Аналітика

15 великих бізнес-відкриттів, які назавжди змінили підприємництво

Ідея

Розповідаємо про найбільш революційні досягнення підприємців минулого, які назавжди змінили світ торгівлі та послуг.

1. Кур’єри та платформи дистанційної торгівлі

Дистанційна торгівля асоціюється з інтернет-магазинами, але в роздрібному продажі подібна «технологія» існувала завжди. Численні водоноси, шарманщики, точильники ножів, Сажотруси і коробейники доставляли продукти і послуги прямо до дверей споживача.

Зараз, на початку третього тисячоліття, сервер користувача забитий cookies всіляких ароматів нітрохи не більше, ніж вікна і двері користувача XIX століття були наповнені push‑повідомленнями лотошников всіх мастей.

А ще така практика торгівлі стала прообразом кур’єрської доставки. У багатьох крамницях працювали ” хлопчики на побігеньках», які доставляли клієнтам їх важкі кошики з покупками. Сьогодні всьому цьому на зміну прийшли різні онлайн-сервіси.

2. Торгівля за каталогами

На початку 1870-х років роз’їзний торговець із США Аарон Монтгомері задумався, як реалізовувати залежаний товар. Ні комівояжери, ні розпродажі не вирішували проблему. Тоді він почав розсилати покупцям паперовий список товарів з цінами поштою.

Нововведення припало до душі адресатам, і незатребуваний до цього товар швидко розібрали. Вже в 1872 році Аарон заснував компанію Montgomery Ward і випустив 2‑кілограмовий каталог тиражем два мільйони примірників. Це дало початок успішному бізнесу-Монтгомері став одним з найбільших ритейлерів в США.

Тільки на початку 1990-х компанія відмовилася від паперу і перейшла в онлайн. Але вона не витримала конкуренцію з Target і Walmart і в 1997 році почала процедуру банкрутства. Але бізнес-модель Монтгомері продовжує жити і зараз: будь‑який інтернет — магазин‑по суті той же каталог, придуманий колись Аароном.

3. Аукціон

Історія цієї бізнес-моделі налічує кілька тисячоліть. На аукціоні товар дістається тому, хто запропонує найвищу ціну або першим заплатить суму, на яку розраховує продавець. Це дозволяє підприємцю отримати за свій товар максимум грошей.

Сьогодні аукціонні будинки орієнтовані в основному на цінителів шедеврів мистецтва, антикваріату та ювелірних виробів. Але на майданчиках на кшталт eBay влаштовують аукціони на куди більш демократичні речі: кросівки, Смартфони, книги і так далі.

Тренд останнього часу-Аукціони NFT-токенів. Це унікальні цифрові двійники різних об’єктів. Наприклад, творець Twitter Джек Дорсі продав перший твіт за 2,9 мільйона доларів. А розумний робот-Android Софія отримав 688,8 тисячі доларів за NFT-токен, прив’язаний до його малюнку.

4. Знищення неліквіду

Те, що не вдалося продати і вже точно не принесе прибутку, дешевше викинути, ніж зберігати. Цей метод практикував великий ювелір Карл Фаберже – він знищував всі вироби, які за певний період не знайшли покупця. Підхід Фаберже використовують і сучасні бренди люксових товарів. Наприклад, компанія Burberry регулярно спалює не розпроданий за сезон одяг, чим викликає гнів екоактивістів.

Деякі бренди відправляють залишки колекції в стокові магазини і утилізують товар, тільки якщо він не продався і там.

Знищення неліквіду обходиться компанії вигідніше, ніж його зберігання і нові спроби реалізації. Адже намагаючись продати товар, на який немає попиту, все одно потрібно витрачати кошти на оренду, рекламу і зарплату співробітникам. За ті ж гроші можна зробити новий товар.

5. Мерч

Часто компанії отримують значну частину доходу не від основного продукту, а від мерча для фанатів. Наприклад, голлівудські франшизи заробляють не тільки на фільмах, але і на футболках, гуртках і іграшках з героями. Найкраще це видно на прикладі компанії Disney.

Для початку Дісней продав права на Міккі [Мауса] за фіксовані 300 доларів для використання на блокнотах, потім в коміксах. У 1930-му прийшла Керолін Кларк і попросила дозволу виробляти м’які ляльки. У студії після цього створили підрозділ мерчандайзингу, який уклав одну з перших угод з виробником морозива. І десять мільйонів вафельних ріжків із зображенням Міккі Мауса було продано тільки за перший місяць.

Але Уолт Дісней пішов далі. Після успіху “Білосніжки «він вирішив розповісти цю історію знову, але вже у форматі парку розваг — »Діснейленду”. Тут звели атракціони і готелі, залучили акторів, які цілий день ходили в костюмах персонажів Діснея і розважали гостей. Так ідеї і Герої мультфільмів знайшли нові втілення. Сьогодні в світі існує п’ять “Діснейлендів”, і за весь час їх відвідало понад 600 мільйонів чоловік.

