Фінанси

10 відповідей на найпоширеніші питання про біткойни і видобуток криптовалют

Криптовалюти

Ми допомагаємо розібратися в тому, що таке біткойн, і простими словами пояснюємо, навіщо він потрібен і як заробити на криптовалюті.

Так що ж таке біткойн?

Біткойн (bitcoin, BTC, БТК) — це криптовалюта (цифрова валюта). Її немає на фізичних носіях — на папері або монетах. Вона віртуальна. У біткойнів немає Центробанку, який запускає в обіг грошові знаки. Вони не забезпечені, як офіційна валюта, золотом.

Емісією (випуском нових грошей) займаються мільйони комп’ютерів по всьому світу, на яких є базова програма-клієнт з відкритим вихідним кодом.

Це децентралізована (на відміну від звичайних валют) платіжна система, де всі учасники мають рівні права. Порівняти її можна з роботою торрентів. Схема схожа: через торрент-клієнти можна передавати один одному файли безпосередньо, без посередників і контролерів.

Різниця в тому, що у випадку з біткойнами відбувається не передача файлів, а вчинення складної математичної операції, яка підтримує роботу платіжної системи, і нарахування за це віртуальних очок.

Біткойни може отримати той, у кого є така програма?

Так. Ви встановлюєте один з варіантів програми-клієнта, заводьте свій гаманець і таким чином надаєте свій комп’ютер для генерації нових блоків транзакцій.

І біткойн дістанеться мені просто так?

Є різні способи отримання біткойнів. Якщо не хочеться морочитися, їх можна купити на біржі криптовалют (цифрових валют). Також існують автоматичні біткойн-обмінники.

Читайте також:  25 порад для походу в супермаркет, які збережуть гроші, час і нерви

А можна спробувати добути біткойн на своєму комп’ютері. Цей процес називається майнінг (від слова mining — видобуток).

Виходить, біткойнів можна добути скільки завгодно? Навіть мільярд?

Ні. Кількість біткойнів обмежено: система може видати лише 21 мільйон одиниць цієї валюти цифровий. Зараз згенеровано трохи більше 16 мільйонів. За прогнозами, емісія біткойнів повинна припинитися до 2140 році.

Вартість одного біткойна днями перевищила 3 000 доларів, але потім впала на 25%.

Так як до програми підключається все більше нових користувачів, добути біткойн стає складніше, це вимагає великих обчислювальних потужностей. Крім того, нагорода за видобуток періодично зменшується.

Автор всієї цієї затії — Сатоши Накамото (поки невідомо, це псевдонім однієї людини або групи програмістів) — встановив свої правила. Нагорода за майнінг зменшується в два рази кожні чотири роки. У 2016 році вона становила 12,5 BTC, в 2020 році відбудеться наступне зменшення.

Тобто майнити біткойни сьогодні марно?

Ні, але досить складно, особливо після появи спеціалізованих пристроїв під назвою ASIC (Application-specific Integrated Circuit), які були створені для видобутку біткойнів. Це досить дороге обладнання.

Але є і хороша новина: біткойн — це не єдина криптовалюта. Зараз існує кілька сотень її видів. Вони, звичайно, поступаються за вартістю біткойну, але теж мають свою ціну, а здобувати їх простіше. Дізнатися, яку саме криптовалюту найбільш вигідно майнити, можна на спеціалізованих ресурсах.

Однією з найдорожчих і популярних криптовалют на сьогоднішній день вважається ефіріум (Ethereum): його вартість складає близько 300 доларів за одиницю.

Читайте також:  25 порад для походу в супермаркет, які збережуть гроші, час і нерви

А як саме відбувається майнінг?

Його суть — у генерації блоку (періодично записуваних в Мережі файлів, які містять інформацію про зміни, транзакцій, що відбулися). Блок складається з хеш заголовка попереднього блоку, хешу транзакцій і випадкового числа.

Ланцюг, що містить всі транзакції, називається блокчейн.

Щоб створити блок, майнер повинен виконати певне завдання (для кожного блоку є кілька рішень, достатньо знайти лише одне з них). Раніше користувачі могли добувати криптовалюту на домашніх комп’ютерах, використовуючи потужність процесора. Потім майнінг здійснювали за допомогою відеокарт. Зараз для того, щоб процес був менш енергозатратним і більш ефективним, користувачі об’єднуються у пули (в них можуть входити сотні майнерів). Нагорода в цьому випадку ділиться на всіх.

Також існують майнінгові ферми — комплекси з дорогими комп’ютерами, оснащеними могутніми процесорами, відеокартами і системами охолодження.

А який найпростіший спосіб видобутку біткойнів?

Біткойн-крани. Це сайти, де видають криптовалюту зареєстрованим користувачам з певною періодичністю. Тобто буквально відкривають і закривають кран».

Більшість таких ресурсів працюють за простою схемою: потрібно зареєструватися та виконувати якісь прості дії (перейти на потрібну сторінку, розгадати капчу і так далі). Звичайно, заробити велику суму тут складно: «крани» зазвичай видають сатоши (це неподільна віртуальна монета, названа на честь автора проекту). Один біткойн — це 100 000 000 сатоши.

Невже ця криптовалюта вартує витрачених зусиль?

Прихильники цифрових валют називають цілий ряд плюсів:

  • Простота у використанні. Щоб створити гаманець для кріптовалюти, треба кілька хвилин.
  • Відсутність податків, комісій за обслуговування рахунку та інших платежів.
  • Швидкість. Біткойни в буквальному сенсі долітають до адресата за лічені хвилини.
  • Анонімність і прозорість. Ви можете створювати біткойни без прив’язки до будь-якої особистої інформації і бути завжди в курсі всіх угод.
  • Незалежність від вартості нафти, політичних та інших подій, на відміну від звичайних валют.
  • Захист. Ніхто не закриє, не анулює ваш рахунок і не буде диктувати правила.
Читайте також:  25 порад для походу в супермаркет, які збережуть гроші, час і нерви

Як і на що можна витратити криптовалюту?

На що завгодно. Точно так само, як гривні, долари, євро або іншу валюту.

Чи не ризиковано вкладати гроші в біткойни та іншу криптовалюту?

Ризик є завжди. Але криптовалюти сьогодні в тренді. Японська влада визнала біткойн офіційним платіжним засобом.

Деякі стартапи випускають власні кріптовалюти і практикують краудфандінг на блокчейні (ICO — Initial Coin Offering, початкові криптовалюті вливання).

Один з успішних прикладів — стартап Brave, інтернет-браузер одного з творців Mozilla, американського програміста Брендана Ейха. Автори проекту ввели свою криптовалюту BAT (Basic Attention Token) і оцінили її вартість в ефіріумах. Один ефіріум дорівнює 6 400 BAT. Потім вони виставили максимальну кількість BAT (1,5 мільярда одиниць) на продаж. За 30 секунд стартап зібрав 35 мільйонів доларів.

З великою часткою ймовірності можна припустити, що популярність криптовалют буде зростати, а блокчейн-технології почнуть ще більш активно розвиватися.