Bitcoin

Що таке біткойни і як їх зберігати

Простими словами про те, чи можна заробити на биткойні звичайному користувачеві і як надійно зберігати отриману криптовалюту.

Що таке біткойн

Все почалося в жовтні 2008 року, коли на сайті bitcoin.org з’явився документ, що описує механізм роботи розподіленої кріптовалюти з відкритим вихідним кодом, що отримала назву біткойн.

Основою для транзакцій стала технологія блокчейн, яка являє собою базу даних, що зберігає всі коли-небудь транзакції у вигляді публічно доступних блоків. Спеціальний математичний алгоритм пов’язує блоки між собою і зберігає на пристроях учасників системи, не дозволяючи внести зміни ззовні, що забезпечує захист від хакерських атак і підвищує безпеку системи.

Криптовалюти — це лише перше вдале застосування технології блокчейн, можливості якої значно ширші, ніж створення безпечних засобів для обміну між користувачами.

Транзакції необов’язково повинні бути пов’язані з фінансами. Наприклад, всі взаємодії людей один з одним можна викрити в юридичну транзакцію. Для такої системи не знадобляться працівники, вона не буде викликати спірних ситуацій, не створить можливостей для шахрайства і зможе відбуватися практично миттєво.

Перша робоча версія біткойна стала доступна в 2009 році і використовувалася в порівняно вузькому колі гиків і програмістів. Ціна одного біткойна на той момент становила близько 0,001 долара. До 2011 року ціна зрівнялася з ціною долара. З часом курс продовжував зростати. Технологія привертала все більше нових користувачів, а багато економістів оцінили її перспективи. Рік тому один біткойн коштував близько 600 доларів, зараз його ціна становить близько 2 500 доларів.

Як добувати біткойни

Важливу роль в функціонуванні системи відіграють майнери. Саме вони створюють і підтверджують нові блоки, що складаються із записів транзакцій. Процес майнінгу названий за аналогією з видобуванням корисних копалин та потребує вирішення складних математичних завдань, тому майнери використовують потужні обчислювальні ресурси на спеціально обладнаних комп’ютерах, званих фермами.

За кожен створений блок вони отримують частку від комісії з кожної транзакції і винагороду системи. Складність майнінгу регулюється автоматично кожні два тижні в залежності від загального числа блоків, які з’явилися за цей час. Щоб майнінг приносив дохід, потрібно потужне обладнання. Зазвичай для цього використовуються обчислювальні потужності відеокарт, але зараз через підвищений попит ціни на них сильно зросли, що знижує час окупності і підвищує складність майнінгу.

Тому не поспішайте закуповуватися відеокартами. Різкі скачки в цій сфері — звичайне явище. Якщо сьогодні на хвилі хайпу хтось купує відеокарту за 20 000 гривень, не виключено, що завтра він буде спішно продавати її на Avito за 10 тисяч.

Які є альтернативи біткойну

Займатися видобутком біткойна актуально тільки в промислових масштабах з використанням спеціального обладнання. Майнери-любителі давно перейшли на більш прості та молоді кріптовалюти, які масово стали з’являтися зі зростанням популярності биткойна.

Всі альтернативні кріптовалюти, створені на базі існуючих алгоритмів, називаються альткойнами. Кожна з них має свої унікальні особливості і вирішує певні завдання.

Litecoin

Наступною після біткойна цифровою валютою став лайткойн (Litecoin). Він був придуманий, щоб створити аналог срібла на ринку криптовалют на додаток до біткойну, який асоціюється із золотом.

Лайткойн — вдосконалена копія першої кріптовалюти з мінімальними косметичними змінами. Основні особливості: покращений алгоритм розрахунків, який не надає явних переваг власникам дуже потужного обладнання, ставлячи їх в один ряд з простими користувачами, а також висока швидкість транзакцій. Ціна лайткойна на даний момент становить близько 40 доларів.

Ethereum

Ефіріум (Ethereum) — платформа для створення децентралізованих онлайн-сервісів на базі блокчейна. На відміну від інших криптовалют, автори не обмежують його роль платежами, а пропонують в якості засобу для обміну ресурсами або реєстрації угод з активами за допомогою розумних контрактів.

Розумний контракт — електронний алгоритм, що описує набір умов, виконання яких тягне за собою деякі події в реальному світі або цифрових системах.

