого, по суті, почався бум криптовалют. Мережа біткойнів (bit — одиниця інформації, coin — монета) була запущена в січні 2009 року, коли Сатоши Накамото (Satoshi Nakamoto — псевдонім одного або декількох програмістів) опублікував код програми-клієнта для нової децентралізованої платіжної системи.

Максимальна кількість монет у системі Bitcoin — 21 мільйон. Зараз видобуто понад 16,4 мільйона біткойнів. За прогнозами, емісія нових монет завершиться до 2140 році.

До серпня 2010 року біткойн не коштував практично нічого. Потім його ціна почала зростати з 0,06 до майже 3 000 доларів. Сьогодні це найдорожча криптовалюта.

У травні 2010 року відбувся перший обмін біткойнів на товар: за 10 тисяч одиниць цієї кріптовалюти були продані дві піци.

В кінці червня 2017 року один з московських ресторанів став першим російським закладом, який прийняв оплату біткойнами.

2. Ethereum (ETH)

Середньоринковий курс — близько 300 доларів.
Ринкова капіталізація — понад 28,6 мільярда доларів.

Ефіріум (або ефір) був запропонований засновником журналу Bitcoin Magazine, канадцем російського походження Віталіком Бутеріним в кінці 2013 року.

Це відкрита програмна платформа, заснована, як і Bitcoin, на технології блокчейна (ланцюзі, що містить всі транзакції). З її допомогою розробники отримують інструменти для створення різноманітних децентралізованих додатків без посередників. Приклади можна побачити тут.

В їх основі лежать так звані розумні контракти: додатки працюють у суворій відповідності з споконвічно закладеними правилами та алгоритмами.

Ця криптовалюта сьогодні є однією з найпопулярніших у майнерів.

3. Ripple (XRP)

Середньоринковий курс — 0,278 долара.
Ринкова капіталізація — близько 10,5 мільярда доларів.

Ripple — це криптовалюта і розподілена система платежів з відкритим вихідним кодом. Її запустили в 2012 році для забезпечення миттєвих, безпечних і практично безкоштовних (з мізерною комісією, яка знищується) фінансових операцій будь-якого обсягу.

Читайте також:  9 товарів для будинку, на яких точно варто заощадити

По своїй суті XRP схожа на біткойн: ця криптовалюта заснована на математичних формулах, що вона децентралізована, кожен гаманець системи містить історію всіх транзакцій.

Але є і відмінності. Традиційний блокчейн, як у випадку з біткойном, Ripple не використовує. Майнити цю валюту неможливо: всі монети вже створені. Їх можна придбати в обмінниках або на біржах.

XRP визнана рядом великих банків. В цю криптовалюту інвестували кошти деякі венчурні фонди.

4. Litecoin (LTC)

Середньоринковий курс — близько 40 доларів.
Ринкова капіталізація — більше 2 мільярдів доларів.

Litecoin — криптовалюта, створена колишнім співробітником Google Чарлі (Charlie Lee) у жовтні 2011 року в якості «еволюційного» біткойна і на основі відкритого коду.

Максимальну кількість Litecoin, яку можна добути, — 84 мільйони (нині існує понад 51,7 мільйона одиниць). Алгоритм майнінгу цієї кріптовалюти аналогічний біткойновському. Однак блоки, за які виплачується винагорода в Litecoin формуються в чотири рази швидше.

5. Ethereum Classic (ETC)

Середньоринковий курс — близько 18 доларів.
Ринкова капіталізація — близько 1,8 мільярда доларів.

Ethereum Classic — молодший брат ефіру. Ця криптовалюта має всі ті ж можливості, включаючи функції розумних контрактів. Створили її влітку 2016 року в результаті хард-форк (жорсткого зміни правил у протоколі функціонування) мережі Ethereum.

Приводом для цього послужила хакерська атака на The DAO — децентралізований фонд венчурного капіталу, створений для проектів, пов’язаних з криптовалютой. За 28 днів через краудфандінг The DAO зібрав багато ефіру — на 168 мільйонів доларів. Але в розумному контракті виявилася вразливість. Знайшов її хакер зумів вивести близько 3,6 мільйона ефіру (на той момент приблизно 50 мільйонів доларів).

Щоб повернути вкрадене, було прийнято рішення зробити хард-форк блокчейна ефіріума, в результаті чого утворилася нова ланцюг блоків транзакцій.

6. NEM (XEM)

Середньоринковий курс — 0,17 долара.
Ринкова капіталізація — 1,55 мільярда доларів.

NEM (New Economy Movement) розроблена в Японії на власному відкритому коді та за підтримки оператора найбільшої японської криптовалютної біржі ZAIF. NEM — це криптовалюта і технологічна платформа.

Особливість NEM — використання алгоритму POI (Proof of Importance). Визначення користувача, який займеться генерацією наступного блоку, залежить не тільки від його частки (як у випадку з іншими криптовалютами), але ще і від активності — кількості здійснених транзакцій. Таким чином розробники перешкоджають накопичення і стимулюють використання NEM в якості валюти.

