Знання

Командний гравець чи структурна одиниця натовпу?

Команда

У кінцевому рахунку будь-який бізнес роблять люди. Підприємці вкладають свій час в ріст і розвиток компанії, привносячи частинку себе у всі аспекти її діяльності. Саме на особистостях будується фінансовий успіх будь-якого починання. Але навіть самий яскравий лідер і професіонал своєї справи не здатний досягти видатних результатів без підтримки згуртованої команди, з усіма її болтиками і гвинтиками. Всім відомо, що один у полі – не воїн. У зв’язку з цим виникає питання, як створити команду мрії, і не допустити фатальних помилок в процесі.

Кожен так чи інакше уявляє собі як виглядає ідеальна команда – це згуртований колектив професіоналів, що підтримують один одного на шляху досягнення спільної мети. Але на ділі так буває далеко не завжди. Колектив – це живий організм, постійно мінливий, під впливом як зовнішніх так і внутрішніх чинників, які не рідко призводять до конфліктних ситуацій, знижуючи продуктивність всієї команди. Існує безліч методів побудови збалансованої команди. Цим методам присвячені томи книг, а бізнес тренери всього світу пропонують різні семінари для формування з групи окремих особистостей, єдиного згуртованого колективу. Але чи є сенс перевиховувати індивідуалістів, заганяючи їх у рамки команди? Так чи корисно плодити командних гравців у бізнесі, провокуючи синдром натовпу? Дивно, але однозначної відповіді на ці питання немає. Виявляється, що якщо загратися в команду, можна втратити дуже важливі складові – відповідальність і ініціативність.

Команда

Розглянемо приклад. В компанію приходить нова людина. Професіонал, цінне придбання для бізнесу. Його досвід і видатна індивідуальність, не дозволяє йому налагодити рівноправні відносини з колегами, і він стає лідером думок, явно домінуючи над співробітниками. У такому випадку колеги часто йдуть шляхом найменшого опору, приймаючи всі рішення лідера як апріорі правильні, а всі, які ідеї суперечать його поглядам – ​​як небезпечні і вимагають негайного забуття. На цьому етапі в справу вступає психологія натовпу. Дане поняття стосується не тільки натовпу у звичному для нас розумінні, як стихійно сформованої групи людей, яка піддалась загальному імпульсу. Психологію натовпу можна спостерігати в будь-якому колективі. Проявляється вона в тому, що група людей підлаштовується під лідерів думок, і в спробі догодити останнім, не виражає альтернативних або «неугодних» ідей і думок. Таким чином ефективність колективу значно знижується, адже втрачається варіативність у прийнятті рішень. Ініціатива викорінюється, і пасивність стає нормою.

Під впливом дії психології натовпу, під загрозою зникнення виявляється також індивідуальна відповідальність членів колективу. А адже саме відповідальність є фундаментом будь-яких життєвих процесів, виступаючи визначальним фактором, при оцінці ефективності діяльності співробітника. Яким же чином відповідальність пов’язана з командною роботою і згуртованістю колективу? Розглянемо ще один приклад. Вчені США, що займаються соціальними дослідженнями, кілька років спостерігали за, так званими, групами навчання, що формувалися студентами університетів, з метою більш ефективного засвоєння знань. Студенти створювали невеликі групи по 5-7 чоловік для колективної роботи над домашніми завданнями, проектами і підготовкою до іспитів. Висновки до яких прийшли дослідники, оцінюючи ефективність таких груп, були несподіваними.

Команда

Незважаючи на те, що в групі студенти досягали великих результатів протягом навчального року, при складанні іспитів ефект від спільної підготовки був швидше негативним. Працюючи над проектами і домашніми завданнями група мала більшу ефективність, ніж кожен окремий її член, так як кожен вносив певний внесок у роботу. Але так як здібності і старанність студентів різні, вклади так само не були рівні. Виникав дисбаланс. Бували групи, в яких вся робота виконувалася одним учасником, а решта просто задовольнялася плодами. Бували також групи, в яких обов’язки були розділені між студентами рівномірно, але результат їх виконання все одно не був однаково успішним. У підсумку всі студенти групи отримували рівні оцінки протягом року, втрачаючи мотивацію до більш старанного навчання, так як успіх приписувався всім учасникам колективу, а не тому, хто доклав надзусилля. У підсумку найслабші учасники групи втрачали всяку відповідальність, і постійно чекали, що вся робота буде виконана кимось іншим, а найсильніші студенти ставали менш активними, через знижену мотивацію. У даному прикладі знову проявилася типова психологія натовпу.

Робочий колектив безумовно відрізняється від групи навчання студентів. Але основні принципи формування будь-якої команди схожі. Хороші відносини в колективі і налагоджена взаємодія всіх його частин – це важливо, але перекладання відповідальності з конкретних особистостей на всю команду в цілому – неефективно. Саме виникнення такого механізму зниження відповідальності пояснюється тим, що кожен член групи розуміє, що результатів очікують не від нього особисто, а від його відділу, департаменту, команди … А який сенс робити більше, якщо це не буде оцінено або оплачено? Звичайно, існує невеликий відсоток людей, що володіють такою рідкісним якістю як самомотивація, але розраховувати на те, що ваш колектив, буде повністю складатися саме з таких особистостей, щонайменше наївно. Тому все що нам залишається, це продовжувати балансувати між командною грою і дозволом творчого вираження кожного індивідуума окремо.

Залишити коментар