Для реалізації розумних контрактів потрібна децентралізована середа, повністю виключає людський фактор, а для передачі вартості потрібна криптовалюта.

Zcash

Відносно молода криптовалюта. Її характерна риса — гарантія абсолютної анонімності. Через особливості біткойна вся інформація про рух коштів між гаманцями записується і доступна всім бажаючим, що створює проблему з анонімністю.

Завдяки алгоритмам Zcash транзакції, що проводяться з використанням цієї кріптовалюти, не залишають даних про те, з якого гаманця відбулося списання, розмір переказу та адресу гаманця одержувача. Інформація повністю прихована і може бути оприлюднена лише за бажанням сторін.

Як завести і поповнити біткойн-гаманець

Зробити це можна на сайті blockchain.info.

При реєстрації краще вказати реальні дані, щоб у вас завжди була можливість відновити обліковий запис і кошти, які зберігаються на ньому.

Не забудьте подбати про безпеку, прив’язати пошту, включити двофакторну аутентифікацію і записати секретну фразу для відновлення.

Існує кілька способів поповнити свій гаманець. Найочевидніший — купити криптовалюту у своїх друзів або знайомих, сплативши безпосередньо будь-яким зручним способом.

Будьте акуратні при продажу або купівлі біткойнів з рук у незнайомих людей. Скасувати платіж не можна, а законодавчого регулювання у цій сфері не існує.

Якщо ви відправите гроші шахраєві чи зробите помилку в адресі, повернути кошти не вийде.

Якщо ж ви піонер біткойн-руху в вашому оточенні, ви можете купити валюту на біржі. Одна з найбільш зручних для покупки в Україні — btc-e.nz. Вона не вимагає ідентифікації та дозволяє поповнити баланс за допомогою звичних електронних гаманців.

Також можна скористатися перевіреними обмінниками, які працюють з криптовалютою:

Купити або обміняти альткойни можна на криптовалютних біржах. Найвідоміша з них — Poloniex. Найпростіше обміняти одну валюту на іншу через сервіс shapeshift.io.

Для зберігання існують також альтернативні гаманці, наприклад BitPay, хоча це не самий безпечний спосіб зберігання великого обсягу кріптовалюти.

Як надійно зберігати криптовалюту

Найбільш надійний метод — холодне зберігання. Ось декілька його різновидів:

Паперові гаманці

Паперовий гаманець — один з найпростіших і найбільш популярних методів холодного зберігання. Створення такого гаманця передбачає генерацію біткойн-адреси і секретної фрази в офлайні і їх запису на будь-який носій, який не пов’язаний з Мережею.

Ви можете записати пару ключів на аркуші паперу, який потім покладіть в сейф або банківську комірку. Коли ви вирішите витратити біткойни з вищезазначеної адреси, вам потрібно буде ввести секретну фразу в програму-гаманець, якою ви користуєтеся.

Мультисігнатурний метод

Даний метод полягає в створенні гаманця, який вимагає більше одного ключа для здійснення транзакції. Компанії можуть призначити існуючу кількість ключів, а також кількість, необхідну для здійснення транзакції.

Наприклад, компанія створює п’ять ключів і роздає їх різним людям, розподіливши повноваження, після чого призначає необхідну для здійснення транзакції кількість ключів — три. У результаті жоден з учасників не зможе розпоряджатися коштами одноосібно, а для підтвердження транзакції будуть потрібні ключі як мінімум трьох осіб.

Апаратні гаманці

Зараз цей метод найбільш популярний серед користувачів. Інформація розміщується на маленькі пристрої, стійкі до вологи і вірусів, які можуть підтримувати мультисигнатурний метод зберігання. Вони зручні для операцій з цифровою валютою, мають функцію резервного копіювання і QR-камеру. Приклад такого пристрою — Ledger Nano S.

Курс біткойна схильний до стрибків. Він формується з існуючої пропозиції і попиту, а гравці з великими активами можуть тимчасово впливати на нього. Стрибки курсу трапляються досить часто і будуть відбуватися надалі, але в результаті завжди відбувається корекція ціни.

За актуальним курсом криптовалют можна стежити на сайті coincap.io, а на decenter.org, крім головних новин і актуального курсу основних монет, ви також можете відстежувати прогнози щодо їх ціною на найближчі два тижні.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *