Наука

Виявилося, що на стародавньому Марсі посуха чергувалася з вологими періодами

Марс

Марсохід Curiosity працює в кратері Гейл з 2012 року. Експерти вибрали це місце для вивчення невипадково, справа в тому, що височина (гора Шарп) навколо кратера складається з шаруватого матеріалу, який накопичувався мільярди років. Вчені впевнені, що вивчення породи цих місць зберігає записи про ранню марсіанської кліматичної історії.

В рамках нової роботи вченим вдалося розкрити інтригуючі подробиці процесу висихання Марса. «Ми проаналізували крутий рельєф гори Шарп і з’ясували, що клімат в цьому регіоні змінювався посушливими і вологими періодами, перш ніж поверхня Марса повністю позбулася води близько 3 мільярдів років тому», — розповідає Вільям Рапен, провідний автор дослідження.

Щоб досягти таких висновків команда аналізувала зображення осадової послідовності гори, які були отримані за допомогою приладу ChemCam. Вчені помітили, що при нашаруванні (зростанні вгору), типи шарів радикально змінювалися. Глиняні структури, створені озерами, чергуються з товстими шарами, сформованими дюнами, а потім їх змінюють тонкі, тендітні шари річкових відкладень.

Автори роботи резюмує, що це чергування говорить про те, що протягом трьох мільярдів років посуха на Марсі змінювалася вологими періодами. Зараз вчені сподіваються, що Curiosity зможе піднятися на підніжжя гори Шарп і пробурити різні пласти, щоб перевірити їх припущення.