6. Конвеєр

На початку ХХ століття Генрі Форд розділив складний процес складання автомобіля на ланцюжок простих операцій. Перший конвеєр на заводі Ford запустили в 1908 році. Це дозволило залучити у виробництво некваліфікованих співробітників, підвищити продуктивність підприємства і знизити вартість автомобіля.

Але саме на прикладі збірки машин Форд показав всі можливості і переваги конвеєра. Він зробив потокове виробництво стандартом індустрії, і це поряд з поширенням електрики і хімікатів стало одним зі стовпів Другої промислової революції, що завершилася якраз на початку ХХ століття.

7. Верстат

Перший верстат з’явився в кінці XVI століття в ткацькому виробництві. Тоді панчохи в’язали вручну, тому вони коштували дорого. Інженера Вільяма Лі не влаштовувала низька швидкість роботи в’язальниць. У 1589 році він придумав перший в’язальний верстат і представив його королеві Єлизаветі I. Автоматизація прискорювала виробництво і знижувала кількість помилок, викликаних людським фактором.

Королева відкинула винахід, тому що впровадження верстатів залишило б в’язальниць без роботи. Але час поставив все на свої місця. У 1656 році у Франції запустили першу в’язальну фабрику з верстатами. З часом кількість верстатів тільки зростала і вони повністю змінили всі галузі промисловості. Зараз замість верстатів впроваджують розумних роботів і повністю автоматизовані виробничі лінії.

8. Кредитна картка

У 1950 році голова кредитної компанії Hamilton Credit Corporation Френк Макнамара випустив першу кредитну картку Diners Club. Ідея створення такого платіжного засобу прийшла в голову Макнамарі роком раніше, коли він пішов з друзями в нью‑йоркський ресторан, але не зміг розплатитися за обід, тому що забув вдома гаманець.

Diners Club-назва клубу ресторанних завсідників, в який входив Макнамара. Спочатку однойменні карти видавалися тільки членам цієї організації. Вони дозволяли витратити на їжу і напої більше грошей, ніж у людини було при собі. Раз на місяць керівництво клубу розсилало учасникам виписки про витрачені кошти — і ті повинні були погасити заборгованість протягом двох тижнів. А комісію за використання картки (5-7% від суми замовлення) платили ресторатори — їм це було вигідно, тому що клієнти з карткою Diners Club замовляли більше, ніж планували.

9. Lock‑In

Цю технологію продажу ще називають “Бритва і лезо”. Її суть-продавати якісний товар за низькою ціною, а основний прибуток отримувати за рахунок реалізації дорогих витратних матеріалів.

Першою технологію Lock-In використовувала компанія Джона Рокфеллера Standard Oil в кінці XIX століття. Вона продавала дешеві гасові лампи. Бізнес все одно йшов в гору, тому що основний дохід Рокфеллер отримував від продажу дорогого гасу, необхідного для використання лампи.

Але широку популярність ця модель отримала після її застосування в компанії Gillette: змінні леза для бритви коштували набагато дорожче самого верстата. Зараз подібну практику продажів використовує PlayStation. Їх консолі дешевше комп’ютерів такої ж продуктивності, але основний дохід компанія отримує від продажу дорогих ігор.

10. Штрихкод

У 1952 році Джозеф Вудленд і Бернард Сільвер представили спосіб автоматизації продажів — штрихкод. Вудленда на винахід надихнула азбука Морзе. Він зізнався, що просто взяв точки і тире і «розтягнув їх вниз» — вийшли вузькі і широкі лінії.

З появою штрихкодів продавцям більше не потрібно було вручну забивати на касовому апараті код товару і його ціну — досить відсканувати маркування на упаковці. Але з моменту розробки до масового впровадження технології пройшло 22 роки: першою покупкою, зробленої по штрихкоду, стала упаковка жувальної гумки Wrigley. Її придбали 26 червня 1974 року о 8:01 ранку в супермаркеті Marsh міста Трой, штат Огайо. Разом з чеком вона зберігається в музеї Американської історії Смітсонівського інституту.

Одновимірні штрихкоди стали основою для двовимірних-QR-кодів і Data Matrix. Їх можливості ширші. Наприклад, нові коди дозволяють зашифрувати більше інформації, такої як рядки тексту і посилання на сайти.

11. POS-термінал

Абревіатура POS розшифровується як Point of Sale « “точка продажу”. У 1973 році компанія IBM представила перший касовий POS‑термінал для магазинів. Він дозволяв реєструвати продаж товарів, приймати оплату картками, видавати чеки. Термінал не тільки прискорював процес торгівлі, але і захищав від обману з боку співробітників: безготівкову оплату в кишені не сховаєш.

Сучасні POS приймають карти з магнітною смугою і чіпом. У них також можна оплатити покупку або замовлення в кафе зі смартфона або розумних годин. Так як POS-термінал підключений до каси, торгова система відразу фіксує факт оплати і може відняти проданий товар зі складських залишків.

POS-термінал зазвичай входить до складу касової системи, поряд з сенсорним екраном для касира, сканером штрихкодів і принтером для чеків. Таке рішення допомагає власникам бізнесу відстежувати важливі дані: наприклад, скільки товару і ким було продано, скільки повернень зроблено, в який час торгівля йшла найбільш активно.

12. Децентралізований менеджмент

У 1920-і роки General Motors переживала не найкращі часи. Генеральний директор корпорації Альфред Прічард Слоун врятував її від краху і заклав основи сучасного децентралізованого менеджменту. У 1923 році він створив незалежну раду директорів, адміністративний і фінансовий комітети. Вони координували роботу компаній і підрозділів, що входили в General Motors, розробляли тактику і стратегію корпорації в різних областях і на різних ринках.

Але частину повноважень Слоун делегував підрозділам і встановив для них чіткі фінансові завдання — аналог сучасних KPI (Key Performance Indicators, «ключові показники продуктивності»). Таким чином, управління компанією стало децентралізованим. Кожен комітет приймав рішення в рамках своїх завдань, а всередині підрозділів обговорювалися більш дрібні практичні питання.

В результаті General Motors не просто залишилася на плаву, але вже в 1930‑і роки перетворилася на одного з ключових гравців індустрії. А схема управління, запропонована Слоуном, стала класикою бізнес-менеджменту.

13. Лоукости

Першим у світі лоукостером вважають американську компанію Southwest Airlines. Вона запустила лоукост-рейси в 1971 році і сьогодні займає перше місце в світі за кількістю перевезених пасажирів.

Купуючи квиток на рейс компанії‑лоукостера, ви платите тільки за основну послугу — переліт з точки А в точку В. Але за всі додаткові послуги доведеться заплатити окремо: часом за перевезення валізи в багажному відділенні доводиться віддати більше, ніж за місце в салоні. Є й інші мінуси: наприклад, незручний розклад рейсів, довгі стикування, приліт в аеропорт в сотні кілометрів від міста. Але для багатьох це все ж комфортний і бюджетний спосіб подорожувати без нічого.

14. Реклама з оплатою за кліки

PPC (Pay-per-click – “оплата за клік”) – формат, в якому рекламодавець платить не за перегляди банерів на сторінці, а тільки за кількість кліків за посиланням. Звичайно, кількість переглядів реклами завжди набагато більше числа переходів, тому PPC і коштує дорожче — в такому форматі ймовірність перетворити потенційного клієнта в реального значно вище.

Вважається, що РРС вперше з’явилася в 1996 році. Такий рекламний формат використовував веб-каталог Planet Oasis, в якому були зібрані посилання на інформаційні та комерційні сайти. Рекламодавець платив не за розміщення реклами на сайті або кількість переглядів, а тільки за число кліків за своїм посиланням.

15. Краудфандінг

В рамках краудфандингу люди, які хочуть підтримати проект, перераховують йому певні суми. За це організатори проекту можуть пообіцяти їм різні привілеї: вказати ім’я жертводавця в спеціальному розділі сайту, надіслати сувенір, відкрити доступ до нового альбому або кліпу. Також краудфандинг допомагає організатору збору оцінити попит на свій продукт ще до початку його виробництва.

Не можна сказати, що цей спосіб фінансування бізнесу з’явився тільки вчора. Люди часто об’єднувалися для досягнення спільних цілей — побудови і ремонту дороги або громадських споруд. Але в сучасному форматі краудфандинг почався з музики: в 2001 році в США з’явилася компанія ArtistShare, яка збирала гроші на запис альбомів, підготовку концертів і зйомки кліпів. До 2020 року 10 проектів, запущених на цьому майданчику, стали лауреатами премії Grammy.

У 2002 році режисер Ерік Бауман запустив першу краудфандингову платформу для кіноіндустрії — FilmVenture.com. а в 2009-му з’явився Kickstarter.com – сайт, де збирають кошти на найрізноманітніші проекти: від фільмів і музики до гаджетів і соціальних ініціатив. Найбільший проект на платформі за весь час-розумний годинник Pebble Time. Організатори зібрали 20,3 мільйона доларів від 78 тисяч учасників. А найбільш обговорюваний проект зараз-пральна машина для бездротових навушників Cardlax EarBuds Washer.