Читайте також:  Як жити безбідно і щасливо: 7 порад від фінансових експертів

Процес видобутку — створення блоків — називається харвестинг (від harvesting — збір урожаю). Розробники встановили мінімальний розмір гаманця для збирачів — 10 000 XEM.

Кількість монет XEM обмежений і становить 9 мільярдів. Проводити додаткову емісію розробники не планують.

7. Dash (DASH)

Середньоринковий курс — близько 180 доларів.
Ринкова капіталізація — понад 1,3 мільярда доларів.

На момент запуску (січень 2014 року) ця криптовалюта називалася Xcoin, а трохи пізніше — Darkcoin.

Dash — це криптовалюта, а також децентралізована міжнародна платіжна система з відкритим вихідним кодом.

Її особливість — можливість здійснення анонімних транзакцій, яка забезпечується механізмом під назвою DarkSend. Також в Dash є децентралізоване управління. Рішення про які-небудь зміни в роботі мережі приймають всі її учасники: вони можуть винести будь-яке питання на голосування за невелику плату.

У червні 2018 року розробники мають намір запустити Dash Evolution — децентралізовану платформу для криптовалютных платежів з мінімальними комісіями для продавців і нульовими — для клієнтів.

8. IOTA (MIOTA)

Середньоринковий курс — 0,38 долара.
Ринкова капіталізація — більше 1 мільярда доларів.

Це відмінний від інших криптовалют новий проект: створення обмінної мережі для інтернету речей (Internet of Things — обчислювальна мережа фізичних предметів з вбудованими технологіями). На біржах IOTA з’явилася кілька тижнів тому.

Основа криптовалюти — не традиційний блокчейн (в даному випадку блоків як таких немає), а технологія Клубок, що дозволяє здійснювати операції без платежів.

Особливість криптовалюти така, що користувач не може здійснити транзакцію без перевірки двох попередніх. Тим самим він сприяє збільшенню безпеки мережі.

Ставка в цій схемі робиться на проведення мікро – і навіть нанотранзакцій без будь-яких комісій (які, як відомо, можуть бути більше, ніж сам переклад). Стимул в даному випадку — саме використання мережі: чим частіше користувач це робить, тим більше відбувається перевірок і, відповідно, вище її ефективність.

Читайте також:  9 товарів для будинку, на яких точно варто заощадити

Заявлено, що IBM і Qualcomm Inc. активно вивчають і тестують рішення на основі IOTA.

9. BitShares (BTS)

Середньоринковий курс — 0,27 долара.
Ринкова капіталізація — 708 мільйонів доларів.

BitShares — це електронна торгова криптоплатформа, децентралізований ринок криптовалют, заснований на технології блокчейна. BTS є вбудованим платіжним інструментом цієї платформи.

Робота мережі заснована на доведенні ставки, а не транзакції, як у випадку з біткойном. За процеси, що відбуваються на BitShares, відповідає алгоритм для запуску децентралізованих автономних компаній (DAC — Decentralized Autonomous Companies).

Особливість платформи — відсутність звичайних для таких торговельних майданчиків ризиків: крадіжок, блокування коштів на рахунку, закриття майданчика і так далі.

10. Monero (XMR)

Середньоринковий курс — 47,7 долара.
Ринкова капіталізація — 701,5 мільйона доларів.

Це криптовалюта з відкритим вихідним кодом, особливість якої — анонімні грошові транзакції. Monero працює на основі алгоритму CryptoNote, що використовує базу транзакцій у вигляді блокчейна.

Перспективні криптовалюти

Перелічені нижче криптовалюти є одними з найдорожчих на ринку.

Zcash (ZEC)

Середньоринковий курс — 342 долара.
Ринкова капіталізація — 532 тисячі доларів.

Особливість цієї криптовалюти — конфіденційність і вибіркова прозорість трансакцій. Інформація про платежі оприлюднюється в загальнодоступному ланцюжку блоків. Однак у Zcash використовується протокол доказу з нульовим розголошенням: відправник, одержувач та сума транзакції залишаються прихованими.

Розробники вважають, що це вдосконалений блокчейн.

Byteball (ГБАЙТ)

Середньоринковий курс — 816 доларів.
Ринкова капіталізація — 208,4 мільйона доларів.

Byteball називають криптовалютою нового покоління. У ній немає звичного блокчейна, вона працює на основі DAG (кожна нова транзакція посилається на попередні «батьківські» переклади, утворюючи своєрідне «дерево»). У Byteball немає майнінгу: транзакції підтверджуються довіреними користувачами.

Розробник — Антон Чурюмов — використовував незвичайний спосіб поширення криптовалюти: він роздавав її безкоштовно всім власникам біткойнів, які підтвердили свій гаманець в мережі Byteball.

Gnosis (GNO)

Середньоринковий курс — 217 доларів.
Ринкова капіталізація — 240,5 мільйона доларів.

Gnosis — децентралізована платформа, побудована на базі ефіріума для створення ринків передбачення, моделювання майбутніх подій.

Головна ідея — збільшення цінності за рахунок активності користувачів: чим більше на платформі проектів, тим більша користь.